Prostowanie przegrody nosowej – kiedy warto zdecydować się na operację?

Krzywa przegroda nosowa wbrew pozorom występuje u wielu ludzi. Nie wszyscy decydują się na prostowanie jej, ale istnieją pewne wskazania, kiedy taki zabieg warto wykonać. Czy septoplastyka jest dla każdego? Wyjaśniamy!

Czym jest krzywa przegroda nosowa?

O wystąpieniu krzywej przegrody nosowej mówimy wtedy, gdy asymetria w przegrodzie jest duża. Warto bowiem podkreślić, że niewielkie nierówności są zupełnie naturalne. Nie należy się nimi przejmować.

Co więcej, nawet dużo asymetria nie musi wiązać się z wystąpieniem jakichkolwiek problemów. Właśnie z tego powodu wiele osób nie wie, że ma krzywą przegrodę. Dolegliwość ta bywa nawet diagnozowana przypadkiem, podczas badania wykonywanego w związku z innym problemem.

Istnieją jednak pewne objawy, które mogą świadczyć o posiadaniu krzywej przegrody. Są to:

  • chrapanie,
  • nawracające infekcje dróg oddechowych i przewlekłe stany zapalne,
  • częste krwawienie z nosa,
  • słaby węch,
  • niedrożność nosa,
  • poczucie ciągłego zatkania nosa,
  • bóle głowy,
  • powracające stany zapalne ucha.
Przeczytaj także:  Zdeformowane wargi sromowe po porodzie – jak sobie z nimi poradzić?

Krzywa przegroda może być wrodzona lub nabyta. Jeśli jest źródłem nieprzyjemnych dolegliwości, lekarze zalecają wykonanie operacji prostowania przegrody.

Septoplastyka nosa

Prostowanie przegrody nosowej to inaczej zabieg plastyki przegrody nosa. Fachowo nazywamy go septoplastyką nosa. Obecnie wykonywany jest głównie w znieczuleniu ogólnym, ale może być wykonany również w znieczuleniu miejscowym.

Zabieg można przeprowadzić na dwa sposoby, a rodzaj wybranej metody zależy od stopnia skrzywienia. Pierwsza – technika wewnątrznosowa polega na wykonaniu nacięcia w lewym przedsionku nosa. Dzięki tej metodzie pacjent nie musi martwić się widoczną blizną. Druga technika, czyli rynoseptoplastyka, pozostawia niewielką bliznę, ale jest ona prawie niewidoczna. Metoda ta polega na zewnętrznym nacięciu słupka nosa (u jego podstawy). Usuwane są elementy powodujące asymetrię, a zamiast nich lekarz przyszywa specjalne płytki stabilizujące przegrodę.

Po zabiegu nos należy przepłukiwać specjalnym preparatem, który usuwa wydzielinę. U niektórych pacjentów występuje także tymczasowy obrzęk.

Przeczytaj także:  Skóra pozbawiona sprężystości - Zabieg RENUVION to jest to

Czy przegrodę trzeba prostować?

Prostowanie przegrody nie jest koniecznością, jeśli z jej powodu nie borykamy się z innymi dolegliwościami. Oznacza to, że lekarz zaleca taki zabieg wtedy, kiedy istnieją szansa na podniesienie jakości życia pacjenta. Decyzję o zabiegu poprzedzają badanie lekarza oraz wywiad. Czasami konieczne jest wykonanie tomografii twarzoczaszki czy badania endoskopowego.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]
Informacja prawna