Nietrzymanie moczu to nie powód do wstydu. Tym bardziej, że z nietrzymaniem moczu możemy sobie na różny sposób poradzić. Niezależnie, czy dolegliwość ta wynika z chorób układu moczowego, wieku, lub innych rozmaitych powodów. Poniżej podpowiadamy kiedy i dlaczego warto używać pieluchomajtki – jedne z najpopularniejszych rozwiązań dedykowanych dla osób dorosłych.
Pieluchomajtki – lider wśród produktów na nietrzymanie moczu
Pielchomajtki to wybór numer jeden wśród dorosłych dotkniętych problemem nietrzymania moczu. Wbrew pozorom, ich działanie sprowadza się nie tylko do wchłaniania wycieków moczu. Oprócz tego, stanowią ochronę dla skóry, której nie zapewniłyby inne materiały. Przeciwdziałają powstawaniu otarć, podrażnień i zaczerwienieniu na jej powierzchni.
W sklepach medycznych, aptekach i w internecie znajdziemy rozmaite wersje pieluchomajtek. Ich duża ilość nie ułatwia dokonania wyboru, tym bardziej, że różnią się nie tylko ceną, ale także specyfikacją, rozmiarem, producentem, możliwościami chłonnymi i innymi parametrami.
Pieluchomajtki – kilka porad przed wizytą w sklepie?
Zacznijmy od tego, że nietrzymanie moczu to problem mogący występować w różnym natężeniu. W przypadku osób z najtrudniejszym stopniem nietrzymania moczu, wybiera się właśnie pieluchomajtki. Ze względu na ich duże możliwości chłonne są często stosowane przez osoby starsze i niedołężne. Seniorzy oraz mieszkańcy domów spokojnej starości mogą dzięki nim prowadzić w znacznym stopniu normalne życie towarzyskie, poza swoim miejscem zamieszkania.
Chłonność pieluchomajtek to ich kluczowa cecha. Najczęściej jest ona określana przez podanie ilości kropelek. Wysoką chłonnością odznaczają się produkty na poziomie 6-7 na 9 kropelek. Najwyższą – 9/9 gwarantują m.in. Pieluchomajtki TENA Slip ProSkin Super. Odradzamy schodzenie poniżej tego poziomu, z uwagi na drażniący wpływ moczu na skórę.
Wysokiej jakości pieluchomajtki dla dorosłych
Wybierając pieluchomajtki dla dorosłych warto zwrócić uwagę na ich elastyczność. Powinny dopasowywać się zarówno do kształtu brzucha jak i pleców. Znajdziemy przede wszystkim modele zapinane na rzepy lub z regulowanym, zapinającym pasem biodrowym. Dzięki dokładnemu przyleganiu do powierzchni skóry, pieluchomajtki przeciwdziałają wyciekowi moczu oraz wydostawaniu się nieprzyjemnego zapachu.
Wkład chłonny powinien być wykonany z odpowiednich materiałów – często jest to specjalna wyskochłonna włóknina. Materiał powinien być ponadto miękki, przyjemny w kontakcie ze skórą i termoaktywny – czyli aktywnie wentylować powierzchnię skóry. Takie pieluchomajtki zapewnią długotrwałe poczucie świeżości, pozostawiając skórę suchą, pozbawioną podrażnień. Wkładki chłonne powinny być także wyposażone w specjalny system niwelujący nieprzyjemne zapachy – Odour Netralizer.
Właściwe używanie pieluchomajtek
Zakładanie pieluchomajtek jest naprawdę proste. Także w przypadku osób niedołężnych, pacjentów leżących i innych osób potrzebujących w tym pomocy. Wystarczy przytrzymać pieluchomajtki obiema rękoma, formując do kształtu „łódki”. Następnie umieścić między nogami pacjenta i podciągnąć. Po tym, zapinamy rzepy lub zaciągamy pas. Należy upewnić się, czy zamknęły się zarówno zatrzaski górne jak i dolne. Na koniec warto wygładzić powierzchnię, upewniając się, że pacjentowi jest wygodnie.