Współczesna medycyna coraz częściej sięga po nowoczesne rozwiązania technologiczne. Wystarczy spojrzeć na okulistykę, która na przestrzeni lat bardzo się zmieniła. Dzisiaj wady wzroku można korygować nie tylko okularami. Laserowa korekcja wzroku to nowoczesny zabieg, który cieszy się coraz większą popularnością. Pozwala na skuteczne usunięcie wady i pozwala na rezygnację z noszenia okularów. Co ważne, sam zabieg nie powinien nawet kojarzyć się z operacją. Zdecydowanie bardziej przypomina bowiem wizytę w nowoczesnym gabinecie kosmetycznym. Kiedy laserowa korekcja wzroku jest dobrym rozwiązaniem?
Jak wygląda laserowa korekcja wzroku?
Korekcja wady wzroku za pomocą lasera jest zabiegiem stosunkowo prostym. Lekarz wykorzystuje wiązkę promieni laserowych, modelując przy ich użyciu rogówkę. Robi to tak, aby przywrócić jej prawidłowy kształt. Jeśli więc pacjent zgłosił się z problemem nadwzroczności, rogówka zostanie uwypuklona. Jeżeli jednak występuje u niego krótkowzroczność, niezbędne jest spłaszczenie rogówki. W przypadku astygmatyzmu zaokrągla się ją. Warto pamiętać, że wykonywana obecnie laserowa korekcja wzroku pozwala na jednoczesne usunięcie dwóch wad. Jeśli więc rozpoznano u nas zarówno krótkowzroczność, jak i astygmatyzm, nie musimy umawiać się na dwa zabiegi.
Ile trzeba mieć lat, aby poddać się zabiegowi laserowej korekcji wzroku?
Jednym z kryteriów, które brane są pod uwagę przy kwalifikowaniu pacjentów do zabiegu laserowej korekcji wzroku jest wiek. Chodzi o to, aby proces wzrostu gałki ocznej był zakończony. Oko dziecka, które przychodzi na świat jest o około 30% mniejsze niż oko osoby dorosłe. Najszybszy wzrost tej struktury ma miejsce w pierwszym roku życia, później staje się znacznie wolniejszy. Ostateczną wielkość osiąga najczęściej u młodych ludzi w wieku 17 lat. Każdy pacjent, który decyduje się na laserową korekcję wzroku chce, aby dała ona trwały efekt. Tymczasem na taki trudno liczyć, jeśli zabieg zostanie wykonany wówczas, gdy gałka oczna cały czas rośnie. Dlatego większość okulistów decyduje się na kwalifikowanie do zabiegu tych pacjentów, którzy ukończyli 21 lat.
Czy laserowa korekcja wzroku dostępna jest dla osób z niestabilną wadą?
Tym, co brane jest pod uwagę przy kwalifikowaniu do zabiegu jest nie tylko wiek. Duże znaczenie ma także to, czy wada jest stabilna, czyli nie uległa zmianie przez przynajmniej ostatnie dwanaście miesięcy. Na laserową korekcję wzroku mogą zdecydować się wyłącznie te osoby, u których wada się ustabilizowała. Warto jednak pamiętać, że jest to zawsze kwestia oceniana indywidualnie. Najlepiej zrobi to lekarz, który prowadzi pacjenta i doskonale go zna.
Laserowa korekcja wzroku to świetne rozwiązanie dla osób, które chcą rozstać się z okularami bądź soczewkami kontaktowymi. Zabieg jest w pełni bezpieczny, daje naprawdę bardzo dobry efekt. Każdy, kto zdecydował się na fachowo wykonaną laserową korektę wady był z podjętej decyzji w pełni zadowolony. Decydując się na takie leczenie wady wzroku, nie należy się niczego obawiać. Wystarczy tylko postawić na usługi renomowanej placówki.