Leki przeciwwirusowe są coraz powszechniej dostępne i mogą być stosowane zarówno profilaktycznie, jak i w czasie zachorowania. Dowiedz się, kiedy warto sięgnąć po preparat antywirusowy.
Leki przeciwwirusowe na grypę
Leki przeciwwirusowe, w przeciwieństwie do antybiotyków, oddziałują bezpośrednio na wirusy, zwalczając je. Większość infekcji jesienno-zimowych powodowana jest właśnie wirusami, a nie bakteriami, dlatego podawanie antybiotyków bez dokładnego sprawdzenia, czy to one są przyczyną infekcji, jest bezzasadne.
Z kolei podawanie leków przeciwwirusowych w większości przypadków jest skuteczne, jeśli pojawiły się typowe objawy grypowe. W Polsce najpopularniejsze leki przeciwwirusowe zaliczane są do dwóch grup:
- amantadyny i rimantadyny – leki oddziałujące wyłącznie na wirusa grypy typu A i zaliczane do starszej generacji. Z tego względu przyjmowane ich często wiąże się z różnorodnymi skutkami ubocznymi,
- inhibitorów neuraminidazy – oddziałują na wirusa grypy typu A, ale również i B. Zaliczane są do leków nowej generacji. Dowiedziono, że ich stosowanie wiąże się z mniejszą ilość skutków ubocznych.
Jak działają preparaty antywirusowe?
Wirusy produkują enzymy, które umożliwiają im dostawanie się do wnętrza komórek. Preparaty antywirusowe albo uniemożliwiają namnażanie się wirusów albo blokują jego wydostawanie się z już zainfekowanych komórek w organizmie.
Leki przeciwwirusowe – dla kogo?
W większości przeziębień najlepszym i jedynym polecanym rozwiązaniem są leki bez recepty – wapteka.pl posiada w swoim asortymencie wyłącznie sprawdzone preparaty polecane przez specjalistów. Przy umiarkowanie nasilonym przeziębieniu czy grypie, odpowiednio długi wypoczynek, nawadnianie organizmu i zbijanie zbyt wysokiej gorączki wystarczą, aby chory szybko wrócił do zdrowia.
Jeśli jednak objawy są mocno nasilone, pojawia się bardzo wysoka i oporna na działanie leków przeciwzapalnych gorączka czy duszności, wskazane jest włączenie leków przeciwwirusowych. Co ważne, mogą być one podawane również osobom zaliczanym do grupy wysokiego ryzyka, czyli np. kobietom w ciąży i karmiącym piersią, dzieciom do 5. roku życia, seniorom czy osobom chorującym na przewlekłe stany zapalne górnych i dolnych dróg oddechowych.
Specjaliści rekomendują wręcz, aby osoby znajdujące się w powyższej grupie (w tym również nauczyciele, lekarze czy pracownicy służby zdrowia) w okresie nasilonego ryzyka zachorowań zażywały preparaty przeciwwirusowe profilaktycznie.
Jak przebiega leczenie lekami przeciwwirusowymi?
Przeciętna kuracja trwa od kilku dni do kilku tygodni. Leki przeciwwirusowe dostępne bez recepty (wapteka.pl również posiada je w swoim asortymencie) mogą być przyjmowane do dwóch tygodni – jeśli po tym czasie nie nastąpi poprawa stanu zdrowia, konieczne jest skontaktowanie się z lekarzem.
Warto jednak pamiętać, że zażywanie jakichkolwiek preparatów (w tym również leków bez recepty) bez uprzedniej konsultacji z lekarzem nie jest wskazane. Jeśli zatem planujemy uzupełnić domową apteczkę o leki przeciwwirusowe, warto zawczasu porozmawiać z lekarzem rodzinnym, jaki preparat polecałby dla konkretnych członków rodziny i w jaki sposób go stosować.
Skutki uboczne leków przeciwwirusowych
Jak każde leki o silnym działaniu, również preparaty przeciwwirusowe posiadają listę skutków ubocznych. Do najczęściej występujących zalicza się nudności, świąd skóry, uczucie zmęczenia, dolegliwości ze strony układu pokarmowego i bezsenność. Jeśli w trakcie zażywania preparatu pojawią się trudne do zaakceptowania i znacznie wpływające na jakość życia skutki uboczne, należy skontaktować się z lekarzem.