Jakie są przyczyny nietrzymania moczu i jak sobie z nim poradzić?

Nietrzymanie moczu to częsta i bardzo zawstydzająca dolegliwość. Osoby borykające się z tą przypadłością często nie wiedzą, u jakiego specjalisty szukać pomocy. Problem dotyczy w szczególności kobiet po ciążach. Podczas porodu naturalnego mięśnie dna miednicy znacząco się osłabiają i w konsekwencji dochodzi do nietrzymania moczu po ciąży. Jakie jeszcze są przyczyny nietrzymania moczu? Jak można skutecznie poradzić sobie z tym problemem?

Czym jest nietrzymanie moczu?

Nietrzymanie moczu przyczyny może mieć różne. Polega na nieświadomym opróżnianiu pęcherza. Mimowolny wyciek moczu może prowadzić do częściowego lub całkowitego opróżnienia pęcherza.

Gdy nerki filtrują krew, produktem ubocznym jest mocz, który przelatuje do pęcherza moczowego. Tam stopniowo napływa, a kiedy zgromadzi się odpowiednia ilość cieczy, organizm czuje potrzebę opróżnienia pęcherza. Za skuteczne trzymanie moczu odpowiadają mięśnie dna miednicy. To one są w stanie zacisnąć cewkę moczową w taki sposób, aby mocz nie wyciekał z pęcherza. Za rozluźnianie i zaciskanie mięśni odpowiada mózg.

Osłabienie mięśni dna miednicy skutkuje problemami z nietrzymaniem moczu. Jednak warto zaznaczyć, że nie jest to jedyna przyczyna tej dolegliwości. Czasami powodem może być nieprawidłowe funkcjonowanie mózgu. W takiej sytuacji układ nerwowy wysyła nieprawidłowe sygnały do mięśni dna miednicy i następuje opróżnienie pęcherza. Nietrzymanie moczu można podzielić na:

  • wysiłkowe — jest to sytuacja, w której podczas wysiłku dochodzi do przypadkowego opróżnienia pęcherza moczowego. Powodem takiego zjawiska jest osłabienie mięśni dna miednicy. Gdy rośnie ciśnienie w pęcherzu, cewka moczowa nie zaciska się prawidłowo.
  • z przepełnienia — jest to sytuacja, w której w pęcherzu moczowym zalega zbyt duża ilość płynów, a pęcherz nie jest w stanie pomieścić ich więcej. W takiej sytuacji dochodzi do wycieku moczu. Warto zaznaczyć, że przetrzymywanie moczu może być bardzo niebezpieczne i wpływać na uszkodzenie mięśni dna miednicy.
  • niespodziewane parcie —  nagłe parcie na mocz spowodowane jest zbyt intensywną aktywnością pęcherza. Warto zaznaczyć, że występuje nagle, często w konkretnych sytuacjach np. podczas orgazmu, silnego stresu.

Przyczyny nietrzymania moczu

Nietrzymanie moczu może być spowodowane różnymi czynnikami. U kobiet najczęściej ma ono związek z osłabionymi mięśniami dna miednicy podczas porodu. Czasami problemy z nietrzymaniem moczu spowodowane są menopauzą. W trakcie menopauzy w organizmie dochodzi do wahań hormonalnych, a ponadto osłabiają się mięśnie macicy. Nietrzymanie moczu często dotyka także mężczyzn, a w szczególności tych z przerostem gruczołu krokowego.

Warto zaznaczyć, że różnego rodzaju operacje oraz zabiegi w okolicy narządów płciowych to częsta przyczyna nietrzymania moczu. Zdarza się również, że do problemu przyczyniają się częste infekcje, choroby układu krążenia, a także otyłość.

Zdarzają się sytuacje, w których mózg wysyła nieprawidłowe sygnały do mięśni odpowiadających za trzymanie moczu. W takiej sytuacji organizm traci kontrolę nad prawidłowym funkcjonowaniem układu moczowego.

Nietrzymanie moczu — jak sobie z tym radzić?

Nietrzymanie moczu bardzo często wymaga odpowiedniej terapii. Na początek warto pójść do specjalisty i wykonać odpowiednią diagnostykę, aby dowiedzieć się, jaka jest przyczyna nietrzymania moczu. Następnie w zależności od niej specjalista dobiera odpowiednie środki lecznicze.

W przypadku kobiet najlepszym i najczęściej stosowanym rozwiązaniem na nietrzymanie moczu jest wizyta u fizjoterapeuty uroginekologicznego. Fizjoterapeuta sprawdzi działanie mięśni dna miednicy i w zależności od ich sprawności zleci odpowiednie ćwiczenia. Warto zaznaczyć, że mięśnie macicy mogą być zbyt słabe, co powoduje nietrzymanie moczu, ale również zbyt mocno zaciśnięte, co skutkuje problemami z wypróżnianiem się.

Warto pamiętać o prawidłowej pozycji podczas wypróżniania. Wyprostowana sylwetka sprawia, że mocz swobodnie wypływa przez cewę moczową. Dodatkowo bardzo ważne jest opróżnianie pęcherza jedynie w sytuacji, kiedy organizm daje sygnał o takiej konieczności. Zbyt częste korzystanie z toalety jest niekorzystne dla działania układu moczowego.

Higiena przy nietrzymaniu moczu

Przy problemie z nietrzymaniem moczu jedną z ważniejszych rzeczy jest higiena. Prawidłowe mycie okolic intymnych pozwala na zachowanie odpowiedniej flory bakteryjnej oraz nie uszkadza cewki moczowej.

Należy pamiętać, że osoby mające problem z nietrzymaniem moczu powinny stosować podpaski lub pieluchomajtki. Pozwala to na zabezpieczenie się przed niekomfortowymi sytuacjami. Bardzo ważne jest to, aby dbać i skórę podczas korzystania z takich środków higieny. Sudocrem na odparzenia to często prawdziwa ulga dla bolącej skóry w miejscach intymnych. Jego działanie likwiduje bakterie, a dodatkowo łagodzi stany zapalne i podrażnienia.

Nietrzymanie moczu to wstydliwy problem, jednak są łatwe sposoby na jego zniwelowanie. Odpowiednie środki pozwolą przejść przez chorobę z podniesioną głową.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]
Informacja prawna