Uzależnienie od alkoholu jest poważną chorobą, która nieleczona może prowadzić nawet do śmierci. Osoby, które wpadły w sidła nałogu alkoholowego zastanawiają się jak przestać pić alkohol.
Wiele osób decyduje się wtedy na pomocniczą metodę leczenia alkoholizmu jaką jest wszywka alkoholowa. Leczenie alkoholizmu to długi proces, który wymaga wiele czasu. Cała terapia trwa około kilkunastu miesięcy, a w trakcie jej trwania konieczne jest zastosowanie wielu metod leczenia. Alkoholizm leczy się metodami terapeutycznymi i farmakologicznymi, a najpopularniejszą metodą farmakologiczną jest Esperal Inowrocław.
Czy wszywka alkoholowa Esperal Inowrocław to skuteczna metoda lecząca alkoholizm? Czy samo zastosowanie terapii awersyjnej spowoduje wyzdrowienie osoby chorej?
Czym jest Esperal?
Esperal Inowrocław to nazwa popularnej metody, która pomaga w leczeniu alkoholizmu. Ma postać tabletek, które wszywane są alkoholikowi pod skórą na pośladku lub koło łopatki. Wszywka alkoholowa zaliczana jest to metod awersyjnych farmakologicznych, co oznacza, że swoim działaniem wywołuje wstręt oraz strach przed alkoholem, co w leczeniu jest dobrym objawem, gdyż pozwala zachować trzeźwość.
Gdzie się zaszyć? Najlepiej wybrać sprawdzoną placówkę, która ma duże doświadczenie i dobre opinie.
Wszywka alkoholowa Esperal – jak działa i czy warto?
Za działanie wszywki alkoholowej Esperal Inowrocław odpowiada substancja, która nazywa się Disulfiram. Powoduje ona zaburzenia metabolizmu wątroby, która nie jest w stanie prawidłowo przemienić alkohol etylowy w wodę i dwutlenek węgla. Takie zaburzenie powoduje wystąpienie objawów, które podobne są do zatrucia alkoholowego. Alkoholik chcąc uniknąć bólu głowy i brzucha, wymiotów, skoków ciśnienia, kołatania serca i ogólnego osłabienia organizmu, przestaje pić alkohol. Na początku ze strachu przed objawami, a z czasem z przyzwyczajenia. Jeśli tylko alkoholik chce zmiany w swoim życiu, wszycie wszywki alkoholowej Esperal jest bardzo dobrym rozwiązaniem.
W której fazie alkoholizmu warto zdecydować się na wszywkę Esperal?
Istnieją cztery fazy choroby alkoholowej i tak naprawdę w trakcie każdej z nich można zastosować wszywkę alkoholową. Niestety, pierwsza faza zwykle nie jest kojarzona z chorobą alkoholową, więc w trakcie jej trwania mało kto myśli o podjęciu leczenia odwykowego. Gdy choroba przybiera poważniejszą formę, daje jaśniej o sobie znać i wtedy najczęściej alkoholicy decydują się na wszycie wszywki alkoholowej Esperal Inowrocław oraz na dalsze leczenie.
Wszywka alkoholowa Esperal Inowrocław pozwala na zachowanie trzeźwości, która jest warunkiem koniecznym do dalszego leczenia odwykowego w ośrodkach lub w placówkach pobytu dziennego.
Czy są jakieś przeciwwskazania do zabiegu zaszycia alkoholowego?
Mimo tego, że wszywka alkoholowa to bardzo popularna pomoc w leczeniu alkoholizmu, niestety nie każdy może skorzystać z tej pomocy. Jest kilka przeciwwskazań, które powodują, że wszywka alkoholowa może być niebezpieczna dla zdrowia pacjenta, dlatego wyklucza się ją wtedy z leczenia alkoholowego. Są to między innymi problemy z nerkami oraz wątrobą, choroby układu krążeniowego i serca, ciąża oraz okres karmienia piersią, padaczka czy cukrzyca. W naszym specjalistycznym gabinecie dbamy o zdrowie i bezpieczeństwo pacjenta, dlatego przed zabiegiem zawsze przeprowadzamy wywiad, który sprawdza czy można wszyć wszywkę bez problemu.
Esperal a kompleksowa terapia alkoholizmu
Esperal Inowrocław to bardzo duża pomoc w leczeniu alkoholizmu. Nie jest jednak lekiem, który można stosować pojedynczo w terapii alkoholowej. Samo zastosowanie wszywki, czyli przerwanie picia, nie spowoduje wyzdrowienia pacjenta. Choroba alkoholowa jest bardzo skomplikowana, więc wymaga wielu metod, by móc skutecznie pomóc osobie uzależnionej wrócić do zdrowia. Wiele jednak osób decyduje się na nią, gdyż wie jak trudne jest powstrzymanie się od picia.
Po zaszyciu alkoholowym Pacjent powinien zdecydować się na kompleksową terapię alkoholową. Dużą skutecznością charakteryzują się zamknięte ośrodki leczenia uzależnień. Osoby tam przebywające uczą się jak sobie radzić z abstynencją także po zakończeniu leczenia alkoholizmu w placówce. W ośrodku pomoc mogą uzyskać także najbliżsi chorego na alkoholizm.
Jak wygrać z alkoholizmem?
Przede wszystkim dobrze mieć świadomość, że alkoholizm to choroba i trzeba ją leczyć. Dotyka ona organizmu oraz umysłu, dlatego wymaga wielu metod, by wrócić do zdrowia. Bardzo ważną kwestią w walce z alkoholizmem jest chęć wyzdrowienia. Niestety, osoby, które twierdzą, że nie mają problemu lub nie chcą się leczyć, najprawdopodobniej nigdy nie przestaną pić alkoholu. Zmuszanie czy szantaże ze strony rodziny nic nie dadzą, a mogą tylko pogorszyć sytuację. Odpowiednia motywacja i chęć zmiany są kluczem do sukcesu w walce z alkoholizmem.
W trakcie leczenia specjaliści korzystają z metod wspierających leczenie alkoholizmu. Należą do nich między innymi odtruwanie alkoholowe oraz Esperal Inowrocław.
Jak wygląda zabieg zaszycia alkoholowego?
Pacjent zgłaszający się na zaszycie alkoholowe musi być trzeźwy. Jeżeli przyjdzie na zabieg w stanie upojenia alkoholowego, nie zostanie dopuszczony do implantacji. Przed zaszyciem lekarz przeprowadza z nim szczegółowy wywiad medyczny w celu wykluczenia wszystkich ewentualnych przeciwwskazań do wykonania zabiegu. Jeżeli uzna, że osoba uzależniona może zostać zaszyta – podaje jej znieczulenie miejscowe, aby zapewnić jak największy komfort pacjenta podczas procedury zabiegowej. Znieczulenie podawane przed implantacją jest podobne do tego, jakie używają dentyści. Uzależniony w międzyczasie podpisuje stosowne dokumenty przed zabiegiem, wśród których najważniejszym jest zgoda na zabieg zaszycia. Lekarz omawia także z pacjentem zasady działania i wszywki i jak powinien postępować po wykonaniu zaszycia. Najważniejszym warunkiem jest oczywiście całkowita abstynencja. Jak już znieczulenie zacznie działać, chirurg wykonuje niewielkie nacięcie na skórze uzależnionego pacjenta. W powstałą szczelinę wsuwa odpowiednią ilość tabletek z Esperalem (dostosowaną indywidualnie pod pacjenta i jego wagi oraz ogólnego stanu zdrowia i stopnia uzależnienia). Ranę zaszywa szwami, które w ciągu 7 dni powinny samoistnie się rozpuścić. Pacjent nie musi wracać ponownie do gabinetu aby ściągnąć szwy. Jeżeli uzna to za konieczne może zgłosić się na bezpłatną wizytę kontrolną.
Jak wygląda rekonwalescencja po zabiegu zaszycia?
Pacjent nie wymaga dłuższej rekonwalescencji po zaszyciu alkoholowym. Od razu po implantacji może wrócić do domu, do swoich codziennych zajęć i obowiązków. Rana powinna być odpowiednio pielęgnowana aby uniknąć zakażenia. A uzależniony kilka dni musi zrezygnować z dźwigania oraz intensywnego wysiłku fizycznego, aby rana prawidłowo się zagoiła i nie nastąpiły komplikacje. Rana nie powinna być zbyt długo moczona, pacjent powinien zrezygnować z dłuższych kąpieli i wybrać szybki prysznic. Jeżeli dostrzeże, że z rany wycieka płyn surowiczy i nieprawidłowo się goi, powinien niezwłocznie zgłosić się do lekarza wykonującego zabieg.