Jak dobrać okulary do kształtu twarzy? 5 praktycznych podpowiedzi

Dla jednych noszenie okularów to konieczność, dla innych – sposób na uzupełnienie swojej stylizacji. Nie zawsze oprawki na nosie muszą powodować kompleksy czy skrępowanie. Dobrze dobrane okulary mogą podnosić pewność siebie i dodawać uroku. Należy dopasować je do budowy swojej twarzy tak, aby podkreślić jej atuty. A może oprawki bezramkowe będą najlepszym wyborem? Sprawdź, jak kupić okulary, aby szybko się z nimi zaprzyjaźnić.

Określanie kształtu twarzy – jak to zrobić?

Niezależnie od tego, czy kupujesz klasyczne okulary, czy okulary korekcyjne przeciwsłoneczne, powinieneś zdefiniować kształt swojej twarzy. Możesz zrobić to samodzielnie lub udać się do specjalisty. Za pomocą odbicia w lustrze można określić, czy twarz jest:

  • okrągła;
  • kwadratowa;
  • trójkatna;
  • podłużna.

Okulary występują w rozmaitych rozmiarach, kształtach i konstrukcjach. Warto zdecydować się na takie, w których będziesz wyglądać korzystnie i atrakcyjnie także dla samego siebie.

Oprawki bezramkowe czy wyraziste? Dobór modelu do typów twarzy

Wzór, kolor czy styl to istotne aspekty przy zakupie okularów, jednak w pierwszej kolejności zwróć uwagę na wielkość i kształt szkieł i oprawek. Dzięki nim możesz optycznie ukryć mankamenty w budowie twarzy lub cechy, które najbardziej ci przeszkadzają.

Twarz okrągła

Osoby z okrągłą twarzą powinny dobierać okulary, które ją nieco wydłużą i sprawią, że wyda się szczuplejsza. Dobrze sprawdzają się oprawki kanciaste, a więc:

  • kwadratowe;
  • prostokątne;
  • trójkątne.

Nie należy przy tym oczywiście rezygnować z wysokiej jakości i eleganckiego wykończenia takich akcesoriów. W tym celu warto sprawdzić oferty takich marek, jak m.in. Alexander McQueen, Dior, Cerutti, Emporio Armani, Safilo, Max Mara czy Solano. Okulary męskie czy damskie tych producentów łączą w sobie funkcjonalność i estetykę. Osoby z okrągłą twarzą z pewnością znajdą w ich ofercie coś dla siebie.

Twarz owalna

To niemal idealny kształt twarzy, do którego pasuje większość model okularów. Harmonia między długością i szerokością powoduje, że osoby z twarzą owalną mogą wybrać niemal każdy, dowolnie wybrany styl oprawek i szkieł. Przy zakupie okularów obowiązuje jednak ważna, uniwersalna zasada – długość okularów nie powinna przekraczać maksymalnej szerokości twarzy.

Twarz kwadratowa

Jest to twarz kanciasta, o wyrazistych kształtach, które można złagodzić za pomocą odpowiednich okularów. Najlepiej wybierać wówczas oprawki zaokrąglone, a dodatkowo pobawić się ich kolorystyką. Najlepszy optyczny efekt dadzą oprawy ciemniejsze na górze i jaśniejsze na dole.

Twarz podłużna

Ten typ twarzy przypomina kwadratowy, jednak jest nieco bardziej wydłużony. Tutaj proporcje mogą zrównoważyć okulary okrągłe, które zresztą są w ostatnich sezonach bardzo modne. Jeśli zdecydujesz się na zaokrąglone okulary Solano, damskie i męskie modele znajdziesz także w kolekcji CLIP-ON.

To okulary, które łączą w sobie funkcję korekcji oraz ochronę przeciwsłoneczną dzięki specjalnej nakładce z filtrem.

Twarz trójkątna

Osoby o takiej budowie twarzy powinny odwrócić uwagę od jej górnej części. W tym wypadku należy postawić na delikatne oprawy, które nie rzucają się w oczy. Pożądane są także łagodne, zaokrąglone kształty. Nic nie stoi na przeszkodzie, by do twarzy trójkątnej dobrać oprawki bezramkowe.

Gdy już określisz, jakiego kształtu okularów szukać, by prezentować się korzystnie, czas na zabawę wzorami i kolorami. Wykorzystaj wadę wzroku jako okazję do zakupu stylowego i intrygującego dodatku.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]
Informacja prawna