Jak przygotować się do laserowej korekcji wzroku?

Wady wzroku, takie jak krótkowzroczność, nadwzroczność lub astygmatyzm, są bardzo powszechne w naszym społeczeństwie. Wraz z upływem czasu i postępem technologicznym pojawiło się coraz więcej metod na trwałą korekcję wad wzroku. Szczególnie innowacyjny okazał się zabieg laserowej korekcji wzroku. To otworzyło przed wieloma osobami szansę na lepsze życie.

Chociaż laserowa korekcja wzroku( https://oftalmika.pl/pl/laserowa-korekcja-wad-wzroku) jest zabiegiem nieinwazyjnym i bezbolesnym, istnieją pewne przeciwwskazania do jej wykonania. Ponadto pacjenci, którzy decydują się na zabieg powinni przejść przez wizytę kwalifikacyjną do zabiegu polegającą na wywiadzie medycznym i szeregu badań oraz zastosować kilka bardzo istotnych zaleceń. Jak przygotować się do laserowej korekcji wzroku? O co szczególnie zadbać, a czego unikać tuż przed i po zabiegu?

Badania potrzebne do korekcji laserowej wzroku

Zanim dojdzie do przeprowadzenia laserowej korekcji wzroku, musimy umówić się na wizytę kwalifikacyjną do okulisty w klinice, w której chcemy wykonać zabieg, celem wykonania kilku istotnych badań. Uzyskane wyniki pozwolą określić lekarzowi czy nasza wada wzroku oraz stan oczu pozwalają na poddanie się zabiegowi.

Na początku lekarz przeprowadzi szczegółowy wywiad. Zapyta o ogólny stan zdrowia, przebyte w ostatnim czasie choroby, infekcje i urazy oraz przebieg leczenia okulistycznego. Zada również pytania o styl życia, uprawiane sporty oraz oczekiwania względem korekcji wzroku.

Warunkiem przeprowadzenia laserowej korekcji jest to, by wada wzroku była stabilna w ostatnim roku, czyli nie ulegała zmianie. Dopuszczalne są wahania rzędu 0,25 dioptrii, ale w odstępie 6 miesięcy od daty planowanego zabiegu.

Zakres wad korygowanych za pomocą laserowej korekcji wzroku:

 • Krótkowzroczność: od -0,5 do -10,0 Dshp (dioptrii),
 • Nadwzroczność: od +0,75 do +6,0 Dsph (dioptrii),
 • Astygmatyzm: do 6,0 Dcyl (dioptrii cylindrycznych).

Kolejnym etapem jest badanie narządu wzroku. Jest ono bardzo szczegółowe i spersonalizowane dla każdego pacjenta. W trakcie badania okulista wykona następujące badania:

 • tonometria, czyli badanie ciśnienia wewnątrzgałkowego,
 • autokeratorefraktometr, czyli komputerowe badanie wzroku,
 • tomografia rogówki, czyli mapa rogówki,
 • pachimetria, czyli badanie grubości rogówki,
 • badanie komórek śródbłonka rogówki,
 • biometria, czyli pomiar długości gałki ocznej,
 • pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego,
 • pupilometria, czyli badanie wielkości źrenicy w różnych warunkach oświetlenia,
 • sprawdzenie akomodacji w celu ustalenia, czy nie istnieją ukryte wady wzroku.

Wynik badań pozwoli określić czy można bezpiecznie przeprowadzić korekcję wady wzroku.

Kolejne spotkanie z lekarzem będzie już dotyczyło kwestii przygotowawczych do zabiegu. Lekarz wyczerpująco omówi dostępne metody laserowej korekcji wzroku, ich przebieg, czas trwania, a także czas rekonwalescencji oraz spodziewane efekty.

Na podstawie wyników badań, zarekomenduje najodpowiedniejszą jego zdaniem metodę korekcji. Oprócz tego przekaże zalecenia do wykonania przed zabiegiem i zaraz po nim.

Zrezygnuj z soczewek kontaktowych na kilka tygodni przed zabiegiem

Do laserowej korekcji wzroku nie musimy przygotowywać się w jakiś szczególny sposób. Istotne jest, aby na około 2-4 tygodnie przed planowanym zabiegiem, zrezygnować z noszenia soczewek kontaktowych. Dlaczego?

Otóż szkła kontaktowe powodują odkształcenia rogówki, a powrót do jej naturalnego kształtu wymaga trochę czasu. Dlatego na miesiąc przed zabiegiem dobrze jest przerzucić się na okulary.

Jeżeli używamy soczewek kontaktowych, musimy przestać je nosić dwa tygodnie przed badaniem kwalifikacyjnym i zabiegiem. Soczewki toryczne – trzy tygodnie przed, a soczewki twarde nawet cztery tygodnie przed planowaną korekcją wzroku.

Badanie krwi – kilka dni przed laserową korekcją wzroku

Kilka dni przed laserową korekcją wzroku należy udać się na badania krwi w celu określenia, czy w organizmie nie jest obecny stan zapalny. Pozwolą nam to określić badania OB i CRP. Lekko podwyższony wynik świadczy o tym, że w naszym organizmie rozwija się jakiś stan chorobowy.

Przed zabiegiem należy go zwalczyć i ponownie wykonać badanie krwi. Może to się wiązać z przesunięciem terminu, niemniej służy naszemu bezpieczeństwu.

Podobnie, gdy czujemy, że łapie nas przeziębienie lub mamy inne objawy infekcji, na przykład opryszczkę na ustach, musimy najpierw dojść do zdrowia. U kobiet przeciwwskazaniem do zabiegu jest także menstruacja, która często powoduje obniżenie odporności, karmienie piersią – zabieg można przeprowadzić 6 miesięcy po zakończeniu laktacji, nieustabilizowane choroby autoimmunologiczne, na przykład choroby tarczycy czy cukrzyca.

Zrezygnuj z makijażu na dzień przed zabiegiem

Na dobę przed zabiegiem należy całkowicie zrezygnować z makijażu, nie tylko oczu, ale i twarzy. Do podrażnienia oczu może doprowadzić tusz do rzęs oraz cienie do powiek, ale też korektor pod oczy czy podkład. Dotyczy to także kosmetyków hypoalergicznych.

Nie stosujemy kosmetyków także kilka dni po zabiegu, ponieważ mogą znajdować się na nich bakterie i drobnoustroje, które doprowadziłyby do zakażenia w osłabionych oczach.

Zrezygnuj z alkoholu

Niebezpieczne może się również okazać spożywanie alkoholu przed i po zabiegu. Alkohol spożyty 24 godziny przed zabiegiem może bowiem wchodzić w reakcje z kroplami do oczu, użytymi w celu znieczulenia.

Ponadto alkohol przyczynia się do odwodnienia, zwłaszcza spożyty w znacznych ilościach. To z kolei może spowodować wystąpienie zespołu suchego oka, który dyskwalifikuje do przeprowadzenia laserowej korekcji wzroku.

Spożywanie dużej ilości napojów wyskokowych, przed zabiegiem i po nim, może także wywołać obrzęk wokół oczu. To utrudni proces gojenia i nie będzie dobrze się prezentować, zwłaszcza, że w tym czasie nie możemy stosować makijażu wokół oczu.

Alkohol wpływa też negatywnie na zdrowie oczu. Może wywoływać zwyrodnienia plamki żółtej, zapalenie nerwu wzrokowego czy też upośledzenie wchłaniania witaminy A, która jest niezbędna do zachowania zdrowia narządu wzroku.

Z powyższych względów powinniśmy powstrzymywać się od spożywania alkoholu na dobę przed zabiegiem i dwie doby po zabiegu laserowej korekcji wzroku. Oczywiście lekarz może zalecić inaczej, na ogół jednak ten czas jest wystarczający, by zabieg przebiegł bez komplikacji, a oczy szybko się goiły.

Dodatkowo warto w tym czasie dobrze się wysypiać, pić dużo wody i stosować nawilżające krople do oczu, jeżeli lekarz tak zalecił. Dzięki temu ominą nas nieprzyjemne skutki uboczne.

Laserowa korekcja wzroku to dla wielu osób szansa na w pełni swobodne prowadzenie aktywnego stylu życia, bez konieczności noszenia okularów czy szkieł kontaktowych. Dobre przygotowanie do zabiegu oraz stosowanie się do zaleceń lekarzy tuż po nim gwarantuje nam szybkie efekty i rekonwalescencję.

Oceń artykuł
[Suma: 2 Średnia: 5]
Informacja prawna