Jak się przygotować do badania OCT?

Podczas wizyty w gabinecie okulistycznym wykonywane są rozmaite badania. Niektóre z nich wymagają odpowiedniego przygotowania. Mowa tutaj na przykład o badaniu OCT, czyli optycznej koherentnej tomografii dna oka. Przeprowadza się je przede wszystkim w celu zdiagnozowania chorób siatkówki. Jak wygląda przygotowanie do OCT, jak przebiega badanie i jakie wyniki są dzięki niemu uzyskiwane?

W jaki sposób przygotować się do badania OCT? 

Regularne wizyty u okulisty są niezbędne, aby zadbać o dobry wzrok i wykryć ewentualne schorzenia możliwie jak najszybciej. Nie inaczej jest w przypadku optycznej koherentnej tomografii dna oka. Jeżeli chodzi o przygotowanie do badania, to pacjent nie musi nic wcześniej robić. Kluczowe jest jednak to, co dzieje się w gabinecie. O to, co należy zrobić przed rozpoczęciem OCT, zapytaliśmy lekarza z placówki okuloplastyki w Rybniku, który wyjaśnił:

– Mimo tego, że pacjent nie musi się specjalnie przygotowywać do badania OCT, to przed jego rozpoczęciem niezbędne może okazać się zaaplikowanie mu specjalnych kropli do oczu. Dzięki preparatowi poszerzają się źrenice. W praktyce oznacza to, że dochodzi do czasowego pogorszenia widzenia oraz światłowstrętu. Nie ma się jednak czego obawiać – takie objawy są czasowe, a krople pomagają w uzyskaniu precyzyjnych wyników. Badanie jest przeprowadzane po 20 minutach od ich zaaplikowania, natomiast wspomniane dolegliwości ustępują po maksymalnie 4 godzinach. W związku z tym pacjent nie może wówczas prowadzić samochodu.

Jak przebiega badanie OCT i jakie schorzenia wykrywa? 

Przygotowanie do optycznej koherentnej tomografii dna oka nie jest skomplikowane i nie zawsze jest konieczne. Niezależnie od tego, czy przed badaniem OCT zostaną zaaplikowane krople, czy nie, jego przebieg nie jest długi – trwa kilka minut. Tomografia jest wykonywana w pozycji siedzącej. Podczas jego trwania zadaniem pacjenta jest oparcie brody na podpórce i kierowanie wzroku na soczewkę, która wyglądem przypomina wizjer w drzwiach. Wówczas lekarz obserwuje pozycję badanego oka na monitorze i instruuje pacjenta co do kierunku spoglądania czy zaprzestania mrugania w czasie robienia zdjęcia.

Tomografię można przeprowadzić u osób w każdym wieku, a także u kobiet w ciąży. Jeśli natomiast chodzi o choroby, które można dzięki niej wykryć, to zaliczamy do nich między innymi niezwykle groźną jaskrę. Poza tym badanie pozwala też zdiagnozować wczesne zmiany, które powstają na skutek cukrzycy albo nowotworów. Cykliczne kontrole to gwarancja rozpoznania schorzeń w ich wczesnym stadium, co często skutkuje możliwością ich wyleczenia albo minimalizacji negatywnych objawów.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]
Informacja prawna