Jak wybrać dermokosmetyki do ciała w pielęgnacji skóry atopowej

dermokosmetyki do ciała w pielęgnacji skóry atopowej

Czy dermokosmetyki będą nowym, gorącym trendem w pielęgnacji? Być może właśnie teraz nadszedł czas, by odkryć na nowo potencjał, tkwiący w „kosmetykach z apteki”. Jeżeli zmagasz się ze skórą atopową od lat, z pewnością znasz ich dobroczynne i łagodne działanie pielęgnacyjne. Jeśli jesteś nowa w temacie: podpowiadamy, jak wybrać najlepsze dermokosmetyki do pielęgnacji ciała!

Dlaczego dermokosmetyki?

Skóra atopowa jest bardzo wymagająca – z jednej strony potrzebuje silnego odżywienia i nawilżenia, ponieważ zazwyczaj jest ekstremalnie wysuszona. Z drugiej: bardzo łatwo ją podrażnić i wywołać reakcję alergiczną. W tym przypadku naturalna pielęgnacja może nie przynieść oczekiwanych efektów, ze względu na potencjalnie alergizujący charakter naturalnych ekstraktów i wyciągów z roślin.

Z pomocą przychodzą dermokosmetyki do ciała. W ich składach znajdziesz dobrze przebadane i odpowiednio połączone ze sobą substancje, a tworzący je eksperci dbają o to, by ograniczyć ryzyko działań niepożądanych i reakcji alergicznych do minimum.

Z tego też powodu wśród dermokosmetyków nie spotkasz raczej produktów w szalonych kolorach i okraszonych smakowitymi kompozycjami zapachowymi. Jako substancje o znikomym wpływie na działanie produktu, a dużym potencjale do wywoływania alergii – są one w dermokosmetykach ograniczane do minimum.

Zacznij od żelu pod prysznic

Na początku określ potrzeby Twojej skóry – dzięki temu będziesz wiedziała czego konkretnie szukać w kosmetykach. Jak reagujesz na tradycyjne żele pod prysznic i mydła? Jeżeli zaraz po wyjściu z kąpieli Twoja skóra jest ściągnięta i nieprzyjemnie sucha, albo zaczyna się łuszczyć – to może oznaczać, że potrzebujesz użyć preparatu z łagodniejszym detergentem.

Uważaj! Nie wszystkie żele z kategorii dermokosmetyków będą miały łagodne działanie – w końcu wśród nich znajdują się także produkty przeznaczone dla osób o cerze tłustej i mieszanej. Szukaj łagodnych detergentów, czyli substancji takich jak: Lauryl Glucoside czy Cocamidopropyl Betaine.

Być może spotkałaś się z negatywnymi opiniami na temat tego ostatniego – dementujemy te pogłoski. Istnieją badania, według których za reakcje alergiczne odpowiada nie sam Cocamidopropyl Betaine, a znajdujące się w tanich wersjach tego surowca zanieczyszczenia. Dobra wiadomość jest taka, że decydując się na zakup dermokosmetyku, otrzymujesz gwarancje wysokiej jakości i dodatkowych badań, które firmy przeprowadzają nad kosmetykiem. Bez obaw możesz więc wymienić swój zwykły żel pod prysznic na dermokosmetyk, który ma łagodne detergenty.

Odżywczy, czy nawilżający?

Dobry balsam do ciała to przy atopowej skórze kosmetyk na wagę złota. Być może masz już dosyć ciągłych poszukiwań, bo kolejny „nawilżający” balsam do ciała wchłonął się w ciągu minuty, nie zostawiając na Twojej skórze śladu? Najprawdopodobniej wybrałaś zbyt lekki kosmetyk! Z reguły  mianem „nawilżającego” producenci określają lekkie preparaty, przeznaczone do szeroko rozumianej „skóry normalnej” – czyli takiej, która nie sprawia większych problemów.

Jako właścicielka skóry atopowej, szukaj raczej produktów oznaczonych jako „odżywcze” lub nawet „natłuszczające”. Słowem – kluczem mogą być też „emolienty”, czyli wszystkie substancje odpowiadające za tworzenie na skórze warstwy ochronnej, uniemożliwiającej odparowanie wody. Będą to różnego rodzaju masła i oleje np. skwalan, masło shea, olej konopny. Doskonałym wyborem będą także produkty zawierające ceramidy i prebiotyki, które ukoją swędzenie skóry.

Popularne substancje, znane z kremów dla dzieci: pantenol i alantoina, witamina E – pomogą zregenerować uszkodzony naskórek i ukoją podrażnienia i nieprzyjemne swędzenie.

Informacja prawna