Jak rozpoznać starczowzroczność i sobie z nią radzić?

Starczowzroczność, czyli inaczej prezbiopia jest dolegliwością, która jest naturalną konsekwencją starzenia się. Wraz z wiekiem nasza soczewka wewnątrzgałkowa traci elastyczność. Dowiedz się więcej na temat tej nieuniknionej dolegliwości, aby przygotować się jak najlepiej na jej wystąpienie.

Jakie są przyczyny starczowzroczności?

Jest to wada wzroku, która postępuje wraz z wiekiem i jest naturalną konsekwencją zmian zachodzących w soczewce wewnątrzgałkowej. Z czasem staje się ona bardziej grubsza i stopniowo traci swoją elastyczność. To sprawia, że zaczynają się pojawiać problemy z widzeniem przedmiotów, które znajdują się w bliskiej odległości. Prezbiopia to wada wzroku, która postępuje wraz z wiekiem i jest nieuniknioną konsekwencją starzenia. O ile przyczyny są kwestią nieuniknioną, to komfort widzenia mogą polepszyć soczewki kontaktowe.

Starczowzroczność objawy, które powinny Cię zaniepokoić

Pierwsze objawy z reguły pojawiają się u osób około 40-45 roku życia. Starczowzroczność, ale również inne choroby oczu często zwiastują problemy z czytaniem z bliska. Takie osoby często oddalają od głowy gazetę lub telefon komórkowy. Dla niektórych osób nie są to jednak jednoznaczne objawy. Często chorzy obwiniają za złą jakość widzenia soczewki. Kolejnymi objawami są zmęczenie oczu i bóle głowy. Z czasem takie choroby oczu postępują, co oznacza, że objawy starczowzroczności ulegają nasileniu.

Starczowzroczność objawy – kiedy zgłosić się do specjalisty?

Warto regularnie badać wzrok, aby dowiedzieć się, czy zaczynają u nas pojawiać się choroby oczu. Ważne jest, aby poddawać się badaniom kontrolnym regularnie. W szczególności jest to ważne w przypadku takich schorzeń jak starczowzroczność, objawy pojawiają się wraz z wiekiem i ulegają nasileniu. Bez regularnych wizyt u specjalisty można łatwo coś przeoczyć. Często skutkiem nasilenia objawów są nieodpowiednie soczewki. Dlatego tak ważne jest skonsultowanie problemu ze specjalistą. Często takie rzeczy jak odpowiednio dobrane soczewki kontaktowe pozwalają złagodzić dolegliwości lub uporać się z problemem.

Jak leczyć prezbiopię?

Choroby oczu można leczyć na kilka sposobów tzn. niechirurgicznie i operacyjnie. Druga metoda jest znacznie bardziej inwazyjna i jest ostatecznością. W pierwszej kolejności warto zadbać o odpowiednie soczewki kontaktowe i ewentualne leczenie farmakologiczne. Podstawą jest konsultacja u specjalisty i odpowiednie leczenie nakierunkowane na starczowzroczność i jej objawy.

Jakie działanie mają wywołać soczewki kontaktowe?

Odpowiednie dobrane soczewki pomagają w leczeniu prezbiopii. Korygują one zarówno obszary odpowiedzialne za widzenie do dali jak i do bliży. Soczewki kontaktowe mają za zadanie wywołanie różnych niedoskonałości optycznych (tzw. refrakcji), aby wyleczyć starczowzroczność. W ten sposób oko dominujące koryguje się do dali, a niedominujące do bliży. Już dziś zaufaj specjaliście. Skonsultuj z nim swoją problem, i popraw ostrość swojego wzroku z Acuvue!

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]
Informacja prawna