Większość z nas chce mieć zdrowe nawyki – dobrze się odżywiać, regularnie ćwiczyć, stronić od używek. Niestety, wprowadzenie zmian nie jest łatwe. Szczególnie gdy przez lata nieco zaniedbaliśmy tę sferę życia. Kiedy próbowaliśmy już nie raz, a ciągle się nie udaje! Jak zyskać motywację do zmian? Pomoże w tym holistyczne podejście do zdrowia.
Siła nawyku
Aby skutecznie rozpocząć wdrażanie zdrowych nawyków, przede wszystkim musimy sobie uświadomić, czym tak naprawdę jest nawyk. To działanie kontrolowane przez podświadomość – wykonujemy je mechanicznie, nie zastanawiając się nad nim. Wyrabianie nawyków to naturalny proces zachodzący w ludzkim mózgu, który każdego dnia przetwarza bardzo dużo informacji. Gdybyśmy jeszcze musieli skupiać się na powtarzalnych czynnościach (np. kontrolować oddychanie), nie byłby w stanie udźwignąć takiego obciążenia.
Zdrowe nawyki to sięganie po owoc zamiast słodyczy, rozpoczynanie dnia szklanką wody, dokładne mycie zębów przed snem, odkładanie rzeczy na miejsce, wybieranie schodów zamiast windy, ale też np. słuchanie swojego organizmu, który domaga się odpoczynku i regeneracji. Niestety, istnieje też mnóstwo złych nawyków. Nawykiem jest sięganie po papierosa, przeglądanie co chwilę nowych postów w mediach społecznościowych, oglądanie telewizji do późna.
Aby w pełni zadbać o swoje ciało i ducha, trzeba przede wszystkim pozbyć się złych nawyków, a najlepiej zastąpić je dobrymi.
Metoda małych kroków
Choć w wielu z nas istnieje silna potrzeba zmiany nawyków na dobre, w rzeczywistości jest to proces trudny. Sami bywamy dla siebie przeszkodą, gdy potknięcia traktujemy jak porażkę i rezygnujemy zbyt szybko. Warto sobie uświadomić, że w dorosłym człowieku istnieje wewnętrzne dziecko, które za wysiłek domaga się natychmiastowej nagrody. To właśnie dlatego chcemy szybko schudnąć, od razu przestać sięgać po cukier, w jednej chwili zmienić swoje usposobienie z nerwowego na spokojne. A tak się nie da, niestety.
Zdrowe nawyki najlepiej wyrabiać metodą małych kroków. Muszą być naprawdę małe. Tak małe, by nasz mózg się „nie zorientował”, że w ogóle się pojawiły. Zamiast postanawiać, że codziennie będziemy godzinę biegać, wykonajmy każdego dnia 5 przysiadów. Zamiast planować całodzienne sobotnie sprzątanie (obowiązkowo od 6.00 rano do 23.00), róbmy wieczorem szybki obchód – ogarnijmy mieszkanie na tyle, by rano przyjemnie robiło się śniadanie na czystym blacie. Zamiast całkowicie zabraniać sobie słodyczy, wprowadzajmy w diecie po jednym owocu więcej każdego tygodnia.
Holistyczne podejście do zdrowia
Brak motywacji nie jest jedynym czynnikiem, który przeszkadza nam w wyrabianiu zdrowych nawyków. Nawet najszczersze chęci przegrają z silnym stresem, zniechęceniem, nadmiarem obowiązków, szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi czy problemami natury zdrowotnej. Dlatego, jeśli usilnie starasz się zmienić swoje nawyki, ale ciągle się nie udaje, pomocne okaże się holistyczne podejście do zdrowia. Zakłada ono kompleksowe spojrzenie na człowieka jako na całość – ciało, umysł i ducha. Gdy jedno szwankuje, drugie też nie będzie dobrze działało.
Wyrobienie zdrowych nawyków wymaga przezwyciężenia problemów, które nieraz leżą u podstaw braku motywacji. To może być przeciążenie i osłabienie, niedobory, ale też różnego rodzaju niezdiagnozowane choroby. U podłoża trudności ze zmianą przyzwyczajeń może leżeć niska samoocena, niezaspokojone potrzeby emocjonalne, jak również brak poświęconego czasu na relaks i regenerację.
Jeśli pomimo wielu prób wdrożenie zdrowych nawyków wciąż się nie udaje, najlepszym wyjściem będzie sięgnięcie po pomoc specjalisty.
Holistyczne podejście do zdrowia pozwala odkryć różne problemy tam, gdzie się ich nie spodziewaliśmy! Dla osób, które poszukują kompleksowej odnowy, powrotu witalności i wewnętrznej siły, powstały miejsca, takie jak Sense Med Concept, gdzie Pacjent traktowany jest kompleksowo. Z pomocą doświadczonego lekarza, który prowadzi go przez cały proces zdrowienia, odzyskuje harmonię ciała i umysłu, a co za tym idzie także kontrolę nad swoim życiem.
Na stronie sensemedconcept.com znajdziemy obszary wsparcia, opisy zabiegów i procesów wykonywanych w trakcie kompleksowej odnowy. Od procedur ściśle medycznych, przez masaże i hydroterapię, aż po dobrodziejstwa medycyny estetycznej i kosmetologii. Organizm wsparty na tych polach, gdzie wykazuje największe potrzeby, łatwiej pokonuje barierę zniechęcenia i braku motywacji.
Tym razem się uda!
Zdrowych nawyków nie wyrabia się z dnia na dzień. Trzeba zacząć przede wszystkim od zmiany sposobu myślenia. Zamiast rezygnować i myśleć o sobie negatywnie, gdy się nie uda, dajmy sobie prawo do testów i potknięć. Pamiętajmy – nikt nie ogranicza nam prób, które możemy podejmować! Jako człowiek mamy prawo popełniać błędy i wyciągać z nich wnioski.
Zdrowe nawyki tylko wtedy przyniosą nam korzyść, gdy zadbamy kompleksowo o siebie – swoje ciało, swoją psychikę i swoje emocje. To proces ciągły. Regularna odnowa i osiągnięcie harmonii znacząco podniosą jakość naszego życia i pozwolą zachować ten stan tak długo, jak długo będziemy tego chcieli.
Artykuł we współpracy z Sense Med Concept