Jak przeciwdziałać osteoporozie?

Według statystyk osteoporoza dotyczy aż 22,1 procent kobiet oraz 6,1 procent mężczyzn powyżej 50. roku życia na całym świecie. Są to ogromne liczby pokazujące, że osoby w średnim wieku są bardzo narażone na tę chorobę kości. Nie oznacza to jednak, że należy się biernie temu zjawisku poddać. Zwłaszcza że osteoporoza to schorzenie, któremu można skutecznie zapobiegać. Wymaga to wielu zmian w stylu życia, które będą miały pozytywne przełożenie nie tylko na układ kostny, ale cały organizm.

Po pierwsze: odpowiednia dieta

Najlepszą bronią przeciwko osteoporozie jest zdrowa i zbilansowana dieta. Powinna ona zawierać produkty bogate w wapń. Jest to pierwiastek, który stanowi materiał budulcowy kości i zębów. Bez niego niemożliwy jest zdrowy i silny układ kostny. Z wiekiem zapotrzebowanie na wapń rośnie. Warto więc częściej sięgać po produkty mleczne czy ryby morskie. Wapń znajduje się również w owocach, roślinach strączkowych oraz warzywach, zwłaszcza kapustnych. Zawierają go orzechy i migdały oraz nasiona maku, sezamu czy słonecznika. Produkty bogate w wapń to także przetwory zbożowe, oliwa, olej lniany i rzepakowy.

Niestety, uzyskanie odpowiedniej ilości wapnia z pożywienia nie zawsze jest łatwe. Bywa, że danej osobie ciężko jest dbać o odpowiednią dietę. Zdarza się również, że zapotrzebowanie na pierwiastek jest bardzo wysokie. W takich przypadkach idealnym rozwiązaniem jest suplementacja. Najlepiej sięgnąć po lek Calperos, który dostępny jest bez recepty. Zawiera on wapń w formie zjonizowanej, a więc najlepiej przyswajalnej przez organizm. Statystyki pokazują, że Calperos jest najczęściej rekomendowanym suplementem wapnia przez specjalistów. Więcej informacji o suplemencie można znaleźć na stronie https://calperos.pl/marka-calperos/calperos-lek-bez-recepty/.

Po drugie: aktywność fizyczna

Aby utrzymać kości w dobrej formie i zadbać o ich odpowiedni metabolizm bardzo ważna jest regularna aktywność fizyczna. Udowodniono naukowo, że ćwiczenia fizyczne zwiększają masę kostną w miejscach szczególnie obciążanych. Obniżają one także ryzyko ich złamań. Jest to więc potężna broń w walce z osteoporozą. Trzeba jednak mieć na uwadze, aby trening dopasowany był do wieku i możliwości konkretnej osoby. Warto skupić się w swoich ćwiczeniach na budowaniu siły mięśniowej oraz usprawnianiu ruchomości stawów. Najważniejsze jest jednak to, aby regularnie się ruszać i wprowadzić w swoje życie nieco więcej sportu, najlepiej na świeżym powietrzu!

Po trzecie: odpowiednia masa ciała

Ryzyko wystąpienia osteoporozy minimalizuje odpowiednia masa ciała. Powinna ona być utrzymywana na poziomie 18,5-25 kg/m2. Co ciekawe, na zachorowanie bardziej narażone są osoby szczupłe. Statystyki pokazują, że kobiety, których BMI spadło poniżej 20, częściej borykają się z problemami ze strony układu kostnego. Należy więc dobrze się odżywiać i nie pomijać posiłków. Warto zadbać również o to, aby dostarczały one odpowiednią dla organizmu ilość kalorii.

Po czwarte: brak nałogów

Nałogi to duży sojusznik osteoporozy, zwłaszcza jeśli chodzi o palenie papierosów czy nadmierne spożycie alkoholu. Niebezpieczne bywa także zbyt częste spożywanie kawy czy napoi gazowanych, które zawierają kwas fosforowy. A wszystko dlatego, że używki te zwiększają wydalanie wapnia wraz z moczem lub utrudniają jego wchłanianie. Na nic zda się więc zdrowa i zbilansowana dieta, jeśli dana osoba regularnie pozbywa się wapnia z organizmu. Rzucenie papierosów czy zmniejszenie ilości wypijanej kawy to jeden z najważniejszych punktów na liście dotyczącej profilaktyki osteoporozy. Warto także ograniczyć spożycie soli oraz białka zwierzęcego.

Osteoporoza nie bez powodu nazywana jest „cichą złodziejką kości.” To podstępna choroba, która nawet latami nie daje o sobie znać. Dlatego tak ważne jest, aby profilaktyczne działania podjąć już dziś, niezależenie od wieku czy stanu zdrowia. Zwłaszcza że w dużej mierze polegają one na zdrowych i przyjaznych organizmowi nawykach. Nie tylko wzmocnią one układ kostny, ale będą miały zbawienny wpływ na samopoczucie fizyczne i psychiczne. Zmiany często wymagają cierpliwości, ale są tego warte. Ich celem jest przecież zdrowie! Więcej o profilaktyce osteoporozy znajduje się tutaj: https://calperos.pl/profilaktyka/.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]
Informacja prawna