Na czym polega starczowzroczność, czyli prezbiopia?

Zauważyłeś, że masz coraz więcej problemów z odczytaniem wiadomości na smartfonie, a wieczorne czytanie książki nie sprawia Ci już przyjemności? Być może rozwija się u Ciebie prezbiopia, z którą boryka się wiele osób po 40. roku życia. Sprawdź, czym jest starczowzroczność i dowiedz się, w jaki sposób możesz ją wyleczyć.

Starczowzroczność – objawy i przyczyny

Czym jest prezbiopia? Wbrew utartej opinii nie jest chorobą, a naturalnym następstwem starzenia się organizmu. Nazywana inaczej starczowzrocznością, związana jest z pogorszeniem widzenia w bliskiej odległości. Jej pierwsze objawy najczęściej pojawiają się u osób w średnim wieku i mogą wiązać się z trudnościami w odczytywaniu różnego rodzaju tekstów. Kiedy zgłosić się do lekarza? Wizyta u okulisty będzie niezbędna, gdy pojawią się:

  • przewlekły i nasilający się ból głowy;
  • suchość oczu i związany z tym dyskomfort;
  • trudność w dostrzeganiu obiektów w porze wieczornej;
  • coraz większe problemy z widzeniem na niewielkie odległości;
  • wahania ostrości wzorku, rozmazywanie się testu, problemy z koncentracją.

Jakie są przyczyny powstawania starczowzroczności? Z wiekiem osłabia się akomodacja wzroku, czyli zdolność dostosowywania się do widzenia przedmiotów w różnych odległościach. Wynika to m.in. z pogorszenia się elastyczności soczewki, która z upływem lat coraz bardziej twardnieje i traci naturalną sprężystość[1]. Proces ten, początkowo niezauważalny, z biegiem czasu coraz bardziej daje się we znaki i wpływa na komfort związany np. z czytaniem. Wiele osób poszukuje skutecznych sposobów na pozbycie się prezbiopii, a jednym z nich jest zabieg, w którym wykorzystuje się najnowocześniejszą technologię w zakresie okulistyki.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o starczowzroczności i laserowej korekcji wzroku, sprawdź ofertę Kliniki Optegra: https://www.optegra.com.pl/zabiegi/starczowzrocznosc

Korekcja starczowzroczności

Jak przeciwdziałać starczowzroczności? Niestety – ze względu na to, że rozwija się wraz z wiekiem, nie ma niezawodnego sposobu na jej zapobieganie. Jeżeli od dłuższego czasu borykasz się z bólami głowy, a przeczytanie prostego komunikatu na ekranie komputera sprawia Ci kłopot, udaj się do lekarza. W zależności od zaleceń specjalisty oraz Twoich potrzeb możesz wybrać spośród kilku rozwiązań:

  • Okulary korekcyjne „do czytania” lub progresywne

Po zdiagnozowaniu starczowzroczności warto zaopatrzyć się w okulary ze szkłami nazywanymi „plusami”. Przydadzą się zarówno podczas wieczorów z książką, jak i w dopełnianiu codziennych obowiązków. Dla osób borykających się z innymi zaburzeniami akomodacji polecane są okulary z soczewkami progresywnymi, dzięki którym zarówno przedmioty oddalone, jak i te znajdujące się blisko oczu będą ciągle wyraźne.

  • Soczewki kontaktowe dla większej wygody

Nie przepadasz za okularami? Postaw na soczewki kontaktowe – umów się na wizytę do optometrysty lub okulisty, który dobierze dla Ciebie odpowiednie soczewki kontaktowe. Pamiętaj, że nie tylko moc soczewki jest ważna, ale i jej prawidłowe dopasowanie. Soczewka nie może być ani za duża, ani za mała. Pozwoli to zachować zdrowe oczy i uniknąć ewentualnych powikłań. To idealne rozwiązanie dla osób, które prowadzą aktywny tryb życia i obawiają się, że przez starczowzroczność będą musiały zrezygnować z niektórych obowiązków służbowych, czy domowych.

  • Laserowa korekcja starczowzroczności

Prezbiopia rozwija się z wiekiem i potrafi być uciążliwa. Jeżeli nie chcesz nosić okularów, a soczewki będą jedynie niepotrzebnym wydatkiem, warto zastanowić się nad laserową korekcją wzroku. Z pomocą nowoczesnej technologii starczowzroczność pozostanie jedynie wspomnieniem – zabieg jest praktycznie bezbolesny, a sposób jego przeprowadzenia dobierany indywidualnie do stanu zdrowia pacjenta.

[1] https://amu.edu.pl/nauka/popularyzacja-nauki/artykuly-popularyzacja-nauki/presbiopia-jak-radzic-sobie-ze-starczowzrocznoscia

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]
Informacja prawna