Łysienie androgenowe – sposoby leczenia

Łysienie androgenowe to w obecnych czasach najczęstsza przyczyna wypadania włosów zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Pomimo tego, że choroba ta nie wywołuje żadnego uszczerbku na zdrowiu, to jednak stanowi poważny defekt natury estetycznej, który wraz z wiekiem zaczyna się pogłębiać. Jakie jednak są przyczyny łysienia androgenowego i w jaki sposób problem ten się objawia? W jaki sposób można leczyć ten rodzaj łysienia i czy warto zdecydować się na leczenie tzw. finasterydem?

Łysienie androgenowe – objawy

Łysienie androgenowe to problem, który w większej mierze dotyka mężczyzn, jednak pojawia się również u kobiet. Główną przyczyną wypadania włosów jest oddziaływanie męskich hormonów, czyli androgenów, które odpowiadają za czynności seksualne oraz prawidłowy rozwój męskich atrybutów płciowych. Głównym hormonem należącym do androgenów jest znany wszystkim testosteron, który odpowiada za ton głosu, a także za rozwój męskich narządów płciowych oraz męskiego typu owłosienia. To właśnie androgeny normalizują porost włosów, jednak odpowiadają także za ich stopniowy zanik zarówno na czubku głowy, jak i na skroniach. Dzieje się tak za sprawą znajdującego się w gruczołach łojowych enzymu, który zamienia wspomniany wcześniej testosteron w tzw. dihydrotestosteron będący jego aktywną formą. To właśnie on odpowiada za problem łysienia, ponieważ pod wpływem jego działania mieszki włosowe zaczynają się kurczyć, natomiast faza wzrostu kosmyków ulega znacznemu skróceniu, co w efekcie doprowadza do całkowitego zaniku włosów na określonych partiach głowy. Oczywiście można jeszcze wyróżnić pośrednie przyczyny wspomnianego łysienia takie jak palenie papierosów, stres, czy też stosowanie suplementów mających na celu zwiększenie masy mięśniowej. Wpływają one bowiem na rozregulowanie gospodarki hormonalnej, dlatego też w trosce o wygląd zewnętrzny warto popracować nad ich eliminacją. Czym jednak objawia się łysienie androgenowe? Tak naprawdę ma ono dosyć charakterystyczne objawy, dlatego też bez problemu można dokonać właściwej diagnozy, przeprowadzając z pacjentem krótki wywiad i następnie odpowiednie badania. Łysienie androgenowe można rozpoznać przede wszystkim po tym, że w pierwszym etapie włosy stają się coraz cieńsze i w okolicy czoła i skroni zaczynają stopniowo wypadać. Z tego też względu linia włosów na czole zaczyna się powoli cofać, co jest dosyć widoczne gołym okiem. W kolejnym etapie włosy zaczynają zanikać w górnej części skalpu, jednak pozostają nienaruszone na potylicy, na której w dalszym ciągu rosną normalnie.

Jak leczyć łysienie androgenowe?

Leczenie łysienia androgenowego może oczywiście opierać się na zmianie diety, stosowaniu odpowiednich dermokosmetyków oraz suplementów diety, jednak może się to niestety okazać niewystarczające. Licznie przeprowadzone badania dowiodły, że do rozwoju łysienia może przyczynić się palenie papierosów, a także zbyt wysoki wskaźnik masy ciała, dlatego też nad tymi kwestiami warto z pewnością popracować. W walce z problemem warto z pewnością zainteresować się aktywnością fizyczną, która może polepszyć ukrwienie skóry głowy, dzięki czemu do obszaru dotkniętego łysieniem będzie docierała większa ilość cennych substancji odżywczych. Jeśli jednak łysienie androgenowe uwarunkowane jest kwestiami wyłącznie genetycznymi, to niestety wspomniane naturalne metody jego leczenia mogą nie przynieść żadnych efektów. Zastanawiając się nad tym, co pomaga na łysienie androgenowe, warto z pewnością rozważyć leczenie farmakologiczne lub chirurgiczne. Pierwszy rodzaj leczenia to przede wszystkim leczenie miejscowe polegające na stosowaniu specjalnego preparatu, którym jest tzw. minoksidil. Lek ten dostępny jest w dwóch stężeniach, a mianowicie 2% (bez recepty) oraz 5% (na receptę). Preparat ten należy dwa razy dziennie wcierać w skórę głowy, a jego głównym działaniem jest zwiększenie dyntezy DNA oraz poprawienie ukrwienia skóry głowy. Efekty stosowania minoksidilu widoczne są dopiero po kilku miesiącach i mogą się utrzymać przez około 12 miesięcy. Po tym czasie skuteczność preparatu zaczyna niestety się zmniejszać. Innym sposobem leczenia może być leczenie chirurgiczne, które polega na przeszczepieniu włosów z okolicy potylicy, czyli z miejsca, w którym wzrosty kosmyków nie jest w żaden sposób zaburzony. Taki zabieg może trwać nawet kilka godzin, ponieważ podczas jego trwania dochodzi do przeszczepienia nawet kilku tysięcy mieszków włosowych. Zabieg ten jest jednak bardzo skuteczny i stanowi gwarancję tego, że problem łysienia w przyszłości z pewnością nie powróci, gdyż włosy pobierane ze wspomnianej okolicy nie reagują w żaden sposób na działanie dihydrotestosteronu.

Finasteryd – lek hamujący łysienie

Leczenie łysienia androgenowego to bardzo czasochłonny proces, jednak stosując odpowiednie preparaty, można całkowicie pozbyć się tego mało estetycznego problemu. Jednym z preparatów stosowanych głównie u mężczyzn jest tzw. finasteryd, którego głównym zadaniem jest zahamowanie przemiany testosteronu w dihydrotestosteron. Finasteryd na łysienie stosowany jest doustnie, jednak na efekty tak jak w przypadku innych preparatów należy trochę poczekać. Finasteryd efekty gwarantuje bardzo dobre, ponieważ stosowany regularnie pomaga w widoczny sposób ograniczyć proces wypadania włosów. Przyczynia się również do wzrostu nowych kosmyków, jednak należy mieć świadomość tego, że jest to najbardziej zauważalne na środku głowy. Nieco gorsze efekty uzyskuje się natomiast na przedniej stronie skalpu oraz na skroniach. Jak długo należy jednak stosować preparat? W celu zatrzymania procesu łysienia finasteryd należy stosować regularnie przez co najmniej kilka miesięcy, ponieważ dopiero po upływie około 6 miesięcy zauważalne są pierwsze efekty. Warto w tym momencie podkreślić fakt, że w przypadku odstawienia preparatu problem łysienia androgenowego niestety powraca, dlatego też, aby utrzymać efekty jego działania, należy przyjmować go stale bez robienia sobie nawet jednodniowej przerwy. Jeśli chodzi natomiast o finasteryd cena, to preparat ten nie jest w żaden sposób refundowany, dlatego też kosz jego zakupu należy ponieść w całości. Ile jednak kosztuje? Cena opakowania finasterydu w zależności od danej apteki może wahać się od 30 do nawet 60 zł, jednak można zakupić go wyłącznie na receptę. Z pewnością warto zamówić ten preparat w aptece internetowej, ponieważ można wówczas liczyć na nieco niższą cenę a czasami na bardzo ciekawe promocje. W wielu aptekach można również zakupić zamienniki finasterydu, jednak nie wykazują one aż tak dużej skuteczności, jak ten właśnie preparat.

Łysienie androgenowe to bardzo poważny problem natury estetycznej, który z roku na rok rozpoznawany jest u coraz większej liczby mężczyzn, jednak może dotyczyć również kobiet. Na szczęście stosując odpowiednią dietę, a także redukując stres, można w pewien sposób zapobiec jego rozwojowi. Decydując się z kolei na zabieg chirurgiczny, czy też przyjmowanie np. finasterydu można w widoczny i skuteczny sposób ograniczyć problem łysienia lub też całkowicie się go pozbyć.

Sprawdź dostępne konsultacje na: https://www.twoje-zdrowie24.pl/

Oceń artykuł
[Suma: 2 Średnia: 5]
Informacja prawna