Zaburzenia erekcji to problem, z jakim mierzy się bardzo wielu mężczyzn, również młodych i nie cierpiących na choroby przewlekłe. Dla większości z nich problemy z erekcją to wstydliwa, a nawet frustrująca dolegliwość, która rzutuje na ich codzienne życie intymne i relacje partnerskie. Na szczęście istnieją sposoby, aby skutecznie sobie z nią poradzić. Sprawdź, jakie substancje farmakologiczne pomagają przywrócić sprawność seksualną.
Zaburzenia potencji – problem, który można leczyć
Zaburzenia potencji to bardzo powszechny problem, który uniemożliwia odbycie satysfakcjonującego stosunku seksualnego. Przyczyn takiego stanu może być wiele, a najlepszy sposób radzenia sobie z problemem uzależniony jest właśnie od jego podłoża. Najczęściej jednak brak sprawności seksualnej spowodowany jest zaburzeniami krążenia oraz zaburzeniami procesów zachodzących w ciałach jamistych prącia w trakcie erekcji.
Dostępne na rynku leki na erekcję, zawierające substancje czynne z grupy tzw. inhibitorów fosfodiesterazy typu 5, jak np. Tadalafil (tu więcej o tadalafilu), działają w sposób pobudzający na układ krążenia. Rozszerzają naczynia krwionośne, zwiększając przy tym ich drożność, dzięki czemu umożliwiają swobodny przepływ krwi do ciał jamistych, które w wyniku tego rozszerzają się, powodując erekcję.
Jakie leki na sprawność seksualną?
W leczeniu problemów ze sprawnością seksualną stosuje się przede wszystkim wspomniane już inhibitory fosfodiesterazy typu 5., które korzystnie wpływają na układ krążenia, rozszerzając tętnice i błony mięśniowe, a także wpływając na kurczliwość ciał jamistych, umożliwiając swobodny napływ krwi do prącia, powodując jego satysfakcjonujący i trwały wzwód. Na rynku można znaleźć trzy główne substancje działające w ten sposób, które uznawane są za bezpieczne dla zdrowia i dobrze tolerowane przez organizm:
- tadalafil
- sildenafil
- wardenafil
Leki, w których składzie jest jedna z wymienionych substancji czynnych, najczęściej dostępne są na receptę. W aptekach można jednak znaleźć preparaty, które opierają się na działaniu wspomnianych inhibitorów, jednak zawierają w sobie mniejszą dawkę substancji aktywnej. Jeśli jednak zaburzenia erekcje utrzymują się przez dłuższy czas, lub stają się uciążliwe i uniemożliwiają odbycie satysfakcjonującego stosunku seksualnego, warto rozważyć wizytę u lekarza specjalisty.
Jak stosować leki na erekcję?
Przyjmując leki na zaburzenia erekcji, trzeba pamiętać o kilku ważnych zaleceniach. Przede wszystkim substancje aktywne zawarte w medykamentach tego typu nie wywołują erekcji same z siebie, a jedynie umożliwiają prawidłowy i satysfakcjonujący wzwód, wywołany poprzez stymulację seksualną lub bodźce erotyczne. W związku z tym leki z tej grupy nie działają w sposób natychmiastowy, dlatego powinny być przyjmowane w określonym czas przed planowanym podjęciem aktywności seksualnej (najczęściej około 1 godziny).
Choć skuteczność leków na erekcję jest wysoka, może się zdarzyć, że nawet mimo ich przyjęcia, osiągnięcie pełnej sprawności seksualnej nie będzie możliwe. Jeżeli dawka leku była odpowiednia, a przy tym nastąpiła stymulacja i stan podniecenia, najczęściej oznacza to, że przyczyna problemu tkwi gdzie indziej. W takiej sytuacji warto skonsultować się ze specjalistą, ponieważ zaburzenia erekcji mogą wynikać z uszkodzenia penisa, poważnych zaburzeń neurologicznych, rozwoju chorób przewlekłych, takich jak cukrzyca czy miażdżyca, a nawet długotrwałego przyjmowania niektórych leków (w tym antydepresantów).