Jak skutecznie pozbyć się dużej nadwagi?

nadwaga

Zbyt wysoka waga prowadzi do wielu problemów zdrowotnych, a także spadku samooceny oraz możliwych trudności psychicznych. Właśnie dlatego warto pozbyć się w sposób skutecznie zbyt dużej nadwagi, a więc należy zmienić swój styl życia i odżywiania, zadbać o aktywność fizyczną. Dodatkowo można wspomóc się suplementami aptecznymi.

Jak definiowana jest nadwaga, a jak otyłość?

Nadwaga i otyłość to negatywne zjawiska, które częściowo są chorobami cywilizacyjnymi, ponieważ odpowiada za nie nieodpowiednie odżywianie, zły styl życia, przetworzona żywność, praca siedząca. Nadwagę i otyłość klasyfikuje się przede wszystkim na podstawie wskaźnika BMI. Zgodnie z nim:

  • BMI 25 – 29.99 – nadwaga
  • BMI 30 – 34.99 – otyłość I stopnia
  • BMI 35 – 39.99 – otyłość II stopnia

Warto jednak zaznaczyć, że samo BMI nie jest wystarczającym wskaźnikiem, zwłaszcza jeśli chodzi o niewielką nadwagę. Zdarza się, że niektóre osoby mają specyficzną budowę ciała lub dużo mięśni, czego konsekwencją może być BMI wahające się między 25 a 27. Właśnie dlatego dodatkowo należy sprawdzić procentowo, ile tłuszczu znajduje się w danym organizmie. W przypadku mężczyzn, gdy tłuszcz przekracza 25% mówimy o otyłości, a u kobiet w momencie, gdy tłuszcz przekracza 30%. Dodatkowo można mówić o otyłości brzusznej, którą można ocenić na podstawie obwodu talii – jeśli u mężczyzn wynosi ponad 94 centymetry, a u kobiet 80 centymetrów.

Przyczyny nadwagi i otyłości

Podstawową przyczyną nadwagi i otyłości jest spożywanie zbyt dużej liczby kalorii, a jednocześnie zbyt mała aktywność fizyczna. Dodatkowo znaczenie ma zjadanie zbyt dużej ilości tłuszczów i cukrów, a także czynniki genetyczne. Oczywiście na otyłość wpływa także nieodpowiedni styl odżywiania, a także siedzący tryb życia. Praca zdalna, brak możliwości wyjścia z domu, a także brak innych aktywności sprawiają, że problem otyłości w społeczeństwie nasila się. Obecnie aż 40-60% ludzi w społeczeństwach w Europie ma stwierdzoną nadwagę, a około 15% otyłość.

Konsekwencje zbyt dużej nadwagi dla organizmu

Zbyt duża nadwaga, otyłość, mają wiele negatywnych konsekwencji dla organizmu, a wśród nich można wyróżnić:

  • nadmierne obciążenie narządów wewnętrznych, w tym serca,
  • możliwość pojawienia się otłuszczonej wątroby,
  • nadciśnienie tętnicze, zbyt duży poziom cholesterolu, cukrzyca, inne choroby,
  • spadek samooceny, brak akceptacji siebie,
  • depresja i smutek.

Jak zacząć proces odchudzania?

Proces odchudzania, a więc leczenia nadwagi i otyłości, można rozpocząć we współpracy z dietetykiem lub też samodzielnie. Podstawą leczenia jest oczywiście wprowadzenie zdrowych nawyków żywieniowych, zmniejszenie ilości przyjmowanych kalorii, a także zadbanie o aktywność fizyczną. Leczenie polega więc na spożywaniu posiłków o niższej liczbie kalorycznej w stosunku do swojego zapotrzebowania. Przykładowo wystarczy zmniejszyć swoje dzienne spożycie o około 500-600 kalorii, aby tracić około pół kilograma -kilogram na miesiąc. Poza dietą i ćwiczeniami, można zdecydować się na dodatkowe wspomaganie organizmu, na przykład specjalne suplementy diety. W leczeniu otyłości dodatkowo można stosować farmaceutyki, jednak są one w stanie pomóc w tym, aby masa ciała spadła maksymalnie o 10%. U osób ze znaczną otyłością stosowane jest leczenie chirurgiczne.

Czy warto stosować suplementy diety z apteki na odchudzanie?

Suplementy diety z apteki mogą pomóc w skutecznym odchudzaniu, pobudzić metabolizm i przemianę materii, a tym samym uprościć proces utraty tłuszczu. Przykładem takiego suplementu jest Orlistat, który zaleca się przyjmować osobom o BMI powyżej 28. Dodatkowo produkt należy stosować z dietą niskotłuszczową. Orlistat to suplement diety, który hamuje aktywność lipazy, a w ten sposób ilość wchłanianych tłuszczów zmniejsza się aż o 30-50%. Jednocześnie preparat nie ma działania sztucznego, na przykład nie zmniejsza apetytu lub nie wypełnia żołądka. Produkt ten należy przyjmować trzy razy dziennie po 1 kapsułce, co przynosi zadowalające rezultaty i może być bardzo dobrym sposobem na wspomaganie procesu odchudzania i zmiany stylu życia.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]
Informacja prawna