Jakie badania powinien wykonać każdy trzydziestolatek?

Codzienne życie pełne jest wyzwań. Oprócz pracy wpisujemy do naszego kalendarza mnóstwo dodatkowych zajęć. Wizyta u kosmetyczki, siłownia, spacer z psem i konieczność zrobienia zakupów – to tylko niewielka część czynności, jakie wykonujemy regularnie. Niezwykle ważne są również wizyty lekarskie, jakie powinniśmy odbywać.

Większość trzydziestolatków/tek szybko zaczyna odczuwać różnicę w samopoczuciu po zdmuchnięciu pierwszych świeczek urodzinowych z symboliczną „trójką” z przodu. Z pewnością wiele osób nadmiernie wyolbrzymia fakt skończenia trzydziestu lat dla podkreślenia dolegliwości, z którymi boryka się już od dłuższego czasu. Jednak niewątpliwie te urodziny mogą być świetną okazją, aby lepiej przyjrzeć się swojemu zdrowiu. Warto odwiedzić gabinet stomatologiczny Warszawa. Jeżeli dentysta nie zalecił inaczej, profilaktyczny przegląd stanu uzębienia należy wykonać raz na pół roku. A co jeszcze warto regularnie badać?

Jakie badania należy regularnie wykonywać?

Podstawowym badaniem, które zleca lekarz, gdy zgłaszamy jakiekolwiek problemy ze stanem zdrowia, jest pełna morfologia krwi. To mało inwazyjne badanie warto wykonać, by skontrolować poziom cukru, żelaza i ogólny dobrostan organizmu. Warto je wykonać nawet, gdy odczuwamy lęk przed igłami lub krwią. To ono dostarcza lekarzowi rzetelnej informacji na temat stanu naszego zdrowia. W razie wątpliwości może nakierować na dalsze badania, jakie należy wykonać, lub na suplementację, jaką powinniśmy wdrożyć. Nie należy zapomnieć również o badaniu moczu. Na jego podstawie lekarz dowie się między innymi, czy nasz poziom cukru nie jest zbyt wysoki. Należy pamiętać, że wczesne wykrycie nieprawidłowości pozwala na zmianę trybu życia i redukcję diety, co w wielu przypadkach zapobiega rozwojowi stanów chorobowych.

Podczas corocznej wizyty u internisty należy również skontrolować ciśnienie tętnicze. Warto wykonać także badanie USG jamy brzusznej, które może wyłapać wiele nieprawidłowości w funkcjonowaniu narządów wewnętrznych. Kolejnym ważnym badaniem jest kontrola pracy tarczycy. Wytwarzane przez nią hormony mają ogromny wpływ na układ nerwowy, serce, czy stan kości. Dlatego należy regularnie kontrolować jej pracę.

Po trzydziestym roku życia lekarz powinien zlecić nam również wykonanie prób wątrobowych oraz sprawdzić poziom cholesterolu.  Kobiety nie powinny zapomnieć o regularnej cytologii oraz badaniu piersi, a mężczyźni o wykluczeniu raka jąder i prostaty. Do tej puli badań należy również koniecznie włączyć przegląd dentystyczny, aby jak najszybciej wdrożyć leczenie zapobiegające rozwojowi próchnicy.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]
Informacja prawna