Jakie możliwości daje chirurgia plastyczna?

Chirurgia plastyczna to dział medycyny, który obejmuje wszelkiego rodzaju zabiegi rekonstrukcyjne, korygujące zniekształcenia i zaburzenia funkcji określonej części ciała, powstałe w wyniku urazu, przebiegu chorób przewlekłych lub wad wrodzonych, np. rozszczep podniebienia. Drugim filarem chirurgii plastycznej jest medycyna estetyczna, która w ostatnich latach staje się coraz bardziej popularna.

Chirurgia plastyczna w liczbach

Międzynarodowe Towarzystwo Chirurgii Plastycznej (ISAPS) prowadzi regularne statystyki dotyczące liczby wykonywanych zabiegów rekonstrukcyjnych i estetycznych w poszczególnych krajach. Ostatnie badanie z 2019 roku przedstawia ciągły wzrost zainteresowania tym działem medycyny.

W Polsce nie ma dokładnych statystyk dotyczących liczby zabiegów przeprowadzonych w ramach chirurgii plastycznej, która w ostatnich latach dynamicznie się rozwija i obejmuje szereg możliwości. Chirurg plastyczny jest pożądaną specjalizacją na rynku usług medycznych.

Najczęściej wykonywane procedury chirurgiczne wg ISAPS (2019 r.):

  1. powiększenie piersi,
  2. liposukcja,
  3. plastyka powiek.

Najczęściej wykonywane zabiegi medycyny estetycznej wg ISAPS (2019 r.):

  1. toksyna botulinowa,
  2. kwas hialuronowy,
  3. depilacja laserowa.

Powiększanie piersi

Piersi są jednym z najważniejszych atrybutów kobiecości i jednocześnie mogą być sporym źródłem kompleksów. Zbyt mały biust to nie jedyny powód podejmowania decyzji o operacji przez kobiety. Inne częste przyczyny to m.in. asymetria piersi, zniekształcenie, zmiana ich wyglądu po ciąży, karmieniu piersią czy związana ze starzeniem.

Plastyka piersi to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów z zakresu chirurgii plastycznej na świecie. Jest to zabieg inwazyjny, przeprowadzany w znieczuleniu ogólnym i polega na wszczepieniu implantu lub przeszczepie własnej tkanki tłuszczowej (lipofilling). Trwa krótko i nie wymaga dłuższego pobytu w ośrodku przez pacjentkę.

Implanty piersiowe mają postać silikonowej torebki wypełnionej roztworem soli fizjologicznej lub specjalnym żelem silikonowym.

Wyróżnia się dwa rodzaje implantów:

  • okrągłe,
  • anatomiczne (przypominające kształtem łzę).

Lipofilling polega na pobraniu tkanki tłuszczowej z okolic ciała, w których występuje ona w nadmiarze, np. biodra, uda czy brzuch (liposukcja), a następnie przeszczepieniu jej do piersi. Zabieg ten pozwala na zwiększenie rozmiaru biustu i nadanie mu odpowiedniego kształtu, zachowując jednocześnie naturalny wygląd. Zaletą tej metody jest znacznie mniejsza liczba reakcji alergicznych, niskie ryzyko powikłań pooperacyjnych i jednocześnie modelowanie sylwetki innych okolic ciała.

Odsysanie tłuszczu

Inna nazwa tego zabiegu to liposukcja. Polega ona na usuwaniu tkanki tłuszczowej z różnych miejsc ciała – najczęściej z okolic, w których gromadzi się on w nadmiarze, tj. biodra, brzuch, uda. Pobraną tkankę tłuszczową można wykorzystać do przeszczepu w inne okolice ciała, np. do wcześniej wspomnianego zabiegu powiększania piersi lub do wypełnienia zmarszczek i ewentualnych pourazowych ubytków tkankowych.

Głównym celem zabiegu jest modelowanie sylwetki i nadanie odpowiednich proporcji ciała.

Plastyka powiek

Skóra wraz z wiekiem staje się mniej elastyczna i bardziej wiotka, co powoduje zmianę rysów twarzy i dodaje lat. Jednym z zabiegów przeciwdziałającym efektom starzenia jest plastyka powiek, czyli operacja usunięcia nadmiaru zwiotczałej skóry powieki górnej i dolnej. W ten sposób można skorygować worki pod oczami, powiekę opadającą czy przepuklinę oczodołową.

Plastyka powiek nie jest zabiegiem wykonywanym wyłącznie z powodów estetycznych. Szczególnie jest ona wskazana u osób z zaburzeniami widzenia, u których np. opadająca powieka ogranicza pole widzenia, co znacznie utrudnia codzienne funkcjonowanie.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]
Informacja prawna