Kiedy zapisać dziecko do endokrynologa?

Lekarze, którzy zrobili specjalizację z endokrynologii, zajmują się diagnozowaniem i leczeniem zaburzeń hormonalnych. Te pojawiają się nie tylko u osób dorosłych, ale też występują u dzieci. Szybko zdiagnozowane choroby układu dokrewnego umożliwiają wdrożenie odpowiedniego leczenia. To często opiera się na przyjmowaniu preparatów hormonalnych, czasem lekarze zalecają również wprowadzenie zmian w dotychczasowej diecie. Kiedy warto skonsultować się z endokrynologiem dziecięcym?

Nadmierne i niedostateczne wydzielanie hormonów, czyli zaburzenia układu endokrynnego

Hormony to związki chemiczne wydzielane przez narządy dokrewne, do których zalicza się przysadkę mózgową, tarczycę, przytarczyce, nadnercza, trzustkę i gonady. W organizmie substancje te pełnią rolę regulatorową. Dla przykładu hormony tarczycy odpowiadają za prawidłowy przebieg procesów metabolicznych, a insulina za gospodarkę węglowodanową. Zaburzenia endokrynologiczne mają miejsce wówczas, gdy gruczoł dokrewny wydziela za mało lub za dużo określonych substancji. Te nieprawidłowości rzutują na funkcjonowanie organizmu.

Endokrynolog dziecięcy, czyli specjalista od zaburzeń hormonalnych u najmłodszych

Zaburzenia hormonalne występują zarówno u osób dorosłych, jak i u dzieci. Nie zawsze jednak manifestują się w ten sam sposób, dlatego konieczna jest pomoc doświadczonego specjalisty. Endokrynolog dziecięcy (np. https://medicapark.pl/endokrynologia-dziecieca,113,pl), rozpatrując objawy i wyniki badań laboratoryjnych, zwraca szczególną uwagę na specyfikę funkcjonowania organizmu młodego człowieka. To ułatwia mu postawienie właściwej diagnozy i wdrożenie odpowiedniego leczenia. Do najczęściej wykrywanych zaburzeń hormonalnych należą: choroba Hashimoto, niedoczynność tarczycy, nadczynność tarczycy, cukrzyca typu 2, akromegalia, choroba Cushinga i choroba Addisona.

Sytuacje wymagające konsultacji z endokrynologiem dziecięcym

Wizyta u endokrynologa dziecięcego jest wskazana, gdy u dziecka występuje gwałtowne wypadanie włosów lub nadmierne owłosienie ciała. Choć rodzice często utratę kosmyków wiążą z niedoborami substancji odżywczych, to problem ten może mieć również podłoże hormonalne i wynikać się z niedoczynności tarczycy.

Zaburzenia wzrostu u dzieci

U dzieci często występują też zaburzenia wzrostu. Rodzice powinni skonsultować ten problem z endokrynologiem, jeśli widzą, że młody człowiek jest znacznie wyższy lub niższy aniżeli jego rówieśnicy. Choć rozwój dziecka stanowi kwestię niezwykle indywidualną, to warto wykluczyć ewentualne choroby hormonalne lub w razie ich zdiagnozowania podjąć właściwe leczenie.

Trudności z utrzymaniem prawidłowej masy ciała u dzieci

Prawidłowe odżywianie powinno przekładać się na właściwą masę ciała. Jeśli dziecko spożywa zbilansowane posiłki, a mimo to chudnie lub tyje, zaleca się konsultację z endokrynologiem dziecięcym. Problemy z utrzymaniem prawidłowej masy ciała mogą wynikać z zaburzeń pracy tarczycy lub trzustki odpowiedzialnej za wytwarzanie insuliny.

Przedwczesne i opóźnione dojrzewanie płciowe

Przedwczesne dojrzewanie płciowe, które rozpoczyna się poniżej 8. roku życia, stanowi powód do niepokoju. Może ono manifestować się rozrostem gruczołów piersiowych u kilkuletnich dziewczynek, u niektórych pojawia się też menstruacja. Chłopcy wkraczający przedwcześnie w okres dojrzewania (poniżej 9. r. ż.) borykają ze zmianą głosu oraz zarostem na twarzy. Endokrynolog dziecięcy pomaga także, gdy występuje opóźnione dojrzewanie płciowe. Przyjmowanie odpowiednich preparatów hormonalnych przyspiesza ten proces.

Problemy z nauką i koncentracją

Choroby tarczycy u dzieci mogą objawiać się osłabieniem lub nadpobudliwością, problemami z koncentracją i trudnościami w nauce. Jeśli młody człowiek nie radzi sobie w szkole, to należy bliżej przyjrzeć się problemowi. Czasem stoi za nim zaburzenie hormonalne, które można skutecznie leczyć. Endokrynolog dziecięcy nie tylko przeprowadza szczegółowy wywiad, ale też zleca niezbędne badania, które ułatwiają postawienie diagnozy.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]
Informacja prawna