Jak się ustrzec przed ukąszeniem kleszcza?

ukąszenie kleszcza

Kleszcze to owady powszechnie występujące w naszym kraju. Stanowią poważne zagrożenie dla człowieka ze względu na roznoszenie różnych chorób. Jak uniknąć konieczności leczenia boreliozy lub odkleszczowego zapalenia opon mózgowych? Trzeba zapobiec ukąszeniu przez insekta. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Leczenie boreliozy, czyli dlaczego należy unikać kleszczy?

Zanim wyjaśnimy, jak zapobiec ukąszeniu przez kleszcza, wytłumaczmy, dlaczego w ogóle jest on zagrożeniem. Otóż przede wszystkim przez przenoszone choroby, wśród których za jedną z najpoważniejszych uchodzi borelioza. Jest to schorzenie atakujące różne obszary organizmu. Co gorsza, trudno je zidentyfikować, a leczenie boreliozy może być bardzo długotrwałe.

Wycieczka do lasu – jakich zasad przestrzegać?

Kleszcze stanowiące poważne zagrożenie dla zdrowia człowieka występują głównie w krzakach, trawach, i nieco rzadziej – w drzewach. Dlatego też w ich pobliżu należy zachować szczególną ostrożność. Wędrując po lesie, lub w dowolnym innym miejscu w otoczeniu bujnej roślinności, zalecamy poruszać się środkiem ścieżki. Uniemożliwi to kleszczom przedostanie się na Twoje ciało. Ponadto do lasu zawsze ubieraj długi rękaw i długie spodnie. Nie zapobiegnie to ukąszeniu w stu procentach, ale znacząco zmniejszy jego prawdopodobieństwo.

Pamiętaj, aby po wizycie w lesie czy parku zawsze oglądać swoje ciało. Jeśli zobaczysz gdzieś kleszcza, jak najszybciej, jednak zachowując delikatność, aby przez przypadek samemu go sobie nie wbić w ciało, usuń insekta.

Środki odstraszające kleszcze

Jeśli nie chcesz, aby leczenie boreliozy stało się dla Ciebie koniecznością, powinieneś rozważyć również stosowanie środków odstraszających kleszcze. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele preparatów zawierających dietylotoluamid. Jest to substancja, która działa odstraszająco na kleszcze oraz większość owadów. Jej skuteczność jest bardzo wysoka. Wystarczy raz spryskać ciało, aby być chronionym przed szkodnikami przez co najmniej kilka godzin.

Zapraszamy: leczenie boreliozy Gdynia

Oceń artykuł
[Suma: 2 Średnia: 5]
Informacja prawna