Optyk a okulista – czy są między nimi różnice?

Problemy ze wzrokiem dotyczą wielu osób w różnym wieku. Gdy zauważymy, że jakość widzenia uległa pogorszeniu, trzeba jak najszybciej udać się do specjalisty. Wiele osób nie wie jednak do kogo należy udać się w pierwszej kolejności – do okulisty czy może jednak do optyka? Jak wygląda to w praktyce i czym zajmują się osoby pracujące w tych zawodach?

W czym pomoże nam okulista?

Okulista to osoba, która ukończyła studia medyczne i jest wyspecjalizowana w zakresie okulistyki. Jest odpowiedzialna za rozpoznawanie schorzeń, diagnostykę oraz leczenie chorób oczu. Może także wykonywać różnego rodzaju zabiegi. Kiedy należy udać się okulisty? Przede wszystkim w sytuacjach, gdy towarzyszą nam nieprzyjemne objawy, takie jak ból, szczypanie lub zaczerwienienie.

Kolejnym sygnałem, który informuje nas o konieczności udania się do specjalisty są różnego rodzaju dolegliwości gałek ocznych oraz istnienie niepokojących zmian w obrębie oczu. Okulista zajmie się przeprowadzeniem odpowiednich badań. Pomoże nam również w takich dolegliwościach jak jaskra, zaćma, zapalenie spojówek czy zapalenie rogówek. Ukończenie studiów medycznych pozwala mu na wystawianie recept, podawanie leków oraz chirurgiczną ingerencję w obrębie narządu wzroku.

Czym zajmuje się optyk?

Osoby wykonujące zawód optyka zajmują się dobieraniem okularów oraz ich wykonywaniem na podstawie badań, które zostały przeprowadzone przez okulistę lub optometrystę. Ich zadaniem jest zamówienie odpowiednich soczewek oraz ich umieszczenie w oprawkach, które wybrał pacjent.

Oprócz tego, są w stanie pomóc klientom w dopasowaniu kształtu i wyglądu okularów do twarzy, tak aby całość prezentowała się estetycznie. Optyk musi zadbać o właściwą odległość soczewki od oczu oraz upewnić się, że okulary właściwie układają się na twarzy. Warto zaznaczyć, że w wielu przypadkach optycy pracują z okulistami oraz optometrystami, dlatego jeśli zależy nam na kompleksowej opiece, warto udać się do miejsca, w którym pomoc jest świadczona na wielu płaszczyznach.

Zgłoś się do optyka już dziś: Oftal-Koralewscy – optyk Poznań

Oceń artykuł
[Suma: 2 Średnia: 5]
Informacja prawna