Podejście holistyczne – dlaczego warto dać mu szansę w gabinecie kosmetycznym?

Nowoczesne gabinety kosmetologii nie skupiają się już tylko i wyłącznie na jednym, konkretnym problemie pacjenta. Profesjonalna opieka oraz edukacja zdrowotna, ze względu na swoją skuteczność, coraz częściej są praktykowane w mniejszych, bardzo profesjonalnych gabinetach. Między kosmetologiem a pacjentem pojawia się więź, która często staje się silnikiem napędowym całego leczenia. Mowa tutaj o leczeniu holistycznym, które jest atutem najbardziej profesjonalnych gabinetów kosmetologicz

Podejście holistyczne — co to znaczy?

Podejście holistyczne w tym przypadku zakłada, że różne części naszego życia tworzą całość. Zwraca się tutaj uwagę na cztery płaszczyzny — fizyczną, psychiczną, społeczną i duchową. Równowaga między nimi jest celem.. Podejście holistyczne w medycynie polega na szukaniu i leczeniu przyczyny choroby, a nie na łagodzeniu jej objawów.

W tym celu stosuje się nie tylko leki, ale również rozmowy o charakterze terapeutycznym. Lekarz powinien mieć odpowiednie, pozytywne nastawienie do pacjenta oraz jego stanu, a także tworzyć w czasie wizyt jak najbardziej komfortową atmosferę. Tylko w takich warunkach możliwe jest efektywne leczenie.

Przeczytaj także:  Jakie zabiegi na twarz warto wybrać zimą?

Dlaczego holistyczne podejście do pacjenta daje tak dobre rezultaty?

Najlepiej jest przedstawić to na przykładzie. Lekarz, który praktykuje holistyczne podejście, przede wszystkim zorganizuje wizytę w możliwie jak najbardziej sprzyjających warunkach. Dzięki temu już od pierwszych chwil pacjent czuje się zaopiekowany i o wiele łatwiej będzie mu mówić o trapiących go przypadłościach.

Następnie rozpocznie on rozmowę, której celem będzie sporządzenie jak najszerszego obrazu pacjenta, na podstawie opisanych wyżej czterech płaszczyzn: fizycznej, psychicznej, społecznej i duchowej. W sprzyjających warunkach odpowiednio poprowadzony dialog i szeroko opracowany wywiad — stają się podstawą do rozpoczęcia odpowiednio ukierunkowanego leczenia.

Szczerość i otwartość ze strony pacjenta oraz solidnie wykonana praca doświadczonego lekarza, stają się najlepszym orężem w walce z przeróżnymi dolegliwościami. A założenie, że leczy się przyczynę choroby, a nie jej objawy — gwarantuje olbrzymią skuteczność podejścia holistycznego.

Podejście holistyczne (nie) brzmi jak medycyna niekonwencjonalna.

Co ważne, nie należy mylić medycyny holistycznej z medycyną niekonwencjonalną — jej efekty są poparte tradycją, a nie nauką. Z kolei medycyna holistyczna korzysta z metod, takich jak masaże czy aromaterapia – jednak nie wychodzi poza ramy metod, które zostały poparte naukowo.

Przeczytaj także:  Jaki sprzęt powinien znaleźć się na wyposażeniu salonów kosmetycznych?

Podejście holistyczne w gabinecie kosmetycznym

Gabinet kosmetyczny to miejsce, gdzie można w nowoczesny sposób połączyć kosmetologię akademicką z terapiami naturalnymi. Profesjonalny kosmetolog postrzega pacjenta jako spójną całość, koncentrując się na stanie zdrowia, sposobie odżywiania, nawykach, suplementach i pielęgnacji domowej, dobierając indywidualny plan terapeutyczny.

Coraz bardziej popularny trend, polegający na odchodzeniu od inwazyjnych metod pielęgnacji urody, otwiera drzwi holistycznemu podejściu do zdrowia w gabinetach kosmetycznych.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]
Informacja prawna