Poznaj objawy niewydolności nerek

Niewydolność nerek to jedna z częstszych chorób, jakie mogą rozwinąć się w obrębie tego narządu. Ma charakter ostry lub przewlekły. Objawami typowymi dla niewydolności nerek są zmiany w wyglądzie moczu i sposobie jego oddawania. Sprawdź, jakie jeszcze dolegliwości mogą towarzyszyć niewydolności tego narządu.

Niewydolność nerek – postacie choroby

Niewydolność nerek przedstawić można jako stan upośledzenia pracy tego narządu ponad możliwości fizjologiczne jego kompensacji. W zależności od tempa pojawienia się objawów chorobowych wyróżnia się postać ostrą i przewlekłą. W przypadku tej pierwszej objawy narastają nagle i mają gwałtowny charakter, a efektem choroby jest zaburzenie czynności filtracji. Jeśli zaś chodzi o postać przewlekłą, dolegliwości rozwijają się powoli, choroba może nie dawać początkowo wyraźnych objawów, ale ostatecznie prowadzi do uszkodzenia nefronów i konieczności leczenia nerkozastępczego.

Kategorie objawów towarzyszących niewydolności nerek

Poznaj 10 objawów niewydolności nerek:

  • objawy ogólne;
  • objawy skórne;
  • zaburzenia w układzie krążenia;
  • zaburzenia w układzie oddechowym;
  • zaburzenia w układzie pokarmowym;
  • zaburzenia czynności układu nerwowego i mięśni;
  • zaburzenia czynności układu rozrodczego;
  • zespół zaburzeń kostnych i mineralnych;
  • zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej i równowagi kwasowo-zasadowej;
  • zmiany w wyglądzie moczu i sposobie jego oddawania.

Niewydolność nerek – początkowe objawy chorobowe

Choroby nerek w początkowym stadium mogą przebiegać bezobjawowo lub towarzyszą im dolegliwości niejednoznaczne, które zostały mylnie rozpoznane. Wymienia się wśród nich objawy ze strony układu pokarmowego – nudności, wymioty, mocznicowy zapach z ust, spadek apetytu. U chorych zaobserwować można zaburzenia funkcji poznawczych, takie jak problemy z koncentracją, dodatkowo zaburzenia smaku, osłabienie i szybkie męczenie się. W przebiegu niewydolności nerek dochodzi do łatwego powstawania siniaków. Skóra chorych staje się sucha i mają oni podwyższone ciśnienie krwi.

Pacjenci mogą zmagać się z zaburzeniami snu w postaci nadmiernej senności lub bezsenności. U niektórych pojawia się ból głowy, podwyższona temperatura ciała, uczucie duszności, spadek odporności, a w efekcie wzrost podatności na infekcje. Oprócz tego chorzy mogą doświadczać skurczy mięśni oraz mrowienia w palcach.

Niewydolność nerek – pozostałe dolegliwości

Typowym objawem w przebiegu niewydolności nerek jest ból zlokalizowany w dole pleców – na wysokości odcinka lędźwiowego kręgosłupa. U chorych rozwijają się obrzęki, które obserwuje się zwłaszcza na dłoniach i stopach, a niekiedy i pod oczami. Obrzęki są nasilone szczególnie rano. Charakterystyczny objaw niewydolności nerek to zmiana w oddawaniu moczu – zmniejszenie jego objętości lub potrzeba oddawania go w nocy. Oprócz tego chorym towarzyszą ból i pieczenie podczas oddawania moczu. Dodatkowo obserwuje się zmiany w jego wyglądzie – obecność krwi, pienienie się, nieprzyjemna woń, zmętnienie, zmiana koloru na bardzo ciemny lub jasny.

Informacja prawna