Ile trwa kaszel?

Kaszel to odruch bezwarunkowy, który wspomaga oczyszczanie dróg oddechowych. Może być on objawem wielu chorób, najczęściej jednak towarzyszy przeziębieniu, grypie oraz infekcjom wirusowym (rzadziej bakteryjnym) układu oddechowego. Kaszel może mieć różny charakter, bywa ostry, jak i przewlekły, produktywny i bezproduktywny. Jaki ma najczęściej czas trwania i jak sobie z nim radzić?

Ile trwa kaszel?

Kaszel ma różny czas trwania. Wyróżnia się kaszel ostry (do 3 tygodni), kaszel przewlekający się (3-8 tygodni) oraz kaszel przewlekły (powyżej 8 tygodni). Najczęściej spotykany jest kaszel ostry, który towarzyszy grypie, przeziębieniu oraz infekcjom układu oddechowego. W niektórych przypadkach może on się jednak utrzymywać kilka tygodni. W takich sytuacjach należy zasięgnąć porady lekarskiej. Najbardziej niepokojący jest kaszel trwający ponad 8 tygodni. Może on wówczas świadczyć o poważniejszych schorzeniach jak gruźlica, astma czy nowotwory.

Kaszel mokry a suchy

Mówiąc o kaszlu, warto rozróżnić kaszel mokry (produktywny) od kaszlu suchego (nieproduktywnego). Kaszel suchy ma uporczywy i ostry charakter, często nasilając się w nocy i utrudniając sen. Na ogół jest on zwiastunem infekcji dróg oddechowych i po kilku dniach przechodzi w kaszel mokry. Charakteryzuje się on odkrztuszaniem wydzieliny, która nagromadziła się w drogach oddechowych, co przynosi wyraźną ulgę. Kaszel produktywny może być przez pacjenta celowo wywoływany. Może jednak utrudniać oddychanie.

Co zażywać na kaszel?

W większości przypadków z kaszlem można poradzić sobie za pomocą środków dostępnych w aptece. Najważniejsze jednak to dobrać preparat do rodzaju kaszlu. W przypadku kaszlu suchego najlepiej sprawdzi się Supremin. Syrop zawiera butamirat, który zmniejsza częstotliwość i natężenie kaszlu, a przy okazji nieznacznie rozszerza oskrzela, przynosząc ulgę. Ma on przyjemny karmelowo-pomarańczowy smak i może być podawany dzieciom powyżej 2 roku życia. W przypadku kaszlu mokrego należy sięgnąć po inne leki. Powinny one rozrzedzać wydzielinę, ułatwiając tym samym jej odkrztuszanie. Pomocna będzie Flegamina w tabletkach musujących, która upłynnia śluz i pomaga szybciej się go pozbyć. Substancją czynną tabletek jest acetylocysteina. W przypadku dzieci warto sięgnąć po syrop Flegamina Classic Junior o smaku truskawkowym.

Kaszel a domowe sposoby

Borykając się z kaszlem, warto pamiętać o tym, aby często wietrzyć pokój oraz przyjmować dużą ilość płynów. Warto unikać zadymionych pomieszczeń oraz zrezygnować z palenia papierosów. Należy rozgrzewać ciało (np. za sprawą ciepłych kąpieli i odpowiedniego ubioru), wskazane są także inhalacje na bazie soli fizjologicznej. Domowe sposoby to jedynie dodatek do leczenia. Zwłaszcza przy przewlekłym kaszlu niezbędna jest konsultacja z lekarzem.

Kaszel może mieć różny czas trwania. Im dłużej się utrzymuje, tym bardziej jest niepokojący. Najczęściej jednak trwa kilka lub kilkanaście dni i może być leczony preparatami z apteki.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]
Informacja prawna