Dlaczego należy regularnie wykonywać cytologię?

W trosce o swoje zdrowie wykonujemy wiele czynności związanych ze zdrowym odżywianiem się, uprawianiem sportu, przykładamy sporą wagę do naszego wyglądu zewnętrznego, chcąc jak najdłużej zachować młody i zdrowy wygląd. Ale czy każda z nas pamięta o regularnych wizytach u lekarza, zwłaszcza o specjalistach, do których nie lubimy chodzić? Niestety, wiele milionów Polek unika jak ognia wizyt, i to zarówno omijając szerokim łukiem dentystę, jak i ginekologa. Dopóki nie zaczynamy odczuwać bólu, który utrudnia nam życie, przekładamy decyzję o badaniu, licząc, że przecież nam nie stanie się nic złego. A regularna profilaktyka i badanie raz na pół roku to podstawa zachowania zdrowia i możliwość szybkiego wykrywania chorób, które choć groźne, nie muszą oznaczać wyroku.

Zbyt późna diagnoza to niemal wyrok

Na tle krajów zachodnich wypadamy niestety bardzo kiepsko, gdy w grę wchodzi regularne badanie ginekologiczne. Polki słyszą diagnozy zbyt późno i umierają na choroby, które są w zdecydowanej większości możliwe do wyleczenia, jeśli są odpowiednio wcześnie rozpoznane. Jednym z najważniejszych badań dla kobiety jest cytologia. Polega ona na pobraniu wymazu z tarczy i kanału szyjki macicy za pomocą specjalnej szczoteczki ginekologicznej.

Na czym polega to badanie?

Cytologia to ważne badanie przesiewowe, które pomaga wykryć stany przednowotworowe i zdiagnozować raka we wczesnym stadium. Jeśli obawiasz się tego badania, to naprawdę niepotrzebnie. Jest ono bezbolesne i trwa bardzo krótko, wykonuje się je podczas rutynowej wizyty, a następnie próbka jest przekazywana do laboratorium do zbadania. Pod mikroskopem specjalista ocenia, czy zachodzą jakiekolwiek niepokojące zmiany. Na podstawie badania próbki mogą zostać podjęte decyzje o dokładniejszych badaniach. Pierwszą cytologię powinno się zrobić w okolicach rozpoczęcia współżycia, jednak nie później niż 25. rok życia. Mogą ją bezpiecznie wykonywać również dziewice, lekarz używa wtedy specjalnego wziernika.

Jak często robić cytologię?

Jeśli pragniesz dbać o swoje zdrowie, pamiętaj, że należy to przede wszystkim robić od wewnątrz. Skupiamy się zbyt mocno na naszym wyglądzie zewnętrznym, a tymczasem to w naszym zadbanym i dobrze zbadanym ciele tkwi klucz do długiego i szczęśliwego życia. Cytologię należy wykonywać minimum raz na trzy lata, ale jeśli zachodzą jakiekolwiek okoliczności kwalifikujące Cię do grupy ryzyka, to badanie powinnaś robić nawet raz w roku. Mowa tu o zarażeniu wirusem HIV, HPV, obciążeniu genetycznym związanym z nowotworami w rodzinie czy dużej ilości partnerów seksualnych.

Dlaczego cytologia jest aż tak ważna?

Rak szyjki macicy przyczynia się do śmierci aż 5 Polek każdego dnia. Te statystyki są przerażające, ale w dużej mierze zależą niestety od naszej ogólnonarodowej niechęci do regularnych badań. Nie pozwól, by Ciebie również dotknęły problemy zdrowotne, których można uniknąć. Cytologia wykonywana regularnie pozwala zapobiec nawet 80% przypadków raka szyjki macicy. Niestety większość kobiet po rozpoczęciu współżycia jest przynajmniej przez jakiś okres zarażonych wirusem HPV, który jest odpowiedzialny za powstawanie nowotworu. Prócz profilaktyki nowotworowej, cytologia pomaga także w leczeniu nadżerek i umożliwia ogólną diagnostykę nabłonka pochwy i ocenę efektywności preparatów hormonalnych.

Artykuł powstał we współpracy z Medistica – cytologia Kraków

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]
Informacja prawna