Profilaktyka u kobiet – jakie badania należy wykonywać?

Regularne wykonywanie badań jest niezbędne w celu wykrycia ewentualnych nieprawidłowości. Warto odwiedzać lekarza częściej niż tylko w przypadku grypy lub infekcji dróg oddechowych. Zdrowie jest niezwykle cenne i należy o nie dbać. Jakie badania powinna wykonywać kobieta?

Badania profilaktyczne niezależnie od wieku

Stan swojego zdrowia warto regularnie sprawdzać poprzez badania przesiewowe. Wykonuje się je niezależnie od wieku, raz w roku. Pakiet badań obejmuje przede wszystkim morfologię, badanie moczu, poziom glukozy, próby wątrobowe, TSH, stężenie mocznika i kreatyniny. Kobieta powinna wykonać również badanie ginekologiczne, w tym cytologię i USG piersi.

Niestety takich badań nie zleci lekarz rodzinny, jeśli nie ma ku temu konkretnych powodów. Rozsądnym wyjściem jest przeprowadzenie ich prywatnie.

Badania dla kobiet po 20. roku życia

Kobieta, która przekroczyła 20. rok życia, powinna regularnie wykonywać badania przesiewowe. Wśród nich musi się znaleźć lipidogram, czyli pomiar stężenia cholesterolu we krwi, a także rtg klatki piersiowej (raz na 5 lat). Samobadanie piersi należy wykonywać co miesiąc między 6. a 9. dniem cyklu, a w razie wątpliwości udać się na USG piersi. Dokładne badanie sonomammograficzne pozwoli wykryć ewentualne zmiany patologiczne, które w przyszłości mogłyby spowodować raka.

Idealnym miejscem do wykonania USG piersi w Gdańsku jest Centrum Medyczne Tartaczna 2. Wykwalifikowana kadra i doskonale wyposażone gabinety pozwolą na wykonanie kompletnego pakietu badań.

Badania dla kobiet po 30. roku życia

Profilaktyka u kobiet, które ukończyły 30 rok życia zawiera bardziej rozszerzony pakiet badań. Oprócz morfologii i ogólnego badania moczu należy wykonać lipidogram wykazujący stężenie frakcji LDL i HDL oraz trójglicerydów. Kontroli podlega również ciśnienie tętnicze, warto udać się też do stomatologa i okulisty, by podjąć działania zapobiegawcze.

Kobiety po trzydziestce nadal powinny pamiętać o regularnej samokontroli piersi i wizytach u ginekologa. USG piersi warto wykonywać raz w roku, należy poddać się również corocznemu USG przezpochwowemu narządów rodnych.

Badania dla kobiet po 40. roku życia

Kobiety po 40 roku życia powinny rozszerzyć dotychczasowy pakiet badań o EKG, czyli elektrokardiogram i  sprawdzić hormony tarczycy. Warto też zbadać stężenie glukozy na czczo. Dotychczasowy profil należy powiększyć o badania, które mogą ujawnić początkowe stadium śmiertelnych chorób, takich jak nowotwór, cukrzyca czy choroby serca. Niezbędne są zatem badania ginekologiczne i kolonoskopia, którą warto wykonywać od tej pory co 10 lat.

Profilaktyka kobiet po 50. roku życia

Kobieta, która przekroczyła próg 50. roku życia, powinna otoczyć swoje zdrowie szczególną troską. Wszystkie dotychczas wykonywane badania należy regularnie kontynuować, dodając do profilu badanie na gęstość kości. Badanie endoskopowe jelita grubego to także obowiązek, jeśli chce się wykluczyć jeden z najgroźniejszych nowotworów. Raz na kilka lat należy oznaczyć poziom hormonów płciowych we krwi, a raz na 2 lata wykonać mammografię.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]
Informacja prawna