Przyczyny zapalenia układu moczowego u kobiet

Zapalenie układu moczowego jest jedną z najczęściej występujących zakażeń bakteryjnych. Szczególnie często takie problemy dotykają kobiet, co jest związane oczywiście z ich budową anatomiczną. Według statystyk, zapalenie układu moczowego w jakiejś formie występuje przynajmniej kilkakrotnie w ciągu życia u każdej kobiety. Takie problemy zdrowotne zazwyczaj występują w formie zakażenia dolnych dróg moczowych z towarzyszącym odczynem zapalnym. W artykule opisujemy, jakie są najczęściej występujące rodzaje zakażeń układu moczowego u kobiet, jakie mogą być ich objawy oraz jakie są przyczyny ich powstawania.

Jakie mogą być objawy zakażeń układu moczowego?

Jak tłumaczy nasz rozmówca, lekarz ginekolog z prywatnego gabinetu ginekologicznego w Białymstoku„Najczęstszym objawem związanym z powstaniem zakażenia układu moczowego jest zawsze bolesne oddawanie moczu, czyli tzw. dyzuria lub dysuria. Zdarza się też tak, że towarzyszy temu również pieczenie w cewce moczowej oraz objawy częstego lub nawet stałego parcia na mocz. Niektóre pacjentki odczuwają również bóle w podbrzuszu. Czasami może występować także krwiomocz. W niektórych przypadkach ZUM jest także związany z powstaniem gorączki lub stanu podgorączkowego. Na szczęście nie dochodzi do tego zbyt często”.

Czynniki wpływające na ryzyko powstania zakażeń układu moczowego

Istnieje przynajmniej kilka istotnych czynników ryzyka, które mogą być przyczyną powstania zakażeń układu moczowego u kobiet. W przypadku stwierdzenia ZUM u pacjentki często niezbędne jest przeprowadzenie badania ginekologicznego, żeby dokładnie określić przyczynę powstania zakażenia.

Najczęściej do powstania zakażeń układu moczowego dochodzi na skutek przebiegu infekcji pochwy lub cukrzycy. Często zdarza się też tak, że zakażenia układu moczowego są wykryte w trakcie prowadzenia ciąży i są efektem  przebiegu ciąży. Innymi przyczynami powstawania ZUM mogą być również m.in. zaburzenia statyki dna miednicy oraz nietrzymanie moczu.

Najczęściej za samo zakażenie są odpowiedzialne pałeczki okrężnicy Escherichia coli. Według badań mogą one odpowiadać nawet za 90 proc. wszystkich stwierdzonych tego typu infekcji. U kobiet chorujących na cukrzycę oraz u kobiet w ciąży, powstanie zakażeń układu moczowego jest jednak częściej związane z działaniem paciorkowców i z bardzo częstą  w takich przypadkach obniżoną odpornością miejscową. Bez względu na dokładną przyczynę powstania zakażenia układu moczowego, taka dolegliwość praktycznie zawsze wiążę się z wieloma nieprzyjemnymi objawami i konieczne jest jak najszybsze udanie się do lekarza, żeby ją wyleczyć.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]
Informacja prawna