Ile kosztuje implant zęba?

Wszczepienie implantu zębowego i przymocowanie do niego korony protetycznej już od dawna jest powszechnie uważane za najlepszą metodę odbudowy utraconych naturalnych zębów. Sam zabieg jest jednak dosyć skomplikowany i składa się z wielu etapów, w związku z czym pacjent decydując się na odbudowę straconego zęba za pomocą implanta stomatologicznego musi się liczyć z wieloma różnymi wydatkami. W artykule dokładniej opisujemy, jakie elementy decydują o ostatecznej cenie odbudowy zęba przy użyciu implanta zębowego oraz ile tak naprawdę taki zabieg może ostatecznie kosztować.

Co to jest implant stomatologiczny?

Na początku jednak dokładniej wytłumaczymy, co to jest implant stomatologiczny oraz z jakich składa się elementów. Już to powinno dać wstępny ogląd na to, ile może kosztować wszczepienie implantu. O krótkie opisanie implantów zębowych poprosiliśmy naszego rozmówcę, lekarza stomatologa z Kliniki Stomatologicznej Viscardi w Tychach, w której także wykonywane są zabiegi wszczepienia implantów, oto co nam powiedział:

„Implanty stomatologiczne, czyli implanty zębowe, są powszechnie uważane za najlepszą metodę odbudowy utraconych zębów. W porównaniu z tradycyjnymi wypełnieniami protetycznymi implanty umożliwiają bowiem nie tylko idealną odbudowę estetyki uśmiechu, ale także przywrócenie pełnej funkcjonalności układu żucia. Jest to możliwe dzięki temu, że implanty jako jedyna metoda odbudowy uśmiechu odbudowują nie tylko koronę zęba, ale także jego korzeń. Sam implant jest z resztą elementem, który wszczepiony w szczękę lub w żuchwę pełni funkcje korzenia zęba, zapewnia mu więc przede wszystkim odpowiednią stabilność oraz odporność na obciążenia mechaniczne. Po zagojeniu się wszystkich powstałych w trakcie zabiegu ran, do implanta przymocowywany jest łącznik, a następnie korona protetyczna”.

Rodzaje implantów zębowych

Implant stomatologiczny to obecnie nie jest już tylko jeden rodzaj materiału, ale co najmniej kilka różnych możliwości, od wyboru których będzie zależał ostateczny koszt odbudowy utraconego zęba. Podstawowe rozróżnienie implantów stomatologicznych dotyczy tego,  z jakich zostały wykonane materiałów. Wyróżniamy przede wszystkim implanty tytanowe oraz implanty cyrkonowe. Implanty tytanowe odznaczają się bardzo dużą wytrzymałością i tym, że bardzo szybko zrastają się z kością szczęki. Wadą tytanu jest natomiast jego metaliczna barwa, co może mieć później znaczenie w przypadku obniżenia się linii dziąseł oraz to, że u niektórych osób tytan może wywoływać reakcje uczuleniowe. Rozwiązaniem tych problemów jest zastąpienie tytanowych implantów implantami wykonanymi z cyrkonu. Charakteryzują się one kolorem zbliżonym do koloru koron zębów i podobnymi właściwościami, a oprócz tego nie wywołują reakcji alergicznych.

Przeczytaj także:  Jak wygląda wyrywanie zęba i kiedy trzeba to zrobić?

Jakie koszty trzeba wliczyć w ostateczną cenę odbudowy zęba poprzez użycie implantu?

Poza kosztem samych wykorzystywanych przy odbudowie z zastosowaniem implantów zębów, na ostateczną cenę odbudowanego zęba będą wpływały także koszty odbywanych wizyt w gabinecie stomatologicznym oraz koszty wykonywanych wcześniej zabiegów. Przed odbudową zęba na pewno warto będzie wyleczyć i wyczyścić wszystkie inne znajdujące się w łukach zęby. W niektórych przypadkach, zanim przystąpi się do wszczepienia implantu zębowego konieczne może być przeprowadzenie regeneracji kości. W przypadku utraty naturalnego zęba, kość szczęki traci możliwość regeneracji i może dojść do powstawania procesów zanikowych (atrofii). Jeżeli pacjent długo zwleka z odbudową utraconego zęba, proces zanikowy może dojść do takiej sytuacji, że bez odbudowy kości nie będzie możliwe wszczepienie implantu.

Później można już przystąpić do zabiegu wszczepienia implantu stomatologicznego oraz do nałożenia na implant korony tymczasowej, która będzie go zabezpieczała do czasu zagojenia się powstałej rany. Po około 2 tygodniach pacjent musi się jeszcze zgłosić na wizytę kontrolną w gabinecie, a po 2-6 miesiącach wykonywana jest odbudowa protetyczna, czyli nakładany jest wybrany rodzaj korony protetycznej.

Przeczytaj także:  Wybielanie zębów bananem - czy naprawdę działa?

Przykładowe koszty wszczepienia implantów zębowych

Ostateczna cena odbudowy zęba z wykorzystaniem implanta jest zależna od wielu czynników. Zależy m.in. od tego cennika obowiązującego w danej klinice stomatologicznej, od rodzaju zastosowanych materiałów, od zastosowanej technologii wszczepu oraz od ilości koniecznych w międzyczasie do wykonania wizyt kontrolnych w gabinecie. Przykładowy kosztorys wszczepienia implantu zębowego może wyglądać tak:

  • Cena implanta stomatologicznego – Sama śruba, czyli sam implant to koszt co najmniej 1500 zł. Dokładna cena będzie jednak zależała od rodzaju wybranego materiału oraz technologii wykonania.
  • Cena łącznika – łączniki zazwyczaj kosztują około 700 zł.
  • Cena korony protetycznej – w zależności od wybranego materiału, korona protetyczna może kosztować od 500 do nawet 1200 zł.
  • Odbudowa kości – 1000-1200 zł.
  • Konsultacje implantologiczne i radiologiczne – Każda konsultacja w gabinecie będzie kosztowała około 100-150 zł

Ostateczny koszt wszczepienia implanta zębowego może być oczywiście nieco inny niż wskazane wyżej widełki cenowe. W niektórych gabinetach stomatologicznych część tych kosztów może być też wliczona w cenę innych elementów.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]
Informacja prawna