Kto może wykonywać zabiegi z zakresu medycyny estetycznej?

medycyna estetyczna

Zabiegi z zakresu medycyny estetycznej pozwalają zachować piękny i młody wygląd na długie lata, a jednocześnie charakteryzują się małą inwazyjnością. Obecnie oferuje je wiele klinik oraz gabinetów kosmetycznych, jednak wciąż wiele wątpliwości rodzi kwestia tego, kto powinien podejmować się ich przeprowadzania. Prawo nie podaje jasnych regulacji w tym zakresie, co dodatkowo powoduje wiele nadużyć.

Medycyna estetyczna a przepisy prawa

Żadna ustawa nie uregulowała dotychczas kwestii tego, kto może przeprowadzać zabiegi z zakresu medycyny estetycznej. Teoretycznie mogą to się ich podejmować zarówno doświadczeni lekarze, jak i osoby po kursie kosmetycznym. Niemniej jednak interpretacje prawników jasno określają, że zabiegi, w których dochodzi do przerwania ciągłości skóry, może wykonać jedynie osoba z odpowiednimi uprawnieniami. W kontekście medycyny estetycznej dochodzi do przerwania owej powierzchni, a dodatkowo często mamy do czynienia ze strzyknięciem specjalistycznych środków, które w nieodpowiednich dawkach mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia pacjenta. Dlatego też, mając na uwadze swoje własne bezpieczeństwo, warto wybierać kliniki, w których:

  • zabiegi z zakresu medycyny estetycznej przeprowadza doświadczony lekarz,
  • używany jest najwyższej klasy sprzęt,
  • przestrzegane są wszelkie zasady higieny,
  • przestrzegane są zasady dotyczące kwalifikacji pacjentów do zabiegu.

Profesjonalizm i odpowiednie podejście do pacjenta

Osoby, które po raz pierwszy decydują się na konkretny zabieg z zakresu medycyny estetycznej, powinny wziąć pod uwagę kilka kwestii. Przede wszystkim muszą sprawdzić, kto będzie ów zabieg przeprowadzał – ważne, aby był to lekarz z odpowiednim przygotowaniem. Ponadto wiele wątpliwości budzi sam wybór konkretnej metody radzenia sobie z problemem. Pamiętajmy, że w przypadku każdego zabiegu istnieją wskazania, ale także przeciwwskazania. Nie warto posiłkować się wyłącznie informacjami, które znajdziemy na stronach internetowych – udzieli nam ich lekarz, który dodatkowo oceni, czy konkretna procedura może być w naszym przypadku przeprowadzona. Po tym też możemy poznać profesjonalizm kliniki, które oferuje liczne zabiegi z zakresu medycyny estetycznej. Pacjent powinien dokonać ostatecznego wyboru, lecz jednocześnie powinien mieć świadomość ryzyka, jakie niesie za sobą dany zabieg oraz poznać alternatywy dla niego.

Gdzie wykonywać zabiegi z zakresu medycyny estetycznej?

Obecnie coraz więcej gabinetów kosmetycznych oferuje zabiegi z zakresu medycyny estetycznej. Niemniej jednak warto udać się do kliniki, która współpracuje wyłącznie z wykwalifikowanymi osobami. Jedną z nich jest centrum medyczne nasmed, zatrudniające doświadczonych lekarzy oraz personel pomocniczy. Wybór właściwego ośrodka jest niezmiernie istotny pod kątem bezpieczeństwa. Lekarz jest bowiem w stanie szybko zareagować, jeśli u pacjenta wystąpią jakiekolwiek działania niepożądane. Takich możliwości nie ma natomiast kosmetolog ani kosmetyczka, którzy nie dysponują specjalistyczną wiedzą.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]
Informacja prawna