Makijaż permanentny to inaczej mikropigmentacja, czyli wprowadzanie pod skórę odpowiednich pigmentów. Dzięki temu można trwale podkreślić przede wszystkim brwi, oczy i usta. Planujesz udać się na kurs wykonywania takiego makijażu? A może wybierasz się do linergistki i chcesz wiedzieć, na czym polega pigmentacja? Zobacz, co warto o niej wiedzieć.
Jakie wyróżniamy pigmenty do makijażu permanentnego?
W makijażu permanentnym niezwykle ważny jest właściwy dobór pigmentów. Istotne jest to, aby zwracać uwagę nie tylko na barwę, ale również jakość i bezpieczeństwo. Zastanawiasz się, jakie wyróżniamy pigmenty do makijażu permanentnego? Otóż dzielą się one przede wszystkim na organiczne i nieorganiczne.
Pigmenty organiczne wytwarzane są syntetycznie i bazują na łańcuchach atomowych węgla. Wyróżniają się głównie jaskrawymi odcieniami, łatwością barwienia i błyszczącym wykończeniem. Niestety mają one niską trwałość i szybciej są uwalniane ze skóry. Z kolei pigmenty nieorganiczne mogą być syntetyczne lub mineralne. Są one bardzo trwałe, mają matowe wykończenie i nieco przytłumione odcienie.
Niektórzy stosują natomiast podział na pigmenty hydrofilowe i hydrofobowe. Te pierwsze są rozpuszczalne w wodzie, natomiast drugie w tłuszczach.
Etykiety pigmentów – najważniejsze informacje
Jeśli planujesz rozpoczęcie przygody z makijażem permanentnym, powinnaś wiedzieć, jak czytać etykiety pigmentów. Przede wszystkim warto zwracać uwagę na CI, czyli numer kolorantu, który znajduje się w Międzynarodowym Indeksie Barw. Od 10000 do 76999 oznaczone są koloranty organiczne, z kolei powyżej 77000 nieorganiczne.
Do mikropigmentacji ust najlepiej sprawdzają się barwniki organiczne o intensywnym kolorze. Z kolei do brwi warto wybrać pigment nieorganiczny wyróżniający się dużą trwałością. Dla bezpieczeństwa zawsze dokładnie czytaj skład danego pigmentu. Bezpieczne pigmenty do makijażu permanentnego znajdziesz w ofercie sklepu internetowego https://quantumpmu.com/pol_m_PIGMENTY_Brwi-354.html.
Dodatki
Jakie dodatki są łączone z pigmentami do makijażu permanentnego? Przede wszystkim woda, która warunkuje ich konsystencje oraz gliceryna, rozpuszczająca tłuszcze i umożliwiająca wiązanie wody w skórze. Często w składzie można znaleźć także oczar wirginijski, który działa przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie. Do zwiększenia lepkości pigmentu stosuje się kalafonię, z kolei wysychaniu zapobiega rozpuszczalnik PEG 8.
Jak widać, pigmenty do makijażu permanentnego znacznie różnią się między sobą. Warto zawsze uważnie czytać etykiety i zastanowić się, które pigmenty będą najlepsze Ciebie lub Twoich klientów.