Konsultacja online – kiedy może się nam przydać?

Konsultacje online to rozwiązanie, które w wielu przypadkach może z powodzeniem zastąpić tradycyjną wizytę lekarską. Z takiej formy kontaktu ze specjalistą mogą korzystać pacjenci potrzebujący wystawienia recepty czy omówienia wyników badań. Dowiedz się, w jakich jeszcze sytuacjach przydaje się zdalna konsultacja lekarska.

Zdalny kontakt z pacjentem z podejrzeniem COVID-19

Rozpowszechnienie konsultacji lekarskich online w pewnym stopniu związane było z pandemią COVID-19. Odpowiedzialny za nią wirus z łatwością szerzy się drogą kropelkową poprzez bezpośredni i pośredni kontakt. W związku z tym w przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem pacjent, jeśli pozwala mu na to jego stan zdrowia, powinien pozostawać pod zdalną opieką lekarską. Taka forma kontaktu ze specjalistą jest stosowana również w przypadku innych powszechnych chorób zakaźnych, np. przeziębienia lub grypy, którymi także łatwo się zarazić. Oprócz tego konsultacja online to dobre rozwiązanie dla osób o obniżonej odporności, które stanowią grupę zwiększonego ryzyka zakażenia.

Konsultacja lekarska online – kiedy potrzebna jest recepta…

Kolejnym przypadkiem, kiedy warto skorzystać z konsultacji lekarskiej online, jest potrzeba uzyskania recepty. Podczas e-wizyty pacjentowi może zostać wypisana recepta na leki lub produkty zaopatrzenia medycznego, w zależności od problemu, z jakim zgłasza się do lekarza. Recepta online przekazana zostanie w postaci maila z dokumentem pdf do wydrukowania lub SMS-a z kodem dostępu do recepty. Lekarz może też podyktować ten kod w czasie rozmowy z pacjentem, a na jego prośbę przygotować wydruk recepty. Dokument ten jest również do wglądu w Internetowym Koncie Pacjenta.

Zdalna wizyta a inne dokumenty

Podczas konsultacji lekarskiej online pacjent ubiegać się może o skierowanie na badania lub konsultację do innego specjalisty. Można również uzyskać zaświadczenia o stanie zdrowia lub e-zwolnienie lekarskie. To ostatnie jest automatycznie przekazywane do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz do pracodawcy, jeśli ma konto PUE ZUS. W przeciwnym razie pracownik zobowiązany jest dostarczyć mu zwolnienie osobiście lub dzięki pomocy innych osób. Wszystkie te dokumenty można uzyskać w ramach konsultacji lekarskiej w serwie Welbi pod adresem https://www.welbi.pl/konsultacja-lekarska-online/. Pacjent może tam skorzystać z pomocy setek lekarzy aż 20 specjalizacji.

Konsultacja lekarska online w nagłych sytuacjach

Konsultacja lekarska online to rozwiązanie pomocne zwłaszcza w nagłych sytuacjach, kiedy niemożliwe jest dłuższe oczekiwanie na tradycyjną wizytę. Z e-wizyty warto skorzystać w przypadku pojawienia się u pacjenta objawów przeziębienia, zaburzeń ze strony przewodu pokarmowego, braku koncentracji itp., które nie stanowią zagrożenia dla chorego, a przyczynę ich wystąpienia można ustalić w czasie zdalnej rozmowy z lekarzem. Wizyta online będzie właściwą formą kontaktu, jeśli konieczne jest omówienie wyników wcześniej zleconych badań. Lekarz może w ten sposób upewnić się, czy pacjent stosuje się do określonych już zaleceń, a także skontrolować efekty prowadzonej terapii.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]
Informacja prawna