Schorzenia wymagające konsultacji urologicznych nie są tak popularne jak te o podłożu kardiologicznym czy gastrologicznym. Jednak często towarzyszą im takie objawy, które trudno przeoczyć. Co więcej, nieleczone mogą eskalować i wywoływać poważne dolegliwości bólowe, które wielu pacjentów określa jako nie do wytrzymania. Kiedy warto udać się do specjalisty?
Urolog – profilaktyka i leczenie chorób
Nie zawsze udaje się od razu rozpoznać choroby urologiczne, szczególnie, gdy część z nich nie daje wyraźnych objawów. Jednak, aby odwiedzić specjalistę nie zawsze trzeba czekać na symptomy. Osoby, które szukają specjalistów pod hasłem urolog Sosnowiec potrzebują konsultacji z różnych przyczyn. Bardzo ważna, zwłaszcza w przypadku mężczyzn, jest profilaktyka. Badania kontrolne powinno się wykonywać regularnie – obligatoryjnie u panów po 45 roku życia i takich, którzy mają w rodzinie przypadki chorób urologicznych.
Niestety, ze względu na to, że ogniska tych chorób mieszczą się w okolicach stref intymnych, często wywołują poczucie wstydu. Zażenowanie jest jednak niczym nieusprawiedliwione i na pewno nie powinno być powodem odwlekania konsultacji urologicznych. W przeciwnym razie dolegliwości bólowe mogą się nasilić, a stany zapalne zaognić. Gdy bólu nie da się uśmierzyć środkami farmakologicznymi (których też nie powinno się brać na własną rękę), wówczas może się okazać, że potrzebny jest nie tyle lekarz, co hospitalizacja na oddziale urologicznym, a nawet operacja.
Z tymi objawami odwiedź urologa
Jeżeli odczuwasz dyskomfort i niepokojące zmiany w obrębie układu moczowego czy płciowego, to nie zwlekaj z odwiedzeniem specjalisty. Możesz pójść najpierw do internisty, ale prawdopodobnie i tak zostaniesz skierowany do urologa, który przeprowadzi kompleksową diagnostykę i wdroży leczenie. Oto objawy, które wymagają konsultacji:
- częstomocz, uczucie parcia na pęcherz,
- nietrzymanie moczu,
- krew lub śluz w moczu,
- krew w spermie,
- problemy z wywołaniem i utrzymaniem erekcji,
- ból i pieczenie podczas oddawania moczu,
- dyskomfort i ból podczas wytrysku,
- ból w okolicach nerek,
- zmiany skórne w okolicach krocza,
- stany zapalne układu moczowego.
Wizyta u urologa – jak wygląda?
Wizyta u specjalisty zaczyna się od wywiadu i zapoznania z historią choroby. Możesz zostać poproszony o zrobienie badania USG, badania krwi i moczu (jeśli masz już wyniki to koniecznie zabierz je ze sobą). Ponadto urolog może wykonać badania fizykalne, szczególnie per rectum palpacyjne, badanie jąder oraz zewnętrznych narządów płciowych.