Kiedy powinno się wykonać USG ginekologiczne i na czym polega badanie?

Badanie USG ginekologiczne, czyli ultrasonograficzne ginekologiczne, inaczej nazywane badaniem transwaginalnym to jedno z najczęściej wykonywanych badań obrazowych w położnictwie i ginekologii. Dzięki wykorzystaniu ultradźwięków o różnych częstotliwościach pozwala na obrazowanie tkanek wewnątrz organizmu. Dowiedz, kiedy powinno się je wykonywać?

USG ginekologiczne przezpochwowe (transwaginalne)

USG ginekologiczne wykonuje się poprzez wprowadzenie do pochwy głowicy dopochwowej. Podczas badania na głowicy musi znajdować się osłonka jednorazowa, która wyglądem przypomina prezerwatywę. Używa się także podczas badania dedykowanego żelu minimalizującego tarcie oraz poprawiającego obrazowanie.

W głowicy dopochwowej znajduje się nadajnik i odbiornik fal ultradźwiękowych. Fale ultradźwiękowe komputer z pomocą wykorzystanych algorytmów przetwarza w taki sposób, że na ekranie widać dwu lub trzywymiarowy obraz, w zależności od zaawansowania urządzenia.

W jaki sposób przeprowadzane jest badanie?

Badanie USG ginekologiczne można wykonać zarówno na fotelu ginekologicznym, jak i na leżance. Należy dodać, że to badanie nieinwazyjne, zatem absolutnie nie należy się go obawiać. Podczas badania lekarz dla lepszego zobrazowania może poprosić pacjentkę o podłożenie pod pośladki zaciśniętych pięści. Badanie takie wykonują na przykład Gabinety Lekarskie Łucka w Warszawie.

Kiedy należy wykonać badanie USG ginekologiczne?

Dla zachowania profilaktyki badań ginekologicznych powinno się je wykonać podczas corocznej wizyty u ginekologa u pacjentek współżyjących niebędących w ciąży oraz niemających wskazań do ich częstszego wykonywania. USG transwaginalne można przeprowadzić także podczas krwawienia miesiączkowego, w każdej z faz cyklu.

Jaki jest najkorzystniejszy czas na wykonanie badania?

Najkorzystniej wykonać USG:

  • u pacjentek miesiączkujących, w wieku rozrodczym w I fazie cyklu, pomiędzy 5 a 13 dniem cyklu;
  • natomiast u pacjentek w wieku po menopauzalnym, przyjmujących leki hormonalne:

– przy nieoczekiwanym braku miesiączki badanie powinno się wykonać 6 do 10 dni od przyjęcia ostatniej tabletki z opakowania;

– w terapii sekwencyjnej do 13 dnia cyklu regulowanego tabletkami;

– w braku krwawień w przypadku terapii ciągłej nie ma znaczenia, kiedy badanie USG zostanie wykonane.

Wskazania do USG ginekologicznego

Ze wskazań do USG ginekologicznego należy wymienić:

  • ból podbrzusza;
  • ustalanie przyczyn niepłodności;
  • nagłe krwawienia z dróg rodnych;
  • niepokojące zmiany w obrębie jajników, na przykład guzów jajników;
  • niestereotypowe objawy związane z cyklem menstruacyjnym;
  • kłopoty z donoszeniem ciąży.

Do badania USG ginekologicznego nie ma potrzeby specjalnego przygotowania, jednym z zaleceń jest tylko opróżnienie pęcherza moczowego. Warto pamiętać, by badanie wykonać profilaktycznie raz w roku.

Oceń artykuł
[Suma: 2 Średnia: 5]
Informacja prawna