Jak leczyć chrapanie

Chrapanie to uciążliwa dolegliwość, na którą szacunkowo może cierpieć nawet co 10 człowiek. Przyjmuje się, 80% wszystkich chrapiących to mężczyźni, głównie po 40 roku życia, a resztę stanowią kobiety, szczególnie po menopauzie oraz dzieci. Większość dzieci chrapie podczas chorób przeziębieniowych, zapalenia zatok lub z powodu wad anatomicznych, np. przerostu trzeciego migdałka. Głośne dźwięki wydawane podczas chrapania mają poziom ok. 90 decybeli (dB)- tak dla porównania jest to głośność normalnej rozmowy to ok. 60 dB. Chrapliwe odgłosy emitowane podczas snu są bardzo nieprzyjemne dla otoczenia śpiącego, ale tak naprawdę są największym problemem dla samego chrapiącego, gdyż niezdiagnozowane i nieleczone mogą prowadzić do różnorodnych dolegliwości i rozwoju wielu poważnych chorób. Poniżej poznasz przyczyny, objawy, skutki nieleczonego chrapania oraz metody jego leczenia.

Chrapanie – problem górnych dróg oddechowych

Wszyscy zapewne wiemy, jak wielką uciążliwością jest osoba chrapiąca w nocy, ale czym tak naprawdę jest chrapanie?

Podczas snu elastyczne, wiotkie mięśnie podniebienia miękkiego i gardła opadają
w kierunku nasady języka, zwężając lub zamykając na moment całkowicie przepływ powietrza.

Śpiący, łapiąc powietrze, wydaje głośne, charakterystyczne dźwięki. Łapczywie pobierane powietrze wprowadza języczek i podniebienie miękkie w drgania, powodując chrapanie.

Zamknięcie na chwilę światła gardła powoduje zatrzymanie oddychania aż do czasu gwałtownego złapania powietrza przez śpiącego.  W takich cyklach, których może być 10 i więcej, przebiega niespokojny sen chrapiącego.

Krótkotrwałe przerwy, zatrzymanie oddychania i momenty utrudnionego przepływu powietrza są zjawiskiem normalnym, niezagrażającym śpiącej osobie.  Nie ma więc powodu do obaw.

Jeśli jednak bezdechy przekraczają 10 w ciągu godziny i trwają dłużej niż  10 sekund , to powinniśmy zasięgnąć porady lekarza, gdyż możliwe, że doszło do rozwoju obturacyjnego bezdechu sennego, który jest bardzo szkodliwy dla zdrowia.

Chrapanie – przyczyny

jak leczyć chrapanie

Przyczyn powstania chrapania może być wiele i możemy je podzielić na trzy kategorie:

  • budowa anatomiczna – wady anatomiczne, jak krzywa przegroda nosowa, przerośnięte migdałki, zwężenie noso-gardzieli, przerost języka to najczęstsze przyczyny problemów z oddychaniem podczas snu;
  • dolegliwości i choroby – katar, przeziębienie czy chore zatoki mogą powodować chwilowe problemy górnych dróg oddechowych i chrapanie, natomiast wysokie ciśnienie tętnicze, choroby układu oddechowego, krwionośnego, cukrzyca typu 2 czy inne choroby przewlekłe najczęściej powodują stały problem przepływu powietrza przez gardło i chroniczne chrapanie;
  • styl życia – nadużywanie alkoholu, palenie papierosów, otyłość, słabe napięcie mięśni (również mięśni gardła) spowodowane brakiem ruchu i aktywności fizycznej bywają przyczyną chrapania. Brak jednakowego rytmu w porach snu i  nieprzestrzeganie jednej godziny zasypiania mogą również powodować chrapanie.

Więcej o chrapaniu dowiesz się na stronie: https://zdrowysen.info/chrapanie-przyczyny-objawy-skutki-leczenie

Skutki zdrowotne nieleczonego chrapania

kłopoty ze snem

Samo chrapanie nie jest dla zdrowia szczególnie szkodliwe, jednak kiedy zaczynają pojawiać się epizody bezdechu sennego, to może być dla nas sygnałem, że powinniśmy skonsultować to z lekarzem.

Cały szereg dolegliwości związanych z utrudnionym przepływem powietrza do płuc zwiększa ryzyko powstania obturacyjnego bezdechu sennego (OBPS), który bywa groźny dla zdrowia.

Oto inne skutki nieleczonego chrapania:

  • nadciśnienie tętnicze,
  • zaburzenia rytmu serca,
  • niedotlenienie organizmu,
  • depresja,
  • nerwica,
  • niewydolność płuc,
  • wyczerpanie organizmu,
  • poranne bóle głowy,
  • zawroty głowy,
  • problemy z koncentracją i pamięcią.
  • rozdrażnienie,
  • nadmierna senność w ciągu dnia,
  • rozwój chorób istniejących i pogłębianie ich symptomów,
  • ryzyko udaru i zawału serca.

Jeżeli zmagamy się konsekwencjami, takimi jak powyżej, to powinien być to dla nas sygnał, świadczący o tym, że potrzebujemy porady lekarza, który pomoże zdiagnozować nasze problemy i dobierze najlepszą metodę leczenia naszych dolegliwości.

Celna diagnoza sukcesem w problemach z chrapaniem

Bardzo ważna jest dobrze dobrana diagnostyka, która pozwoli wskazać, co tak naprawdę jest przyczyną chrapania.

Jeśli po wyeliminowaniu wadliwej budowy anatomicznej górnych dróg oddechowych, nadal będziemy zmagali się z  kłopotliwymi dolegliwościami to lekarz zaleci szereg badań – może to być:

  • spirometria – podstawowe badanie objętości i pojemności płuc oraz natężenie przepływu powietrza podczas wdechu i wydechu;
  • próba wysiłkowa – to metoda wspomagająca spirometrię i oceniająca wydolność oddechową płuc, i wydolność serca;
  • polisomnografia – czyli innymi słowy badanie snu, które polega na monitorowaniu przez całą noc snu pacjenta – badana jest podczas tego zawartość tlenu we krwi, tętno i ciśnienie, mimowolne ruchy kończyn, przepływ powietrza przez usta i nos, epizody bezdechu i ich częstotliwość oraz to, w jakiej fazie snu znajduje się pacjent;
  • tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny, czy EKG, jeśli pacjent cierpi na choroby współistniejące, to można wspomóc się tymi badaniami,
  • oraz inne, dobrane indywidualnie w zależności od stanu zdrowia chrapiącej osoby.

Na podstawie badań lekarz diagnozuje problem i jeśli problem dotyczy chorób przewlekłych, kieruje do odpowiedniego specjalisty (laryngologa, kardiologa, neurologa).

Metody leczenia chrapania i bezdechu sennego

zdrowy sen

Chrapanie jest objawem obturacyjnego bezdechu sennego, ale nie możemy tego generalizować, gdyż nie wszystkie chrapiące osoby muszą cierpieć na tę chorobę.

Zanim lekarz zaleci odpowiednią dla nas terapię, sami możemy zadbać o komfort snu poprzez sprawdzone sposoby, czyli:

  • zminimalizowanie nadmiernej tkanki tłuszczowej i ogólnej masy ciała,
  • wyeliminowanie lub zminimalizowanie symptomów chorób przewlekłych, takich jak m.in. problemy z wysokim ciśnieniem, choroby neurologiczne, choroby zwyrodnieniowe stawów, kośćca czy cukrzycę;
  • zwiększenie aktywności fizycznej,
  • unikanie leków nasennych, uspokajających, antydepresyjnych
  • unikanie palenia tytoniu, picia alkoholu, szczególnie przed snem,
  • unikanie ostrego światła, hałasów przy zasypianiu.

?Zdrowe nawyki, jak m.in. zbilansowana dieta, umiarkowana, ale systematyczna aktywność fizyczna, niespożywanie alkoholu, szczególnie przed snem.

?Aby zminimalizować lub wyeliminować chrapanie o niewielkim nasileniu, warto skorzystać z wkładek czy kropli do nosa, rozpylaczy, aerozoli o działaniu udrażniającym przepływ powietrza, dzięki czemu możemy w ten sposób zapobiec zapadaniu się podniebienia miękkiego.

?Przy nieprawidłowej budowie anatomicznej jamy ustnej, nosa czy gardła czasem dla udrożnienia przepływu powietrza należy poddać się zabiegom chirurgicznym, takim, jak poprawienie krzywej przegrody nosowej, usunięcie trzeciego migdałka, czy skrócenie języczka. Konieczna będzie najpierw porada u laryngologa.

?Najskuteczniejszą metodą w leczeniu chrapania i bezdechu sennego jest metoda CPAP, która daje najlepsze efekty terapeutyczne już od pierwszego zastosowania.

Chrapanie, bezdech senny – metoda CPAP

Terapia CPAP polega na wytwarzaniu niewielkiego, dodatniego ciśnienia w drogach oddechowych.

Przy pomocy aparatu CPAP – podczas snu powietrze zostaje wtłoczone pod dodatnim, zwiększonym ciśnieniem do płuc przez nos, lub nos i usta razem, co zapobiega zapadaniu się wiotkich tkanek podniebienia miękkiego i gardła bez podrażniania błony śluzowej jamy ustnej.

Wykluczone są w ten sposób niedrożności w przepływie powietrza, dzięki czemu eliminowane jest chrapanie oraz bezdech senny, co z kolei wpływa na poprawę jakości snu i poprzez drożne drogi oddechowe, wpływa na ogólne samopoczucie śpiącego.

Podsumowanie

Wiele osób borykających się z problemem chrapania szuka odpowiednich metod wyeliminowania przykrej dolegliwości.

W przypadku zaburzenia snu, jakim jest m.in. chrapanie, warto najpierw wyeliminować problemy spowodowane chorobami przewlekłymi, budową anatomiczną a później spróbować uporać się z uciążliwym problemem samodzielnie, poprzez zmianę nawyków,

Jeśli jednak mimo działań profilaktycznych problem nie ustępuje, nie wahajmy się udać po pomoc do lekarza, gdyż istnieje skuteczne leczenie dla chrapiących osób.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]
Informacja prawna