Jak mogę zabezpieczyć się przed ciążą?

Kobiety powinny pamiętać o jednym – nikt nie może zmusić ich do zajścia w ciążę, jeżeli nie chcą być matkami. Mają prawo wybrać, czy jest to ich decyzja tylko na tą chwilę – lub czy nawet nigdy nie zamierzają mieć dzieci. Tak czy inaczej – jest to ich sprawa i nikt nie powinien krytykować ich wyboru. Obecnie jednak coraz częściej spotykamy się z tym, iż wybory pań są jednak oceniane – a najczęściej niestety przez osoby, które są do tego najmniej odpowiednie.  

To właśnie dlatego tak istotne jest to, aby panie miały świadomość, iż mają wybór – dostępna jest dla nich chociażby antykoncepcja hormonalna oraz inne formy zabezpieczania się przed ciążą, które są bezpieczne i powszechnie stosowane. Korzystają z nich kobiety na całym świecie i faktycznie dzięki temu mogą zdecydować, czy chcą mieć dziecko ze swoim obecnym partnerem – czy też wolą poczekać lub całkowicie zrezygnować z macierzyństwa. Pamiętajmy o tym, że współżycie może być tylko sposobem na zachowanie intymności między partnerami – i niczym więcej.  

Antykoncepcja hormonalna 

Antykoncepcja hormonalna przepisywana jest kobietom w Polsce praktycznie każdego dnia – korzystają z niej młode panie oraz te trochę starsze. Nie możemy jej oczywiście uzyskać bez recepty od ginekologa – to ma na celu eliminację ewentualnych problemów, które mogą się pojawić. Nie zapominajmy o tym, że antykoncepcja hormonalna czasami niestety nie może być stosowana – jeżeli ktoś w rodzinie doświadczył zakrzepicy to i u nas ryzyko zachorowania jest wyższe.  

Jest ona skuteczna w 99%, więc jedynym słabym punktem tutaj możemy być my same – bo jej skuteczność niestety najczęściej osłabiają właśnie same kobiety. Jak do tego dochodzi? Nie stosujemy się do tego, co radzi nam ginekolog oraz ulotka leku – zapominamy o tabletkach, nie zmieniamy regularnie plastrów. Takie błędy mogą po prostu skutkować zajściem w ciążę. Jeżeli czujesz, że Ty też możesz je popełniać – dostępna jest też antykoncepcja hormonalna w formie krążka lub implantu. To sprawdzi się o wiele lepiej, bo my nie musimy o niczym pamiętać – a i tak jesteśmy chronione.

Inne metody 

Jeżeli obawiasz się stosowania hormonów lub wiesz, że nie możesz tego robić ze względu na problemy zdrowotne – korzystaj z prezerwatyw lub kontroluj swój cykl miesiączkowy. Tutaj trzeba mieć tylko świadomość tego, że te metody są niestety o wiele mniej skuteczne niż antykoncepcja hormonalna. Zapobieganie ciąży może wymagać od nas tutaj codziennego dokonywania pomiarów swojej temperatury i będziemy musiały po prostu nauczyć się samodyscypliny. Kobiety czasami chwalą sobie takie sposoby dlatego, że dzięki temu lepiej poznały swój własny organizm i nauczyły się go słuchać. 

Sprawdź bazę problemów Receptomat: https://receptomat.pl/mapa-problemow

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]
Informacja prawna