Alkoholizm to poważna choroba, której leczenie powinno objąć całą rodzinę. Wyjście z choroby alkoholowej jest długotrwałym procesem, który bez wsparcia psychoterapeuty i medyków zwykle kończy się niepowodzeniem. Z tego powodu nałogowcom pomagają specjalistyczne ośrodki leczenia alkoholizmu. Jak przedstawia się ich oferta?
Ośrodki leczenia alkoholizmu – co to takiego?
Mianem ośrodków leczenia alkoholizmu określa się miejsca, w których oferuje się profesjonalne odtrucie i psychoterapię dla osób cierpiących na chorobę alkoholową. W szpitalach nie leczy się alkoholików, którzy wymagają wielotygodniowej, a niekiedy nawet wielomiesięcznej terapii prowadzonej z dużą intensywnością. Ośrodki leczenia alkoholizmu są przygotowane do współpracy z pacjentem przez długi czas. Dzięki profesjonalnej kadrze medyków i psychologów pomoc znajdą tam zarówno wysokofunkcjonujący alkoholicy, jak i osoby, które z powodu nadmiernego picia stoczyły się na samo dno.
W ośrodku leczenia alkoholizmu pacjenci mogą przebywać na terapii zamkniętej i otwartej. Pierwsza z nich polega na odcięciu nałogowca od środowiska, w którym przebywał dotychczas. Zmiana otoczenia i pobyt w ośrodku bez rodziny i przyjaciół sprawia, że pacjent może skupić się wyłącznie na sobie. Dzięki temu łatwiej odnaleźć mu przyczyny sięgania po alkohol i zmienić wzorce zachowania.
Jak przebiega leczenie alkoholizmu?
Leczenie alkoholika rozpoczyna się od odtrucia. Detoks organizmu polega na oczyszczeniu krwi i organów z alkoholu. Dzięki temu wszystkie narządy i układy mogą pracować prawidłowo, a nałogowiec może przystąpić z czystym umysłem do pracy z terapeutą. Odtrucie jest przeprowadzane pod okiem lekarzy i pielęgniarzy, którzy zapobiegają najczęstszym konsekwencjom nagłego odstawienia alkoholu. Leki przez nich podawane chronią między innymi przed padaczką alkoholową i psychozą.
Po zakończeniu detoksu alkoholik przebywający w ośrodku uczęszcza na terapię z psychologiem. Terapia w grupach i indywidualna umożliwia znalezienie przyczyn sięgania po alkohol oraz rozwiązania problemów, które leżą u podstaw nałogu. Pacjent poznaje nowe schematy zachowania i uczy się funkcjonować w trzeźwości. Terapeuta pomaga mu również zrozumieć popełnione błędy i przygotować się do trudnych rozmów z bliskimi. Przeprosiny i wynagrodzenie im krzywd pomagają na nowo zbudować relacje rodzinne i przyjacielskie. Dzięki temu po zakończeniu terapii alkoholik jest gotowy, by naprawić swoje życie na wszystkich płaszczyznach.