Jak dentysta leczy bruksizm?

dentysta

Bruksizm to nawykowe nieświadome zaciskanie zębów, jest schorzeniem wieloczynnikowym, może prowadzić do zmian w stawach skroniowo-żuchwowych. Schorzenie to polega na zgrzytaniu zębami lub nieświadomym ich zaciskaniu podczas snu, dlatego osoby nim dotknięte mogą nie zdawać sobie z tego sprawy. Stomatolog często rozpoznaje bruksizm na podstawie stanu zniszczonych zębów.

Jak rozpoznać objawy bruksizmu?

Zazwyczaj gabinet dentystyczny jest miejscem, gdzie dentysta może zdiagnozować bruksizm, do najpopularniejszych objawów bruksizmu zaliczane jest bardzo mocne zaciskanie zębów oraz nawykowe zgrzytanie. Inne objawy to:

– nadgryzanie dziąseł, zanik dziąseł i przyzębia,

– niestabilne, pościerane i popękane zęby,

– schorzenia stawów żuchwowo-skroniowych, przeskakiwanie i ograniczona ruchomość żuchwy,

– bóle głowy i szyi,

– problemy ze wzrokiem, suche oczy,

– problemy z równowagą i ból uszu,

– trudności z zamykaniem i otwieraniem jamy ustnej.

Nieleczony bruksizm może prowadzić do obniżenia dziąseł, a także do przemieszczania zębów. Objawy występujące w nocy mogą być niezauważalne przez pacjenta, czasami jedno z rodziców albo partner słyszy dziwny dźwięk zgrzytania przypominający skrzypienie. Objawy, które dentysta bierze pod uwagę podczas diagnozowania bruksizmu to również przykurcze szyi, ograniczenie mobilności głowy, mała produkcja śliny i trudności z zasypianiem.

Popularne metody leczenia bruksizmu

Gabinet stomatologiczny jest miejscem, w którym jest leczony bruksizm. Niezbędne urządzenie, jakie zaleca dentysta, to specjalna szyna wykonana na zamówienie. Zapobiega ona nawet nieświadomym tarciom zębów górnych o dolne i jest zakładana na noc. To, co trzeba wiedzieć, to że nakładka powinna precyzyjnie przylegać do zębów, dlatego jej konstrukcja jest dopasowywana indywidualnie i wykonywana na zamówienie.

Warszawa jest miastem, gdzie znajduje się Gabinet Stomatologiczny Miły Uśmiech (milyusmiech.com), w którym specjaliści przeprowadzają kompleksową terapię bruksizmu. Lekarz stomatolog wykonuje badania ankietowe i kliniczne, kluczowe jest znalezienie przyczyny problemu i wdrożenie leczenia.

Bardzo ważna jest odpowiednia pielęgnacja jamy ustnej, aby przywrócić dobrą kondycję zębów.

Zwiększone napięcie twarzy występujące w bruksizmie może być leczone specjalnymi masażami albo wstrzykiwaniem toksyny botulinowej, która pozytywnie wpływa na rozluźnienie mięśni.

Warto również przed snem wykonywać ćwiczenia rozluźniające mięśnie żuchwy, muszą być one wykonywane regularnie i powtarzane przynajmniej 10 razy, aby odniosły oczekiwany skutek.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]
Informacja prawna