Męskie piersi w kobiecym wydaniu, czyli jak poradzić sobie z ginekomastią?

Nie tylko kobiety borykają się z przypadłościami, które odbierają im pewność siebie, utrudniają samoakceptację i powodują widoczne, nieestetyczne zmiany w budowie ciała. Mężczyźni również nie są wolni od tego rodzaju problemów, a jednym z poważniejszych jest ginekomastia. Co to takiego? Jak z nią walczyć?

Ginekomastia – przerost sutka u mężczyzn

Mianem ginekomastii określa się przerost sutka u mężczyzn. Innymi słowy, męski gruczoł piersiowy ulega powiększeniu (jednostronnie lub obustronnie), w wyniku czego może przypominać damskie piersi. Sytuacja taka jest szczególnie niekomfortowa i może mieć wiele przyczyn, które należy wyjaśnić.

Dolegliwość, która atakuje psychikę!

Ginekomastia w widoczny sposób wpływa na zmianę wyglądu zewnętrznego mężczyzny. Nie jest to jednak problem wyłącznie estetyczny. Powiększone piersi mogą powodować dolegliwości bólowe – mogą być bardzo tkliwe, piec i swędzieć. Przede wszystkim natomiast przypadłość ta niekorzystnie rzutuje na psychikę mężczyzny. Wyraźnie odznaczające się nawet pod ubraniem „kobiece” piersi powodują utratę pewności siebie, obniżenie samooceny i brak akceptacji własnego ciała. Mężczyzna dotknięty ginekomastią zamyka się w sobie i wycofuje z życia towarzyskiego. To sytuacja niebezpieczna, która może prowadzić do wielu powikłań natury psychicznej.

Ginekomastia – przyczyny

Wbrew pozorom przyczyną ginekomastii wcale nie jest otyłość. Spowodowana jest ona bowiem przede wszystkim zaburzeniami hormonalnymi. Powiększenie piersi wynikające z otyłości, braku właściwej diety oraz aktywności fizycznej to lipomastia, której nie należy mylić z ginekomastią. Lipomastia to przerost tkanki tłuszczowej, zaś ginekomastia to przerost tkanki gruczołowej. Odróżnienie tych dwóch schorzeń jest stosunkowo proste i można go dokonać z pomocą najprostszego badania palpacyjnego. W przypadku lipomastii struktura gruczołu piersiowego jest jednorodna, a same piersi są gładkie i miękkie, natomiast w przypadku ginekomastii struktura jest wyraźnie grudkowata.

Czy ginekomastii można się pozbyć samodzielnie?

Wszystko tak naprawdę zależy od tego, jaka jest jej przyczyna. W okresie dojrzewania ginekomastia, o ile się pojawia, jest najczęściej zjawiskiem zupełnie naturalnym, które zazwyczaj samoistnie zanika. To tzw. ginekomastia fizjologiczna. Wynika ona z tego, że w okresie tym dojrzewający chłopcy przeżywają prawdziwą „burzę hormonalną”. Kiedy zaś hormony wracają do normy, ginekomastia również powinna zaniknąć. Jeżeli z kolei ginekomastia wynika np. z chorób czy/i przyjmowania określonych grup leków, walka z nią może być trudniejsza.

Jak leczyć ginekomastię?

Poprawę wyglądu może przynieść wdrożenie regularnej aktywności fizycznej oraz zdrowej diety. Wyniki takiego postępowanie nie zawsze jednak będą spektakularne. Wówczas jedynym rozwiązaniem może okazać się zabieg z zakresu chirurgii plastycznej. Taką ofertę zabiegów ginekomastii u mężczyzn ma m.in. Klinika Chirurgi Plastycznej dr Grzesiak w Warszawie.

Zabieg ginekomastii w pigułce

Zabieg ginekomastii jest procedurą stosunkowo prostą i szybką. Zazwyczaj trwa od około 1 do 2 godzin. Podczas operacji wykonywane jest niewielkie nacięcie, które po wygojeniu nie pozostawia widocznych blizn. Po zabiegu pacjent musi nosić specjalną kamizelkę uciskową, która pozwoli na właściwe wymodelowanie sylwetki. Do codziennych, niewymagających zajęć można wrócić już po 1 tygodniu od operacji, ale trzeba zaniechać dużego wysiłku fizycznego na minimum 2-3 tygodnie. Efekty zabiegu są spektakularne i co równie ważne, trwałe.

Pomimo tego, że zabieg nie należy do skomplikowanych, w trosce o własne bezpieczeństwo, należy wybrać sprawdzoną klinikę, która zapewnia usługi na najwyższym poziomie!

Podobne posty

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]