Ortodoncja i stomatologia dziecięca. Jak wybrać odpowiednią klinikę?

Często można spotkać się ze stwierdzeniem, że dzieci boją się dentysty. To nie do końca prawda. Boją się tylko wówczas, gdy mają negatywne doświadczenia związane z wizytą w gabinecie stomatologicznym. Dlatego wybór kliniki stomatologicznej dla dziecka nie powinien być dziełem przypadku.

Jak powinna wyglądać klinika stomatologiczna dla dzieci?

Sceptycy powiedzą, że to nie wygląd jest wyznacznikiem jakości usług, ale nie da się nie zauważyć, że to właśnie on zrobi pierwsze wrażenie na dziecku. Jeśli będzie odpychający, nieprzyjazny (sterylna biel na pewno dziecka nie przekona), maluch nie będzie chętny do wejścia do środka. Co innego kolorowe, radosne wnętrze z pełnym zabawek kącikiem dla dzieci. To niby drobiazg, ale w przypadku najmłodszych bardzo ważny. Nie ma nic gorszego niż nuda w oczekiwaniu na wizytę w gabinecie, a i negatywne emocje mogą się wówczas niepotrzebnie potęgować.

Dobra klinika powinna oferować wizytę adaptacyjną

Dzieci nie są tak odważne, jak dorośli. Mało które obojętnie wzruszy ramionami na perspektywę bólu. Większość zareaguje płaczem, krzykiem, chęcią ucieczki. Tym, co przekona dziecko do pozostania w gabinecie stomatologicznym, jest znajome, przyjazne, oswojone otoczenie.

Dlatego najlepsze kliniki stomatologiczne mają w ofercie dla najmłodszych pacjentów wizyty adaptacyjne. W czasie takiego spotkania lekarz dokładnie pokazuje dziecku gabinet, tłumaczy przeznaczenie poszczególnych urządzeń, pozwala usiąść na fotelu i nawet unosi go lekko do góry, ale nie wykonuje żadnych zabiegów. Całość ma towarzyski, a czasem też nieco zabawowy charakter. Na koniec takiego spotkania mały pacjent dostaje drobny upominek.

Jaki stomatolog i ortodonta jest dobry dla dziecka?

Dentysta dla dzieci powinien być cierpliwy i empatyczny. Te dwie cechy są kluczowe przy wyborze kliniki stomatologicznej dla najmłodszych. Nigdy nie wiadomo, jak dziecko zareaguje, czy pozwoli na wykonanie zabiegu od razu, czy będzie potrzebowało trochę czasu. Stąd wynika kolejna cecha – brak pośpiechu. Lekarz nie może się spieszyć, poganiać, mówić, że następne dzieci czekają.

Stomatolog dziecięcy musi też mieć poczucie humoru, czasem trzeba rozbawić dziecko, odwrócić jego uwagę od chwilowego dyskomfortu, albo po prostu zredukować jego stres. Poważny pan doktor będzie budził strach, ten uśmiechnięty – zaufanie.

Klinika stomatologiczna dla dzieci – jaki zakres usług powinna oferować?

Klinika stomatologiczna dla dzieci to pojęcie z jednej strony umowne, z drugiej bardzo szerokie. Tak naprawdę rodzice powinni szukać kliniki, która oferuje pełną gamę usług i zabiegów w obrębie jamy ustnej. W jej skład powinny wchodzić:

– profilaktyka,

– leczenie zachowawcze,

– ortodoncja,

– chirurgia szczękowa dziecięca,

– RTG.

Kompletny zakres usług oznacza, że dziecko nie musi adaptować się w nowych miejscach, co ma bardzo pozytywny wpływ na jego poczucie bezpieczeństwa. Jeśli stomatolog Katowice wypisze skierowanie na RTG, będzie ono zrobione w tej samej klinice, co na pewno dobrze wpłynie na dziecko. Podobnie wygodne będzie przeprowadzenie na miejscu konsultacji ortodontycznej, a w razie potrzeby także możliwość podjęcia leczenia.

Warto też dopytać, czy w zakres usług dziecięcego stomatologa wchodzi gaz rozweselający. Dobre kliniki proponują go małym pacjentom dla rozluźnienia i odwrócenia uwagi od bólu.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]
Informacja prawna