Jak dobrać okulary do kształtu twarzy?

Odpowiedni dobór okularów do kształtu twarzy sprawia, że możemy się w nich dobrze poczuć. Wbrew pozorom nie ma osób, dla których nie dałoby się znaleźć idealnych okularów – to tylko kwestia poświęconego czasu, pieniędzy i wysiłku. Niektórzy traktują okulary jako przykry obowiązek, inni jako element dopełniający codzienne stylizacje. Dowiedz się, co zrobić, aby być zadowolonym z zakupionych okularów.

Najpierw dobierz szkła w Centrum Oka

Centrum Oka to klinika medyczna, która oferuje usługi związane z narządem wzroku świadczone przez specjalistów, którzy leczą jaskrę, wykonują iniekcje doszklistkowe i laseroterapię, a także dopasowują odpowiednie szkła do wady wzroku. Dobór odpowiednich szkieł to najważniejszy element, który musi poprzedzać zakup oprawek. Nawet kiedy dowiemy się, jaką dokładnie mamy wadę, co rok należy udawać się na wizyty kontrolne. W ich trakcie specjaliści nie tylko skorygują dobrane szkła, ale także sprawdzą, czy nie rozwija się choroba narządu wzroku. Niektórzy ludzie dobierają okulary „na oko” i kupują gotowe okulary w przypadkowych sklepach. Niestety, takie postępowanie może doprowadzić do szybkiego pogorszenia się wady wzroku. Zatem zanim zaczniesz wybierać oprawki, wykonaj profesjonalne badanie wzroku w Centrum Oka.

Okulary, a kształt twarzy

Kiedy już mamy pewność odnośnie tego, jaką mamy wadę, możemy przystąpić do wyboru modelu oprawek. Chociaż każde oprawki warto przymierzyć, żeby sprawdzić, jak pasują do konkretnej osoby oraz jak czuje się w nich ich przyszły właściciel, można pokusić się o sformułowanie kilku zasad dobierania ich do kształtu twarzy. Oto one:

– Twarz kwadratowa lub prostokątna – do twarzy w tych kształtach dobrze pasują okrągłe i owalne oprawki oraz znane i bardzo popularne okulary typu awiatorki.

– Typ twarzy trójkątny – świetnie prezentuje się w lekko zaokrąglonych okularach lub oprawkach typu kocie oko i motylki.

– Twarz owalna – twarze owalne doskonale prezentują się w okularach o kształcie lekko prostokątnym lub kwadratowym, miękko wykończonym.

– Twarz okrągła – tutaj podobnie jak w przypadku twarzy owalnej, doskonale sprawdzają się geometryczne wzory, które jednak mogą być wykończone w sposób nieco bardziej zdecydowany. Twarzom okrągłym w kwestii oprawek pasują nawet kąty proste.

Dobierając odpowiednie oprawki warto pamiętać, że nie są to sztywne zasady, a jedynie wskazówki. Najważniejsze jest to, żeby okulary podobały się osobie, która ma w nich chodzić na co dzień.

Parametry dodatkowe okularów

Żeby komfort noszenia okularów był jak największy, oprócz odpowiedniego dobrania oprawek do swojego kształtu twarzy i urody, warto zainteresować się również parametrami dodatkowymi szkieł. Można wybierać spośród najróżniejszych powłok uszlachetniających takich jak powłoka antyrefleksyjna, z filtrem UV, blokująca światło niebieskie, hydrofobowa czy antyelektrostatyczna. Jeśli dużo jeździsz samochodem, zainteresuj się powłoką antyrefleksyjną. Dla osób spędzających dużo czasu przed komputerem przydatny będzie filtr światła niebieskiego, natomiast dla dzieci – powłoka dająca dodatkowe utwardzenie i ochronę przed zarysowaniami.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]
Informacja prawna