Jak chronić się przed komarami i kleszczami?

płyn na komary

Sezon letni to czas, kiedy komary i kleszcze dokuczają nam szczególnie. O ile w naszej szerokości geograficznej komary są co najwyżej uciążliwe, o tyle kleszcze mogą przenosić choroby – dlatego warto się przed nimi skutecznie chronić. Sprawdźmy, które metody ochrony przed komarami i kleszczami są skuteczne – zarówno w przypadku dzieci, jak i dorosłych.

Swędzące bąble to nic przyjemnego, a osoby o wrażliwej skórze mogą odczuwać dolegliwości związane z ugryzieniem komara przez dłuższy czas. Na szczęście to jedyne konsekwencje ugryzienia tego owada – w Polsce komary nie przenoszą chorób, które spotykane są w krajach tropikalnych. Warto się jednak przed nimi chronić, stosując preparaty odstraszające jednocześnie kleszcze. Zwłaszcza, że te pajęczaki wbrew pozorom nie kryją się jedynie w lasach. Dużo łatwiej złapać kleszcza w niskich trawach, nawet w mieście. Tymczasem borelioza i kleszczowe zapalenie mózgu to nie jedyne choroby, na które możemy zachorować po spotkaniu z kleszczem.

Repelenty w spray’u zawierające środki biobójcze

Najpopularniejszym sposobem odstraszania komarów i kleszczy są różnego rodzaju preparaty w spray’u. Różnią się zazwyczaj substancją aktywną, a tym samym mocą działania. Największą skuteczność wykazują substancje biobójcze: DEET obecny w preparacie Mugga oraz ikarydyna, która jest składnikiem aktywnym w spray’u OFF! Max.

„W obydwu przypadkach ochrona przed komarami i kleszczami zapewniona jest aż przez 8-9 godzin, choć zależy to również od klimatu – mówi specjalista z Apteki Mirowskiej w Warszawie – Mugga może być również stosowana do ochrony w krajach tropikalnych, gdzie pojawia się ryzyko zarażenia chorobą przenoszoną przez komary, jest jednak przeznaczona wyłącznie dla osób dorosłych. DEET znajduje się również w OFF! Protect Aerozol Repelent oraz aerozolu w płynie PANKO. Spray OFF! Max można stosować u dzieci, jednak nie poniżej 6. roku życia, natomiast  OFF! Protect już od 2 roku życia. Ikarydyna jest również jednym z trzech składników Kick the Tick Max Repelent Plus. Dzięki mniejszemu stężeniu preparatu można używać już od 3. roku życia”.

Podsumowując:

 • Mugga – DEET, działa aż do 9h, może być używany wyłącznie przez dorosłych;
 • PANKO – DEET, ochrona do 8h, brak informacji czy może być stosowany przez dzieci, za to może być używany również do ochrony psów;
 • OFF! Max – ikardyna, działa do 8h, może być stosowany u dzieci od 6. roku życia;
 • OFF! Protect – DEET, działa ok. 4h, może być stosowany już od 2. roku życia;
 • Kick the Tick Max – ikardyna jest jednym z trzech składników, ochrona do 4h, może być stosowany u dzieci od 3. roku życia.
Przeczytaj także:  Hurtownie medyczne - Najtaniej, najszybciej, najlepiej!

Płyny i spray’e odstraszające na bazie naturalnych olejków eterycznych

Ciekawym rozwiązaniem są również preparaty zawierające naturalne olejki eteryczne, których zapachu nie lubią komary i kleszcze. Jest to między innymi lawenda, mięta pieprzowa, trawa cytrynowa, kocimiętka, eukaliptus, geraniol oraz olejek citronella. Warto jednak pamiętać, że olejki eteryczne wykazują zdecydowanie słabsze działanie, a aplikację należy powtarzać co kilka godzin – ochrona utrzymuje się zazwyczaj do 4h. Jednak ze względu na łagodne działanie mogą być stosowane także u dzieci powyżej 1. roku życia. Nie wszystkie chronią również przed kleszczami, dlatego poniżej przedstawiamy szczegółowe informacje o dostępnych produktach:

 • MOSBITO płyn odstraszający komary – nanoszony bezpośrednio na skórę, lawendowy zapach, odstrasza jedynie komary;
 • MOSBITO spray odstraszający komary i meszki – zawiera geraniol, do stosowania na skórę, odstrasza komary i meszki;
 • Mosquiterum spray – olejek citronella, z trawy cytrynowej oraz kocimiętki, do stosowania na skórę, odstrasza komary, muchy i meszki;
 • Orinoko junior spray ochronny przeciw komarom i kleszczom – może być stosowany przed dzieci i dorosłych, do stosowania na skórę, odstrasza również kleszcze;
 • SIO NATURAL płyn – olejek cytronelowy i eukaliptusowy, do stosowania na skórę, chroni przed komarami, kleszczami, meszkami, mrówkami oraz osami;
 • 100P aerozol ochronny przeciw komarom, kleszczom – do stosowania na skórę, chroni przed komarami, meszkami i kleszczami.
Przeczytaj także:  Hurtownie medyczne - Najtaniej, najszybciej, najlepiej!

Opaski i plastry odstraszające komary

Naturalne olejki odstraszające komary znaleźć można również w dwóch produktach, których nie nanosi się ani na skórę, ani na ubranie. Mowa o opasce oraz plastrach odstraszających MOSBITO. W obydwu przypadkach wykorzystano olejek lawendowy, który uwalnia się z produktu zniechęcając owady. Opaskę można nosić na nadgarstku lub kostce, a także powiesić w bliskiej odległości. Podobnie w przypadku plastra – może być on umieszczony na ubraniu w pobliżu odsłoniętych części ciała lub na przykład na wózku dziecięcym, krześle, namiocie. Aura zapachowa, którą roztaczają produkty jest przyjemna dla człowieka, a uciążliwa dla komarów, z tego względu to doskonałe rozwiązanie, jeśli z jakiegoś powodu nie chcemy lub nie możemy spryskać skóry lub ubrania.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]
Informacja prawna