Higiena zębów z aparatem stałym

O higienę jamy ustnej powinniśmy dbać zawsze. Tylko w ten sposób możemy uchronić się przed chorobami zębów i dziąseł. Odkładanie się płytki nazębnej to bardzo powszechny problem, a najlepszą profilaktyką jest regularne mycie zębów. Istnieją pewne sytuacje, w których powinniśmy szczególnie zadbać o częste szczotkowanie. Jedną z tych sytuacji jest oczywiście konieczność założenia aparatu ortodontycznego.

Aparat ortodontyczny pozwala nam uzyskać efekt pięknych, prostych i zdrowych zębów. W trakcie leczenia musimy pamiętać o pewnych ograniczeniach i bezwzględnie ich przestrzegać. Tylko to da nam gwarancję sukcesu. Ważne aby w trakcie noszenia aparatu stałego nie wybielać zębów. Taki zabiegł mógłby doprowadzić do bardzo widocznych przebarwień, ponieważ preparat wybielający nie ma możliwości dotarcia pod elementy przymocowane do szkliwa zębów. Dodatkowo warto unikać pewnych produktów spożywczych, które mają mocno intensywny kolor. Lekarz prowadzący powinien poinformować o wszystkich szczegółach dotyczących leczenia, higieny i profilaktyki. W gabinecie ortodontycznym Pers Dental otrzymasz wszystkie potrzebne wskazówki, preparaty do czyszczenia zębów oraz dokładną instrukcję jak należy to robić.

Szczoteczka do zębów z aparatem stałym

Do mycia zębów z aparatem stałym można użyć zwykłej szczoteczki manualnej lub szczoteczki elektrycznej z nakładką ortodontyczną. Najważniejsze jest korzystanie z niej po każdym posiłku. Tylko to pozwoli nam pozbyć się resztek pokarmu. Warto dodatkowo zaopatrzyć się w wąską szczoteczkę, która ma spiralną końcówkę. Taka szczoteczka pozwala dotrzeć w przestrzenie między aparatem ortodontycznym a zębem.

Nici dentystyczne

Nici dentystyczne są niezwykle pomocnym narzędziem do czyszczenia zębów z aparatem stałym. Szczoteczka nie jest w stanie dotrzeć w przestrzenie między zębowe. Osoby z aparatem ortodontycznym powinny zaopatrzyć się w specjalne nici dentystyczne. Różnią się one budową od zwykłych nici dentystycznych. Mają specjalnie zbudowaną końcówkę, która umożliwia wprowadzenie jej pomiędzy ząb a drut. Powinniśmy też dopytać lekarza prowadzącego o sposób czyszczenia nićmi dentystycznymi.

Irygator

Irygator świetnie sprawdza się przy aparatach ortodontycznych. To urządzenie umożliwia dotarcie do ciężko dostępnych miejsc i pozbycie się płytki nazębnej czy resztek pokarmu. Czyści zęby dzięki strumieniowi wody (lub płynu do higieny jamy ustnej) pod ciśnieniem. W wielu tego typu urządzeniach można regulować ciśnienie wody, dzięki czemu czyszczenie bardziej wrażliwych miejsc nie sprawia dyskomfortu. Dodatkowo irygator nie uszkodzi elementów aparatu stałego więc z powodzeniem można go stosować.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]
Informacja prawna