Masturbacja u dziecka – jak ją leczyć?

Masturbacja u dziecka w sytuacji, gdy dochodzi do niej w miejscach publicznych, może budzić niepokój. Podobnie jest wtedy, gdy czynność ta prowadzi do uszkodzenia ciała. W takich sytuacjach konieczna jest reakcja ze strony opiekunów oraz rodziców. Omawiane zagadnienie to bardzo wrażliwy temat. Na szczęście dobry psycholog dziecięcy potrafi wdrożyć odpowiednie działania terapeutyczne. Zapraszamy Państwa do sprawdzenia informacji, jak leczyć masturbację u dziecka, gdy staje się ona problemem.

Masturbacja u dziecka — kiedy potrzebna jest terapia?

Masturbacja u dziecka sama w sobie jest naturalnym procesem. Czasami przyjmuje jednak formę, która wymaga konsultacji ze specjalistą. Dla przykładu w sytuacjach, gdy dziecko robi to:

  • bardzo często,
  • w rozmaitych miejscach,
  • na wiele sposobów.

Szczególną uwagę należy zwrócić na dziecko, gdy traktuje ono przedmiotowo swoje ciało, czyli na przykład pojawiają się na jego powierzchni rany oraz otarcia. Jeżeli dla przykładu młoda osoba uderza w swoje genitalia twardymi przedmiotami, także nie można zignorować tej sytuacji. Co oczywiste, masturbacja w miejscach publicznych także jest zachowaniem, które należy skorygować. W takim przypadku przydaje się dobry psycholog dziecięcy. U niektórych dzieci niezbędna jest pomoc terapeutyczna. Dzięki jej wykorzystaniu młody człowiek może nauczyć się odpowiednio radzić sobie z emocjami, konfliktami i stresem

Jak może pomóc dobry psycholog dziecięcy?

Dobry psycholog dziecięcy może udzielić specjalistycznego wsparcia, które polega zarówno na zrozumieniu potrzeb dziecka, jak i na znalezieniu sposobu, aby młody człowiek mógł zaspokajać je w alternatywny sposób. Tym samym wyciszone zostaje zachowanie masturbacyjne. Zwykłe zakazanie masturbacji u dziecka jest nieskuteczne. Z kolei wywoływanie poczucia wstydu w wyniku tego działania, może skutkować poważnymi dolegliwościami w przyszłości. Specjalista rozmawia z dzieckiem na temat rozładowywania swoich napięć, a także pozwala mu zrozumieć swoje zachowania. Trzeba bowiem pamiętać, że masturbacja u dziecka jest procesem naturalnym, jednak w sytuacji, gdy zaczyna być problemem, trzeba dotrzeć do przyczyn tego zjawiska.

W takim przypadku wykorzystując wieloletnie doświadczenie i ogromną wiedzę z zakresu medycyny oraz psychologii, terapeuta udziela także wskazówek rodzicom lub opiekunom. Dobry psycholog dziecięcy pracuje u dziecka nad akceptacją tego działania. Terapia sprawia jednak, że onanizm przestaje być problematyczny. Ważne jest w tym przypadku zarówno dotarcie do przyczyn stanowiącej problem masturbacji, jak i nauka nowych zachowań. Dobry psycholog dziecięcy sprawia, że masturbacja u dziecka przestaje być problemem.

Masturbacja u dziecka — podsumowanie

Masturbacja u dziecka jest zjawiskiem naturalnym, jednak w sytuacji, gdy pojawia się ona: zbyt często, w rozmaitych miejscach (na przykład publicznych), a także, gdy odbywa się na wiele sposobów, warto skontaktować się ze specjalistami. W takim przypadku dobry psycholog dziecięcy w trakcie konsultacji pomaga rozwiązać ten problem. Absolutnie nie warto traktować omawianego tematu jako tabu. Najgorszym co można zrobić, to wywieranie presji na dziecku. W razie jakichkolwiek problemów związanych z tym zagadnieniem warto umówić wizytę w sprawdzonej poradni dla dzieci i młodzieży.

Tekst sponsorowany: Poradnia psychologiczna dla dzieci i młodzieży w Warszawie – https://www.helpkids.pl

Oceń artykuł
[Suma: 3 Średnia: 5]
Informacja prawna