Na czym polega laparoskopia endometriozy?

Laparoskopia endometriozy diagnozuje endometriozę. Podczas tego badania przez małe nacięcie w brzuchu przeprowadza się cienką rurkę, a drugie nacięcie może być wykonane w dolnej części brzucha, aby zapewnić dodatkowy otwór na narzędzia chirurgiczne. Za pomocą laparoskopu lekarz może bezpośrednio obejrzeć zewnętrzną stronę macicy, jajników, jajowodów i pobliskich narządów. Laparoskop może być również wyposażony w urządzenia chirurgiczne do pobierania próbek tkanki lub usuwania tkanki bliznowatej.

Co to jest endometrioza?

Endometrioza to masa tkanki, która zawiera strzępy tkanki endometrialnej. Endometrioza najczęściej występuje w jajniku, w części otrzewnej między odbytnicą a macicą, w ścianie między odbytnicą a pochwą bądź na zewnątrz macicy.

Jak leczy się endometriozę?

Endometriozę można leczyć już w momencie postawienia diagnozy. Laparoskopia endometriozy to sposób na diagnozę tego schorzenia. Zmiany endometrialne można wyciąć lub wypalić przy użyciu wysokoenergetycznego źródła ciepła, takiego jak laser. Leczenie za pomocą laparoskopii jest trudniejsze w przypadku zaawansowanej choroby, która obejmuje duże obszary odbytnicy lub większe zmiany.

Jak leczy się endometriozę?

W przypadku endometriozy dostępnych jest kilka metod leczenia chirurgicznego. Są to:

  1. Nakłucie proste: zabieg ten kończy się odprowadzeniem płynu z torbieli. Wykazano, że endometrioza nawraca u ponad 50 procent pacjentek leczonych za pomocą prostego nakłucia. Jednak bardziej agresywne podejście chirurgiczne, takie jak wycięcie masy, może spowodować powstanie rozległych zrostów, które mogą uniemożliwić jajnikowi uwolnienie komórki jajowej. W związku z tym, aby zapobiec uszkodzeniom, konieczne jest doświadczenie.
  2. Ablacja: innym sposobem postępowania jest opróżnienie torbieli i usunięcie jej podstawy za pomocą lasera lub elektrochirurgii. Ciepło może jednak również uszkodzić jajnik.
  3. Odcięcie ściany torbieli: jest to procedura z wyboru w celu zmniejszenia liczby nawrotów choroby. Procedura ta może również uszkodzić zewnętrzną warstwę jajnika, w której znajdują się komórki jajowe.
  4. Drenaż, terapia lekowa i operacja: endometriozy mogą być również drenowane, leczone lekami, a następnie usuwane chirurgicznie.

Wyniki kilku różnych badań prospektywnych wykazały, że odsetek ciąż w ciągu 3 lat wynosi 50%. Nie ma randomizowanych badań klinicznych porównujących te różne metody leczenia.

Czy laparoskopia jest bardziej skuteczna niż laparotomia?

Laparoskopia i laparotomia są równie skuteczne w łagodzeniu bólu i poprawie płodności. Endometrioza nawraca w ciągu 5 lat w około 20% do 30% przypadków w obu metodach. Jednak u pacjentek poddanych laparoskopii powrót do zdrowia jest szybszy i mniej bolesny. Decyzja o wyborze procedury chirurgicznej powinna być oparta na preferencjach pacjentki i doświadczeniu lekarza w stosowaniu danej techniki. Jednakże wskazania do laparoskopii to młody wiek pacjentki, a także mniej rozległa endometrioza.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]
Informacja prawna