Jak zamówić e-receptę od lekarza przez internet?

recepta online

W dobie interenetu załatwiamy wiele spraw bez wychodzenia z domu. Jest to duży komfort dla wielu z nas, tym bardziej jeśli z jakiegoś powodu nie możemy udać się do wybranej placówki. Jest to szczególnie ważne, gdy potrzebujemy recepty na leki. Zatem w jaki sposób można otrzymać e-receptę przez internet?

Czym jest e-recepta?

Od stycznia 2020 roku, w ramach cyfryzacji służby zdrowia w Polsce, zamiast papierowej recepty, lekarz może wystawiać jej e-odpowiednik. Jest to niezwykłe ułatwienie zarówno dla medyków, jak i samych pacjentów. Recepta online daje nowe możliwości, z których ludzie chętnie korzystają. Skończyła się era wystawania w długich kolejkach w przychodni, wśród chorych ludzi. Ta szczególnie ważna kwestia była wyjątkowo istotna podczas trwania pandemii Covid-19. Uruchomiono teleporady, w obawie przed rozprzestrzenianiem się groźnego dla zdrowia i życia wirusa. Podczas takiej wizyty, lekarz może w legalny sposób wystawić e-receptę, nie badając pacjenta osobiście. Rozwiązanie to jest nie tylko wygodne, ale i bezpieczne. Do tego oszczędza sporo czasu pacjentom, ponieważ nie muszą dojeżdżać do przychodni i zwalniać się z pracy, w celu odbycia wizyty. Idąc krok dalej, uruchomiono internetowe przychodnie, umożliwiające kontakt lekarza z pacjentem w sieci, podczas której dochodzi do wystawienia e-recepty na podstawie wypełnionej ankiety.

W jaki sposób otrzymać e-receptę przez internet?

Cała procedura kontaktu z lekarzem przez internet jest bardzo prosta. Aby otrzymać e-receptę, wystarczy wybrać odpowiednią platformę telemedyczną, na przykład medicept.pl i wybrać lek (lub leki), który jest nam niezbędny. Po uzupełnieniu danych odnośnie postaci leku, potrzebnej dawki i ilości opakowań, należy wypełnić krótką ankietę odnośnie uczulenia na składniki preparatu, wskazania do stosowania i ewentualnie można (ale nie trzeba) dodać zaświadczenie od lekarza. Przeprowadzona zostaje dalsza ankieta odnośnie stanu zdrowia. Kolejnym krokiem do otrzymania e-recepty jest szczegółowe uzupełnienie danych pacjenta i zatwierdzenie niezbędnych zgód. Po przejściu przez wszystkie etapy pozostaje już tylko opłacenie recepty w dogodnej formie. Weryfikacja jest bardzo sprawna, a e-receptę można otrzymać nawet w kilka minut. Sposób postępowania jest bardzo przejrzysty i wygodny dla każdego. Należy jednak pamiętać, że nie na każdy lek dostaniemy receptę online. Przykładem są substancje psychotropowe lub odurzające a także antybiotyki, które wymagają osobistego stawienia się w gabinecie lekarskim. Należy pamiętać, że za monitorem, wypisując e-recepty  siedzi lekarz, czyli osoba, która jest w stanie stwierdzić konieczność zastosowania zamówionego leku. Dlatego przedstawiona forma zamówienia recepty jest w pełni bezpieczna i legalna. Termin ważności e-recepty wystawionej przez platformę telemedyczną jest taki sam, jak w przypadku recepty papierowej i wynosi 30 dni.

Jak zrealizować e-receptę?

E-recepta ma taką samą moc, jak recepta papierowa. Różnice wynikają jedynie z jej formy i sposobu otrzymania. Aby ją zrealizować, również musimy udać się do apteki. Recepta wystawiona online to także spore ułatwienie dla farmaceutów, ponieważ nie muszą rozszyfrowywać pisma lekarza. Zostało wyeliminowane ryzyko niewypełnienia dawkowania przez medyka, dzięki czemu pacjenci nie muszą cofać się do specjalisty, celem uzupełnienia danych na recepcie. Po podaniu farmaceucie numeru pesel oraz specjalnego, unikalnego kodu wysłanego na telefon, może on przystąpić do realizacji e-recepty. W przypadku braku leku, pacjent może udać się do innego punktu, ponownie podając wymagane numery. Należy jednak pamiętać, że w przypadku gdy na recepcie znajduje się więcej niż jeden lek, nie trzeba kupować wszystkich pozycji w jednej aptece. To duże ułatwienie dla osób, którym zależy na jak najniższej cenie leku.

Zalety zamawiania recepty online

Recepta online to stosunkowo nowy twór, jednak zdobył już rzesze zwolenników w całej Polsce. W obecnych czasach dużo łatwiej zdobyć receptę. Nie trzeba już umawiać wizyt, których termin niejednokrotnie był bardzo odległy. Zaletą tego rozwiązania jest przede wszystkim szybkość otrzymania niezbędnego leku. Doskonałym przykładem wydają się być tabletki antykoncepcyjne. Stosowanie ich wymaga od kobiety terminowego przyjmowania pigułek. Jednak w dzisiejszym, jakże zabieganym świecie, wiele z pań zapomina, że kończy się jej opakowanie hormonów. Niestety, wizyta u ginekologa, nawet ta prywatna, wiąże się z bardzo odległymi terminami. Konsultacja na platformie telemedycznej w prosty, szybki i skuteczny sposób rozwiązuje sprawę. Jeszcze tego samego dnia można udać się do apteki, celem zrealizowania e-recepty. Podobnie sytuacja ma się w przypadku innych leków, przyjmowanych na stałe. Jest to doskonałą alternatywa dla zapominalskich, a także dla tych, którzy z jakiś powodów nie mogą zjawić się osobiście na wizycie lekarskiej. Recepta online nie tylko oszczędza nasz czas, ale także eliminuje problem dłuższego przebywania wśród osób chorych w kolejce do specjalisty.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]
Informacja prawna