Na czym polega wybielanie zębów?

wybielanie zębów

Wiele osób marzy o pięknych, białych zębach. Niestety styl życia, genetyka, a czasem również nasze zaniedbania w kwestii jamy ustnej uniemożliwiają nam osiągnięcie celu. W takiej sytuacji jedynym rozwiązaniem staje się profesjonalne wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym. Choć na rynku dostępne są także inne rozwiązania, m.in. w formie pasków czy naturalnych preparatów, ich efekt jest znikomy lub wręcz niewidoczny. Na czym dokładnie polega zabieg wybielania?

Metody wybielania zębów

Przebieg procesu różni się w zależności od tego na jaką metodę się zdecydowaliśmy. Sposobów jest kilka. Najpopularniejsze z nich to system Beyond, metoda nakładkowa oraz system Prevdent. Niezależnie od wyboru, wybielanie zębów musi zostać poprzedzone dokładnym badaniem jamy ustnej oraz wywiadem. Może się bowiem okazać, że z różnych powodów nie wolno przeprowadzić zabiegu. Wśród częstych przyczyn najczęściej wskazuje się na próchnicę, paradontozę, leczenie ortodontyczne oraz choroby przyzębia. Kolejnym krokiem jest zwykle higienizacja, którą wykonuje się kilka dni przed zaplanowanym wybielaniem.

Przeczytaj także:  Wybielanie zębów bananem - czy naprawdę działa?

Wybielanie metodą Beyond

Jest to obecnie najpopularniejszy sposób rozjaśniania zębów. Z systemu Beyond korzystają dentyści na całym świecie. Jego zaletą jest możliwość uzyskania koloru jaśniejszego nawet o 8 tonów. Zabieg polega na nałożeniu na zęby specjalnego żelu. Następnie jego właściwości są aktywowane przez lampę Beyond, która emituje zimne światło. Cząsteczki żelu są w stanie pozbyć się nawet mocnych przebarwień. Całość trwa mniej niż pół godziny. Wybielanie zębów w ten sposób daje świetne i długotrwałe efekty, a przy tym jest w 100% bezpieczne. Jedynym efektem ubocznym może być większa nadwrażliwość zębów, która jednak mija po krótkim czasie.

Wybielanie metodą nakładkową

Ten sposób bywa nazywany również metodą domową, z uwagi na to, że proces wybielania odbywa się częściowo w zaciszu mieszkania lub domu pacjenta. Pierwszym krokiem jest wykonanie specjalnych nakładek na zęby, idealnie dopasowanych na podstawie uzyskanego wycisku. W nich z kolei umieszcza się żel wybielający, następnie zakłada na zęby i nosi przez określony czas w ciągu dnia, średnio przez okres 2 tygodni. Efekty również utrzymują się przez kilka lat. Aby je podtrzymać, kurację warto powtarzać co kilkanaście miesięcy, zakładając nakładki na 2 noce.

Przeczytaj także:  Jak wygląda wyrywanie zęba i kiedy trzeba to zrobić?

Wybielanie metodą Prevdent

W tym przypadku, oprócz efektu rozjaśnienia, możemy liczyć także na wzmocnienie szkliwa. Zabieg polega na nałożeniu na zęby specjalnej pianki, która następnie jest naświetlana lampą. Całość trwa ponad godzinę i nie powoduje uczucia nadwrażliwości. Metoda jest zatem szczególnie polecana osobom, które mają duży problem z tego typu dolegliwościami.

Artykuł powstał dzięki uprzejmości gabinetu PrimaDent z Poznania

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]
Informacja prawna