Esperal Bełchatów stosowany jest w leczeniu alkoholizmu

Odkąd pamiętamy alkohol jest obecny w naszym życiu i kulturze – kiedy świętujemy, czy też gdy chcemy oddalić od siebie zmartwienia, problemy lub po prostu poprawić sobie samopoczucie, sięgamy po alkohol.

Niestety coraz więcej osób ma problem z właściwym obchodzeniem się z tą używką – dotyka on coraz więcej młodocianych. Co roku zwiększa się liczba osób, które zgłaszają się na różne formy działań antyalkoholowych. Należy podkreślić, że choroba alkoholowa nie dotyczy samej jednostki, ale także trzeba ją rozpatrywać w szerszym zakresie – jako problem środowiska. Z tego powodu mówimy często o tzw. współuzależnieniu lub też DDA.

Alkoholicy decydują się na wszywkę alkoholową Esperal Bełchatów wykazująca się wysoką skutecznością. Może ona w połączeniu z innymi metodami pomóc osiągnąć trwałą abstynencję. Wokół wszywki alkoholowej narosło jednakże sporo mitów. Niektórzy uważają, że metoda ta nie odnosi większych sukcesów terapeutycznych. Przyjrzyjmy się bliżej temu, w jaki sposób działa Esperal i jego substancja aktywna, tj. Disulfiram.

Czym właściwie jest wszywka alkoholowa?

Wszywka alkoholowa Bełchatów to nic innego, jak jałowa tabletka, którą przeznacza się do podskórnego zaimplantowania. Do organizmu pacjenta stopniowo uwalnia się i wchłania Esperal. Wpływa on na to, jak metabolizowany jest alkohol. Hamuje on aktywność dehydrogenazy  alkoholowej, tj. enzymu wątroby, który odpowiada za rozkład etanolu. Kiedy osoba zaszyta spożywa napoje wyskokowe, jest narażona na gwałtowny skok stężenia aldehydu octowego we krwi. Jest on toksycznym i głównym produktem metabolitu alkoholu. Przez swój trujący charakter powoduje on szereg nieprzyjemnych dolegliwości, przypominających objawy intensywnego kaca.

Zastosowanie wszywki alkoholowej nie daje jednak stuprocentowej gwarancji abstynencji, o czym należy pamiętać – jest to jednakże możliwe. Disulfiram ma swoje miejsce wśród farmakologicznych metod awersyjnych. Mając świadomość tego, w jaki sposób działa Esperal, pacjenci decydują się na rezygnację z konsumpcji alkoholu. Warto podkreślić, że najlepsze efekty można osiągnąć przy jednoczesnym uczestnictwie w terapii uzależnień.

Jak wygląda zabieg wszycia Esperalu?

Przed podjęciem decyzji o zabiegu warto rozeznać się w okolicy jakie placówki oferuą zaszycie, aby zgłosić się do specjalistycznego gabinetu. Pacjenci korzystający z usług w tej placówce mogą mieć pewność, że do zabiegu zostanie wykorzystany oryginalny lek z Disulfiramem. Pacjent otrzymuje na początku miejscowe znieczulenie. W jakie miejsce trafia tabletka? Zwykle w okolicę pośladkową, ramię lub łopatkę – zależnie od woli pacjenta, może być umiejscowiona również gdzieś indziej. Miejsca wymienione powyżej mają jednak przewagę, jeśli chodzi o całkowite zakrycie blizny, jaka powstaje przez działanie skalpela. Pośladek jest najbardziej bezpiecznym miejscem- chodzi tutaj o aspekt anatomiczny. Nie posiada on skomplikowanych splotów nerwowych ani naczyń krwionośnych. Na czym polega zabieg? Skóra pacjenta jest nacinana sterylnymi narzędziami chirurgicznymi. Na głębokości kilku centymetrów umieszczana jest dobrana przez lekarza dawka leku pod powięzią mięśniową. Dawkę dostosowuje się zgodnie z masą ciała pacjenta i z zaawansowaniem jego choroby alkoholowej. Powstała rana jest następnie zaszywana szwami. Gdy zostały dobrane szwy nierozpuszczalne, są one zdejmowane po upływie kilku dni. Jeśli pacjent wyraża brak wystarczających sił do walki o trzeźwość, możliwe jest powtórzenie zabiegu, gdy mija około osiem miesięcy.

Czy wszywka alkoholowa jest bezpieczna? Jakie są przeciwwskazania do zabiegu?

Należy bliżej przyjrzeć się temu zagadnieniu. Wysoki poziom bezpieczeństwa zabiegu warunkuje konsultacja z lekarzem, który zbada ewentualne przeciwwskazania. To lekarz ustala dawkę, która może być kolejnym czynnikiem. Jeśli dawka będzie zbyt niska, może się ona okazać nieskuteczna, jeśli zbyt wysoka, wówczas reakcja disulfiramowa może być zbyt silna. Kto nie powinien zostać zakwalifikowany do zabiegu chirurgicznej implantacji Esperalu?

  • pacjenci wykazujący nadwrażliwość na składniki leku,
  • osoby z zaburzeniami psychicznymi,
  • osoby, które cierpią na choroby przewlekłe, takie jak: choroby sercowo-naczyniowo-krążeniowe, choroby onkologiczne, nadciśnienie, choroby nerek, wątroby, trzustki,
  • kobiety będące w ciąży lub karmiące piersią,
  • osoby, które są pod wpływem działania alkoholu lub te, które nie zachowały min. 48 godzinnej abstynencji. Jeśli pacjent nie może spełnić tego warunku, może udać się na alkoholowe odtruwani, a gdy proces medyczny zostanie zakończony, może wrócić na zabieg implantacji wszywki. Zaleca się to osobom, które przechodzą przez alkoholowe ciągi. Jest to sposób na usunięcie wszelkich pozostałości po szkodliwych metabolitach etanolu oraz wzmocnienie i zregenerowanie organizmu wskutek dostarczenia mu witamin, minerałów oraz elektrolitów.

Kiedy można zastosować wszywkę alkoholową Esperal?

Osoby z potencjalnie dobrym zdrowiem mogą śmiało korzystać z zaszycia alkoholowego. Należy jednak znać konsekwencje zastosowania właśnie tej metody oraz jej specyfikę, a także pisemnie wyrazić zgodę na zabieg, który nie może być dokonywany pod przymusem. Na zabieg mogą zgłaszać się tylko osoby pełnoletnie.

Jakie skutki uboczne spowoduje połączenie Esperalu z alkoholem?

Pijący odczuwa konsekwencje picia już po kilku minutach od momentu rozpoczęcia picia. Są one nieprzyjemne i groźne dla zdrowia. Objawy przypominają klasyczne zatrucie alkoholowe, jednakże w tym przypadku konsekwencje są znacznie bardziej dotkliwe i trwają dłużej. Przede wszystkim można zaobserwować:

  • nadmierna potliwość,
  • zawroty głowy oraz pulsujący ból głowy,
  • szybkie bicie serca oraz jego kołatanie,
  • biegunka, nudności, wymioty,
  • strach, niepokój,
  • metaliczny posmak w ustach,
  • zmiany ciśnienia tętniczego,
  • zaczerwienienie skóry na twarzy wskutek rozszerzania naczyń krwionośnych.

Objawy te mogą trwać nawet kilkanaście godzin. Zależy to od kilku czynników. Nie da się przewidzieć, w jaki sposób przebiegnie reakcja disulfiramowa oraz jakie będą skutki. Pacjenci mogą nawet doznać zawału lub innych trwałych uszkodzeń w obrębie swoich narządów, reakcji psychotycznych, zapalenia wątroby, drgawek, paraliżu, również zaburzeń na tle neurologicznym, niewydolności krążeniowo-oddechowej, ale też i śmierci. Co więcej, Disulfiram  w trakcie reakcji disulfiramowej, może przyczynić się pogłębienia wcześniejszych problemów zdrowotnych.

Wszywka alkoholowa Bełchatów a kompleksowe leczenie alkoholizmu

Należy pamiętać, że wszywka alkoholowa stosowana samodzielnie niestety nie przyniesie oczekiwanych rezultatów. Jest to bardzo skuteczna metoda farmakologiczna, ale ma ona na celu jedynie wspomagane kompleksowej terapii alkoholowej. Pacjent po zabiegu zaszycia alkoholowego musi zgłosić się na inne formy terapii (oparte na psychoterapii). Może zgłosić się na terapię grupową, lub też indywidualną. Wszystko zależy od jego preferencji. Największą skutecznością wykazują terapie w zamkniętych ośrodkach leczenia uzależnień. Dlaczego tak jest? Specjaliści tam pracujący (lekarze i terapeuci) są najlepszymi fachowcami w leczeniu choroby alkoholowej. Pacjenci po wyjściu z ośrodka potrafią normalnie funkcjonować w społeczeństwie w całkowitej trzeźwości. Są silnie zmotywowani aby tą trzeźwość utrzymywać i wiedzą jak postępować w sytuacjach kryzysowych.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]
Informacja prawna