Krwawienie z dziąseł – sprawdź co może to oznaczać?

Krwawiące dziąsła to problem, który dotyczy wielu z nas. Niestety, ale często nie przywiązujemy do tego odpowiedniej uwagi. Prawie za każdym razem uważamy, iż jest to delikatne uszkodzenie powstałe w czasie szczotkowania, którym nie powinniśmy się przejmować. Tymczasem krwawienie z dziąseł może być pierwszym z sygnałów, iż w naszym organizmie dzieje się coś niedobrego. Krew z dziąseł jest bowiem objawem towarzyszącym różnym stanom chorobowym. Jeżeli krew w czasie szczotkowania pojawia się regularnie, warto udać się do gabinetu dentysty, gdzie zostaną przeprowadzone konieczne badania. Co może oznaczać krwawienie dziąseł? Na to pytanie, odpowiemy poniżej.

Parodontoza najczęstszą przyczyną krwawienia dziąseł

Krwawienia z dziąseł nigdy nie powinniśmy uważać za normalne, nawet jeżeli dokładnie szczotkujemy zęby. Można to porównać do krwawienia skóry głowy w czasie mycia włosów. Najczęstszą przyczyną krwawienia dziąseł poza urazami mechanicznymi będzie parodontoza. Jest to zakaźna infekcja bakteryjna, która atakuje nie tylko dziąsła, ale również otaczające zęby tkanki. Jeżeli nie będzie leczona:

  • zniszczy zęby,
  • przyczyni się do zaniku kości,
  • pojawienia się ruchomości i utraty zębów.

Jej przyczyną jest najczęściej niewłaściwa higiena jamy ustnej oraz niezdrowe nawyki. Nieusuwany regularnie z zębów biofilm bakteryjny narasta i zmienia się w płytkę, później w kamień, który napiera oraz podrażnia tkanki przyzębia. W rezultacie pojawia się przewlekły stan zapalny dziąseł. Im dłużej będzie się on utrzymywał, tym większe jest prawdopodobieństwo rozwoju schorzeń ogólnoustrojowych.

Krwawienie dziąseł może być objawem cukrzycy

Chociaż u osób chorujących na cukrzycę znacznie częściej pojawiają się zakażenia drożdżakowe, ropniaki przyzębia i pleśniawki, krwawienie dziąseł nie jest również rzadkim objawem. W przypadku, gdy zauważymy krew w czasie szczotkowania, warto wykonać badanie poziomu glukozy we krwi, aby w razie potrzeby móc rozpocząć odpowiednie leczenie. Niezbędne jest również zadbanie o higienę w jamie ustnej czy przestrzeganie zasad zdrowego odżywiania.

Niedokrwistość może objawiać się krwawieniem dziąseł

Przyczyną niedokrwistości może być nie tylko niedobór żelaza spowodowany nieodpowiednim sposobem odżywiania, ale również wytwarzanie zbyt małej liczby płytek krwi przez organizm, krwawienia wewnętrzne, zaburzenia krzepnięcia, a także schorzenia nowotworowe krwi, np. białaczka. Bez względu na przyczynę pojawienia się niedokrwistości, każda z jej postaci będzie wymagała wizyty u lekarza. Konieczne będzie zrobienie morfologii, a poza tym testu na krew utajoną w kale. Każda z postaci niedokrwistości może być bowiem niebezpieczna dla naszego życia.

Jest wiele przyczyn krwawienia z dziąseł i nie sposób ich tutaj wszystkich wymienić i opisać. Pacjenci ciągle zbyt często obserwują u siebie takie objawy w czasie szczotkowania zębów. Czasami będzie to spowodowane otarciami mechanicznymi, które powodowane są przez zbyt duży nacisk na dziąsła, w czasie codziennego dbania o higienę jamy ustnej. Wtedy pojawia się zwykle jednorazowe krwawienie dziąseł. Jeżeli jednak problem nawraca, konieczne będzie udanie się do specjalisty stomatologa. Wartym polecenia jest dentysta na warszawskim Bemowie. Strona gabinetu znajduje się pod adresem https://www.dentsm.pl, gdzie można znaleźć między innymi opis wszystkich usług i cennik.

Tekst sponsorowany: Gabinet dentystyczny DENTSM – https://dentsm.pl

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]
Informacja prawna