Jak prawidłowo dbać o zęby dziecka?

U dzieci jama ustna i zęby ulegają trwałym zmianom. Dlatego też do higieny jamy ustnej potrzebne są dedykowane, najlepsze rozwiązania i praktyki. W artykule pokażemy, jak właściwie dbać o zęby Twojego dziecka.

Jak dbać o zęby dziecka w różnym wieku? Poniżej przedstawiamy propozycje prawidłowej higieny jamy ustnej dziecka od narodzin do 12 roku życia. Zdecydowanie warto jest także wprowadzić do systematycznej higiegy wizyty w gabinecie stomatologicznym, który na bieżąco będzie kontrolować zdrowie dziecka.

Jak dbać o zęby dziecka?

W wieku do 3 lat następuje rozwój zębów. Pierwszy ząb mleczny wyrzyna się w wieku od 6 do 8 miesięcy, a kolejne zęby mleczne następują stopniowo. Pierwsze zęby należy dokładnie czyścić codziennie, szczególnie wieczorem. W ten sposób usuwa się płytkę nazębną. Do drugiego roku życia zęby należy czyścić raz dziennie specjalną pastą do zębów przeznaczoną dla dzieci, zawierającą fluor, a następnie dwa razy dziennie.

Od trzeciego roku życia do szóstego pielęgnacja zębów wygląda podobnie. W wieku około 3 lat zęby mleczne u dzieci już praktycznie wyrosły, a zęby stałe rozwijają się pod uzębieniem mlecznym. W tym wieku dzieci chciałyby juz same myć zęby, a raczej warto ich do tego namawiać i od najmłodszego wieku uczyć najlepszych praktyk.

W wieku od 6 do 12 lat rozwój zębów wygląda tak, że luźne zęby mleczne, luki międzyzębowe i wyrzynające się zęby stałe utrudniają higienę jamy ustnej podczas wymiany zębów. Stałe zęby wymagają wtedy szczególnej ochrony. Rezultatem jest zwiększone ryzyko pojawienia się próchnicy, dlatego aby chronić nowe zęby należy wybrać dla dziecka pastę do zębów o wyższej zawartości fluoru. Do czyszczenia szczególnie nadają się szczoteczki do zębów ze specjalnym włosiem, ponieważ docierają one do przestrzeni międzyzębowych i dzięki temu umożliwiają lepsze usuwanie płytki nazębnej.

Wizyta u dentysty to podstawa

Oprócz powyższych praktyk, które warto wdrożyć już od narodzin dziecka, warto systematycznie korzystać z usług gabinetów stomatologicznych. Jeśli wybierasz właśnie specjalistę jakim jest dentysta Poznań to zachęcamy do skorzystania z gabinetu https://www.newdentclinic.pl. Bez problemu znajdziesz kadrę specjalizującą sie w stomatologii dziecięcej i nie tylko. Przyjmuje się, że wizyty co 6 miesięcy są sprawdzonym rozwiązaniem i warto utrzymywać taki rytm nawet w przypadku dorosłych.

Oceń artykuł
[Suma: 2 Średnia: 5]
Informacja prawna